Ostrava slaví 750 let od první písemné zmínky. Vydá knihy, chystá mši, hru a historický víkend
Ostrava letos chystá celoroční oslavy 750. výročí od první písemné zmínky o městě. V průběhu roku tak ve městě budou připraveny výstavy i další akce.
Chystá se vydání nových publikací nebo interaktivní hra pro veřejnost, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).
První písemná zmínka o městě Ostravě je obsažena v závěti biskupa Bruna ze Schauenburku a je datována 29. listopadu 1267.
„Těch 750 let je jakési symbolické výročí, není to historie Ostravy jako takové. Je to výročí od první písemné zmínky o Moravské Ostravě, my samozřejmě víme, že historie osídlení tady je daleko starší. Nicméně před těmi 750 lety se začala psát historie té části města, které dneska říkáme centrální, a kolem které se potom začaly integrovat ostatní části dnešní Ostravy,“ podotkl Macura.
Ostravské muzeum například na březen chystá zahájení tříměsíční výstavy věnované životu ve středověké Ostravě. Je nazvaná Ostrava nevídaná a měla by být vrcholem všech výstav věnovaných jubileu města. Lidé by si měli mít možnost prohlédnout předměty, které nejsou běžně k vidění jako například originály středověkých listin důležitých pro Ostravu.
Před časem už ve městě odstartovala putovní výstava věnovaná nejen historii města, ale i jeho jednotlivých obvodů, která postupně zavítá do všech 23 městských obvodů. Připravuje se například i církevní výstava v kostele sv. Václava nebo výstava nazvaná Století plné zvratů aneb Ostrava ve 20. století.
Archiv města Ostravy ve spolupráci s regionálními historiky a archeology vydá publikaci věnovanou středověké Moravské Ostravě, jejíž součástí budou i překlady významných latinsky psaných listin ze 13. a 14. století.
Kniha bude představena právě na březnové výstavě v Ostravském muzeu. Další publikace by pak měla být knižním souhrnem takzvaných historických kalendárií, které každoročně připravuje právě archiv.
V květnu chce město spustit také interaktivní hru, která Ostravany zavede na různá místa ve městě, aby tak mohli poznat zachovalé památky. Školáci si budou moci změřit své dovednosti i v dějepisných soutěžích, ale bude jim určen třeba i plánovaný naučný komiks.
Vrcholem oslav pak bude historický víkend v centru města a v okolí Slezskoostravského hradu, který se bude konat 8. a 9. září. Nabídne středověký trh, historický jarmark nebo rytířské turnaje.
Ve spolupráci s Biskupstvím ostravsko-opavským se přímo na Masarykově náměstí uskuteční 9. září mše. Zároveň chce město vyčlenit zhruba 850.000 korun, které by mělo rozdat mezi zájemce, kteří budou chtít uspořádat akci věnovanou historii města. O uvolnění peněz rozhodnou příští středu zastupitelé.