VOP CZ
slaví 80 let!
Spousta lidí v Ostravě ví, jak je dnes těžké sehnat dobrého zubaře. Také proto se Ostrava snaží podporovat výuku nových kvalifikovaných zubních lékařů na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, kde kvalitní lékaři z praxe vyučují studenty moderními metodami.
O studium stomatologie na této fakultě mají dnešní mladí lidé velký zájem. Ten navíc stále narůstá. Proto zastupitelé města opět podpořili takzvanou dlouhodobou dotací.
Společnost
V Porubě v pondělí otevře moderní stomatologické centrum. S Bartem Simpsonem i krtečkem
02/11/2024
Pro období let 2025 až 2030 dotací získá studijní obor zubního lékařství na ostravské lékařské fakultě celkem 21,7 milionů korun, a to v šesti splátkách. Město Ostrava už projekt vzniku nového studijního programu zubního lékařství na Ostravské univerzitě podpořila částkou 14,3 miliony korun v letech 2022 až 2024. Celkem tedy tato podpora Ostravy dosáhne do roku 2030 částky 36 milionů korun.
Město doufá, že polovina nových zubařů zůstane v Ostravě
„První částka směřovala hlavně na vybavení a potřeby ke spuštění oboru zubního lékařství, tedy například na pořízení dentálních simulátorů, rentgenů, cvičných zubních souprav, ale také na vybavení, nákup materiálu a přístrojů. Nyní půjde dotace 21, 7 milionů postupně spíše na osobní náklady, tedy na mzdy odborných asistentů, odměny odborných specialistů z praxe,“ řekl Michal Mariánek, radní města pro zdravotnictví.
Město si od podpory nových stomatologů slibuje, že až vyjdou z Ostravské univerzity první absolventi tohoto studijního oboru, tak zhruba polovina zůstane působit v ostravském regionu nebo přímo v Ostravě. Jako je to třeba u vystudovaných mediků na lékařské fakultě. „Bylo by to super, protože poptávka veřejnosti po kvalitních zubařích je obrovská. Nejraději bychom, aby tady noví zubaři zůstali působit úplně všichni,“ dodal Mariánek.
Noví zubaři zlepší dostupnost péče hlavně pro děti
Primátor města Jan Dohnal doplňuje, že studijní program zubního lékařství, který nově vznikl na Ostravské univerzitě, pomůže nejen zajistit zdravotní potřeby obyvatel Ostravy i kraje, ale posílí i konkurenceschopnost města. Cílem programu je vychovat kvalifikované odborníky, kteří budou po skončení studia působit v regionu a pomohou zlepšit dostupnost stomatologické péče, zejména pro dětské pacienty, ale i pacienty nové, aktuálně hledající svého lékaře.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity získala od státu akreditaci tohoto studia v roce 2023, kdy nastoupilo do prvního ročníku prvních dvacet studentů. Zájem o toto studium však velmi narůstá, v roce 2024 až 2025 evidovala Ostravská univerzita 761 uchazečů o studium.
Zubní lékařství se stalo na fakultě nejžádanějším oborem
Studenti nového programu zubního lékařství na Ostravské univerzitě využívají špičkové vybavení. Na nákladech, které tak Ostravská univerzita hradila, se podílela Ostrava i Moravskoslezský kraj. „Spolupráce Statutárního města Ostrava a vedení Moravskoslezského kraje s naší lékařskou fakultou je skutečně mimořádná. Díky ní se nám daří připravovat do praxe žádané profese i v prostředí podfinancovaného vysokého školství,“ řekl Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
Spolupráci oceňují i kolegové z fakult v jiných krajích, kde něco takového rozhodně není běžné. „Zubní lékařství se hned od začátku stalo nejžádanějším studijním programem. Jsem přesvědčený, že budeme vychovávat kvalitní stomatology. Jejich příprava je však finančně velmi náročná a jsme rádi, že v tom nejsme z hlediska nákladů sami. Schválená podpora nám dává jistotu pro delší období,“ dodal Maďar.