Nejnovější zprávy: Stíny horkého léta využily krásy Štramberka i okolí ​Zámek v Raduni slaví 700 let festivalem plným chutí a vůní

Společnost

Ostrava omezí služby úřadu, zavírá knihovny nebo muzeum

Ostrava od pondělí kvůli koronaviru omezí poskytování některých služeb magistrátu a zastavuje jízdy autoškol.

Ilustrační foto: Archiv

Bezprostředně zavírá většinu městských společností a organizací, třeba knihovny nebo Ostravské muzeum. Novinářům to po dnešním zasedání bezpečnostní rady města a městské rady oznámil ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Omezení se týká střediska dopravně-správních činností v ulici 30. dubna, živnostenského úřadu v budově Nové radnice a oddělení občanských průkazů a pasů v Gorkého ulici. "Tato střediska budou k dispozici pouze pro klienty, kteří budou objednáni v rámci objednávkového rezervačního systému," oznámil Macura.

Rezervační systém vpustí do úřadu pouze tolik lidí, kolik je možné odbavit, a také bude regulovat, aby tam v jedné chvíli nebylo víc než 30 lidí. Minimálně do 15. dubna přestanou úředníci s vyřizováním dokladů vyjíždět za imobilními klienty.

Omezení vyhlásil také obvod Slezská Ostrava, který pro veřejnost uzavřel budovu radnice v Těšínské ulici 35, včetně matriky a ohlašovny. Otevřeny budou pouze v pondělí a středu podatelna v budově na náměstí Jurije Gagarina a pracoviště hřbitovní správy v Těšínské ulici 105.

Z městských společností zůstane otevřena zoo, v níž ale budou uzavřeny pavilony a zoo udělá opatření, aby se například u vstupu nehromadili lidé. Město nechá v provozu venkovní sportoviště. Vláda od soboty zakazuje i na venkovních sportovištích přítomnost více než 30 lidí najednou.

Ostrava doporučuje obvodům jako zřizovatelům, aby zachovaly fungování mateřských škol. Mluvčí Slezské Ostravy Jana Pondělíčková sdělila, že obvod omezil provoz Mateřské školy Na Liščině kvůli nezájmu rodičů.

Město chystá opatření pro případ, že se situace kolem koronaviru vyostří. Připravuje hlídání dětí s rodiči zdravotníky nebo příslušníci záchranných složek. "Konkrétně pro tento účel připravujeme střediska volného času, ve kterých by mohlo vzniknout i několik oddělených dětských skupin. Celková kapacita by byla až 400 dětí," řekl Macura.

S dětmi by městu měli pomoci studenti a zařízení by mohla fungovat nonstop. Pro předškolní děti by město vyčlenilo dvě mateřské školy.

Kdyby nestačila nynější odběrová místa na testování nákazy koronavirem, připravuje Ostrava odběrové místo v Městské nemocnici. Město chystá i opatření pro případ, že by se do karantény dostalo nějaké sociální zařízení, například domov pro seniory, a trvale by tam musel zůstat i personál. Šlo by například o dodání lůžek a dalšího potřebného zařízení.

"Pracujeme na zřízení kontaktní linky, prostřednictvím které by se obraceli na nás osoby v karanténě, případně senioři, a my bychom jim zajišťovali základní servis včetně nákupu potravin a další věci, které si nemohou zajistit sami," řekl primátor.

Město pracuje na zajištění ochranných pomůcek. Vedení města neodešle už schválenou materiální humanitární pomoc partnerskému městu Su-čou v Číně. Mělo jít o 400 zdravotnických sad za zhruba 300.000 korun.

"Rozhodli jsme se neodeslat humanitární pomoc, a to na základě kontaktu s vedením města Su-čou, v rámci kterého jsme byli ujištěni, že situace ve městě Su-čou se pomalu lepší. Sami už netrpí nedostatkem ochranných pomůcek," řekl primátor.

Nakoupené sady město využije pro ochranu obyvatel. "V prvé řadě se bude jednat o jakousi železnou rezervu pro naše sociální zařízení, pro městskou policii a podobně," řekl Macura.

Reklama ×