Společnost
03/03/2021 Petr Broulík

Ostrava nabízí k prodeji Grossmannovu vilu. Kupec by ji musel zrekonstruovat podle plánů města

​Památkově chráněná a jedna z hodnotných prvorepublikových staveb na území Moravské Ostravy, takzvaná Grossmannova vila v ulici Na Zapadlém, je na prodej.

Vila patří už dvacet let do majetku Ostravy a město už několik let chystá její nákladnou rekonstrukci, aby se z vily vystavěné ve stylu art deco stala veřejnosti přístupná a reprezentační budova pro různé společenské a kulturní akce.

Zatím však tato osiřelá a smutně vyhlížející vila s řadou salonků a částečně zachovalými interiéry jen pomalu stárne, ač ji město léta udržuje uklízením, hlídáním a vytápěním opuštěných prostor.

Nyní se však objevilo jiné řešení. Před pár týdny se na magistrátu nečekaně objevil soukromý zájemce, který projevil zatím nezávazně zájem lukrativní budovu koupit.

Ba co více, rád by vile vdechl nový život v duchu rekonstrukce, o níž uvažuje město. Chce vilu obnovit a využívat pro společenské a kulturní akce a otevřít ji veřejnosti i jako památku. S respektem k její historické hodnotě.

Záměry soukromého zájemce o vilu ladí se záměry radnice

„Proto jsme došli k závěru, že je na místě ověřit, zda na trhu existuje skutečně soukromý subjekt, který by uměl tento náš záměr s vilou zrealizovat. S tím předkládáme záměr prodeje Grossmannovy vily k prodeji. A to s podmínkou, že je třeba dosáhnout cílů, které mělo s vilou město. Tedy obnovit historickou budovu a otevřít ji široké veřejnosti. V podmínkách je závazek dlouhodobého charakteru,“ říká náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

A tak se dnes na stolech ostravských zastupitelů objevil návrh Grossmannovu vilu včetně altánku, původních dvou jezírek a pozemků, nabídnout k prodeji.

A zastupitelé to odsouhlasili. Město mělo doposud rekonstrukci vily zařazenou jako investici do návrhu kapitálového rozpočtu pro roky 2021 až 2022 nebo 2023, financovat ji chtělo z úvěru. Hodnotu rekonstrukce předpokládalo na více než 112 milionů.

Čtěte také: Ostrava prodala restauraci Spolek. Koupil ji provozovatel Pizzy Coloseum

Kdo vilu koupí, měl by do tří měsíců začít s její rekonstrukcí

Náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová upozornila, že případný budoucí majitel Grossmannovy vily by měl podle podmínek využít a odkoupit už zpracované podklady města k rekonstrukci, zahájit rekonstrukci do tří měsíců a celou opravu zrealizovat do tří a půl let.

Výhodou prodeje památkově chráněné vily je to, že budova nezatíží rozpočet města jak značnými náklady na rekonstrukci, tak také přepokládanými budoucími náklady na svůj provoz.

„Přitom soukromý subjekt by byl schopen tyto náklady realizovat bez zátěže města a možná mnohem lépe než město,“ řekl náměstkyně primátora.

„Uvidíme, zda se po vyhlášení záměru města ozvou nějací zájemci či zájemce, který se před časem ozval. O prodeji rozhodneme, až budeme mít konkrétní nabídky,“ řekla Zuzana Bajgarová a podotkla, že nový nájemce by měl možná časem i lepší možnosti „zkompletovat“ objekt koupí sousedního objektu, který k vile dříve patřil, ovšem městu se ho nepodařilo odkoupit.

Dodala, že město zatím nezná cenu, za kterou nabídne Grossmannovu vilu a přilehlé pozemky, znalecký posudek totiž nechá do poloviny března vypracovat znalcem v oboru.

Prodá město chráněnou vilu? Už několikrát to neúspěšně zkusilo

Zastupitel Zbyněk Šebesta upozornil, že město se snažilo Grossmannovu vilu prodat několikrát, dokonce i v elektronické aukci, ale nikdy neuspělo. „A mám pocit, že i tento záměr se mine účinkem,“ konstatoval skepticky.

Primátor Tomáš Macura řekl, že město dlouho nevědělo, co s objektem dělat. „Nikdo ho nechtěl a nevěděli jsme si s ním rady. Pokoušeli jsme se ho opakovaně a neúspěšně prodat. Až v minulém volebním období vznikla idea a nápad, spíše znouzectnost, objekt zrekonstruovat se zachováním jeho památkových hodnot do reprezentačních prostorů, které by využívalo město i kraj. Nikdy jsme netvrdili, že je to záměr ideální. Byla to skutečně vynucená okolnost,“ řekl primátor Ostravy.

Zdůraznil, že pokud by se zájemce o koupi Grossmannovy vily nenašel, je město Ostrava dál připraveno zrekonstruovat ji samo.

„Rekonstrukce je zahrnuta v kapitálovém rozpočtu, ale bylo by proti logice, když bychom si takovou nabídku od soukromé osoby vyhlášením záměru prodeje neověřili, navíc když jeho vize se téměř ze sta procent shoduje s naším záměrem. S tím rozdílem, že privátní subjekt dokáže tuto rekonstrukci realizovat v kratší době a ve větší kvalitě než město. A bude určitě schopen lépe zajistit jeho společenskou a veřejnou funkci,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Mám obavu, aby nám vila nespadla

Zastupitel Miroslav Svozil řekl, že město vlastní Grossmannovu vilu už dvacet let a dosud s ní neudělalo nic.

„A já mám velkou obavu, ať nám ta vila nespadne. Čili jestli je tady nějaký kvalitní privátní záměr a může jich být více, zkusme ho alespoň ověřit. Můžeme si tím hodně pomoci,“ řekl.

Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová řekla, že město chce, aby významný a zajímavý objekt Grossmannovy vily získal opět historické hodnoty, například centrální schodiště, které bylo předchozími rekonstrukcemi odstraněno.

„A aby se celý objekt i s přilehlou zahradou vrátil do původního stavu. A aby se stal také místem, které nabídne široké veřejnosti prohlídkový okruh, jako to mají některá jiná města,“ řekl náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Sdílejte článek