Nejnovější zprávy: Nejkrásnější místa v kraji? Šikmý kostel, meandry Odry nebo Karlova Studánka Hyundai otevřel vlastní očkovací centra pro zaměstnance i veřejnost

Společnost

Ostrava je po zimě zamořena odpadky. To tu ještě nebylo, shodují se lidé. V sobotu se bude uklízet

​Na nebývalý nepořádek v řadě míst Ostravy a podél silnic poukázal ostravský zastupitel Tomáš Raždík.

Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

V minulých dnech sám vyrazil do terénu s igelitovými pytli na odpad, aby mohl své připomínky o nebývalém a často letitém nepořádku ve městě doložit.

„Zkusil jsem si orientačně nasbírat odpadky, které leží jen okolo silnic. Vzal jsem si stodvacetilitrový pytel a šel jsem na Mariánskohorskou ulici, kde jsem ho naplnil zhruba za pět minut. Potom jsem se přesunul k zastávce Střelnice na ulici Plzeňská nad vodárnu a tam mi další stejný pytel trvalo naplnit opět asi pět minut. A stejná situace je na Rudné poblíž hypermarketu IKEA,“ popsal zastupitel situaci na některých místech kolem silnic v Ostravě.

Některé odpadky tam leží pět, deset let. V rukou se rozpadají nebo zarůstají do země

Tomáše Raždíka proto příjemně překvapilo, že město uzavřelo s ostravskými komunikacemi příkazní smlouvu na nadlimitní čištění silnic. A zajímalo ho, zda se v rámci jarního čištění vyčistí jen to, co leží kousek od vozovky, a lesíky kolem nich zůstanou dál plné odpadků.

„Když jsem ty odpadky sbíral, tak jsou tak degradované, že už ani nejdou zvednout ze země a drobí se na malinké kousky. Některé jsou vrostlé do země - je vidět, že tam leží už pět, deset let. Ten nepořádek leží na celé Mariánskohorské. A co se týká Rudné, tak středový pás n a ní od Poruby je souvislá vrstva malých odpadků,“ řekl zastupitel Tomáš Raždík.

Cestáři každý rok nasbírají v Ostravě několik tisíc tun prachu

Primátor Ostravy Tomáš Macura poděkoval opozičnímu zastupiteli za zájem o čistotu města a za jeho privátní aktivitu, kterou vynaložil ke zlepšení současného stavu. A připomněl, že takovou smlouvu na nadlimitní čištění silnic nad rámec zákonného čištění město uzavírá už řadu let.

„Nejde tady ale primárně o sbírání papírků z McDonaldu, jde především o čištění ulic od prachu. Máme zkušenost, že ročně se tímto čištěním nasbírá několik tisíc tun, loni to bylo celkem čtyři a půl tisíce tun prachu a podobného materiálu,“ řekl primátor Ostravy a dodal, že toto čištění, na které Ostrava v posledních letech čerpá i dotaci ze státního fondu životního prostředí, je unikátní v rámci celé republiky. Pak však některé zastupitele hodně překvapil.

Za nebývalý nepořádek může možná i frustrace lidí z opatření proti koronaviru

„Vy se ale asi ptáte na ten binec kolem cest a na veřejných prostranstvích. I my jsme zaregistrovali a speciálně po této zimě, že výskyt odpadků je opravdu extrémní. Je vyšší než v předchozích letech. Asi k tomu přispěla i situace, která panuje kvůli epidemii. Že lidé nemohli cestovat, nebo se v tom nepořádku promítla i určitá frustrace lidí z opatření. O čistotu částí města odpovídají obvody, na které nyní apelujeme, ať si jí hledí. Samozřejmě za čistotu soukromých pozemků odpovídá jejich majitel. Existuje také aplikace www.cistaova.ostrava.cz, na kterou je možné nahlásit i závady na čistotě veřejných prostranství. Doporučuji,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Poté dodal, že se všichni zastupitelé mohou tuto sobotu 17. dubna zúčastnit městem pořádané úklidové akce cyklostezky od Slezskoostravského hradu směrem na Hrabovou. „Můžeme se všichni sejít a tomu stavu trochu pomoci,“ vyzval primátor.

Budou uklízet okolí Slezskoostravského hradu i břehy Ostravice

Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská zveřejnila informaci, že v sobotu 17. dubna dopoledne budou dobrovolníci, k nimž se může přidat každý obyvatel města, uklízet část města kolem Slezskoostravského hradu.

„Vyčistíme okolí hradu a pokračovat budeme kolem cyklostezky směrem k Dolní oblasti Vítkovice. Rádi bychom posbírali odpadky z pravého i levého břehu řeky Ostravice. Pro úklid byla vybrána frekventovaná lokalita, hojně navštěvovaná jak občany města, tak i jeho návštěvníky,“ informovala mluvčí ostravského magistrátu.

Ostravský tým povedou primátor města Tomáš Macura a resortní náměstkyně Kateřina Šebestová. „Protože jsme se vzhledem k probíhající epidemiologické situaci nemohli oficiálně účastnit nedávné celorepublikové akce „Ukliďme Česko“ v plánovaném termínu na konci března, rozhodli jsme se pro úklidovou akci v náhradním datu, po ukončení nouzového stavu," vysvětlila náměstkyně primátora.

"Dobrovolnické akce, jejichž cílem je uklidit okolí od odpadků a nepořádku jsme se účastnili pravidelně a letošní jaro nebude výjimkou. Výzva se týká nejen úředníků a zástupců samosprávy města a obvodů, ale ráda bych oslovila také majitele pozemků, zástupce Povodí Odry a všechny ty, kterým veřejný prostor není lhostejný. Věřím, že se nám přihlásí dostatek dobrovolníků, protože odpadků a nepořádku kolem řeky je bohužel opravdu velké množství,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Zájemci, nahlaste se, město připraví pomůcky i desinfekci

Pokud tedy má kdokoliv v sobotu 17. dubna chuť a čas, může se připojit. Svou účast by měl potvrdit na email dbrazinova@ostrava.cz nejpozději do 16. dubna do 12 hodin.

Přihlášeným budou zaslány podrobnější informace. Město také pro zájemce zajistí ochranné rukavice, odpadkové pytle i dezinfekce na ruce.

Sraz účastníků se stále povinnými respirátory je v 9 hodin na parkovišti u Slezskoostravského hradu. Předpokládaná doba úklidu je od 9 do 12 hodin.