Fenomén
Colours of Ostrava
Rovnou dva vítěze vybrala odborná porota ve finále urbanisticko-architektonické soutěže na podobu nové čtvrti Žofinka v Ostravě.
O vítězství se tak dělí pražská kancelář Pavel Hnilička Architects+Planners a dánský atelier ADEPT, který se soutěže účastnil společně s českými kancelářemi ateliér.tečka, krajinářskými architekty VEN.KU architekti, studiem ohboi a dopravní kanceláří VECTURA Pardubice. Soutěž pořádala společnost Pod Žofinkou Holding a statutární město Ostrava.
Porota ocenila oba vítězné návrhy jako rovnocenně kvalitní a udělila jim shodně první místo. Představitelé vedení společnosti Pod Žofinkou Holding, která chce novou čtvrť v brownfildu na území mezi Trojhalím na Karolině a Dolními Vítkovicemi v příštích desetiletích vybudovat, řekli, že vítězové předloží do začátku července finanční a realizační návrhy staveb z jejich vizí. A podle toho budou vybírat, kterému z vítězných návrhů dají v různých etapách výstavby přednost.
Šedesát procent bytů na prodej, čtyřicet k pronájmu
Už příští rok v září by na Žofince, která se jmenuje po bývalé huti, mělo začít vyrůstat v takzvané první etapě výstavby Žofinky až 300 bytů za celkem jednu miliardu korun. Avšak například školu plánují investoři budovat až po této první etapě, kdy už bude mít nová čtvrť dostatek obyvatel a tedy i dětí.
„Potřebujeme řádově 700 bytů, abychom mohli spustit první etapu školy,“ řekl Tomáš Laštovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding a zároveň porotce architektonické soutěže. Dodal, že z šedesáti procent budou nové byty na Žofince na prodej a ze čtyřiceti to bude nájemné bydlení.
Foto: Adolf Horsinka
„Takže bydlení budeme mít i pro ty, co nedosáhnou na hypotéku. První byty by se měly předávat majitelům a nájemníkům zhruba za dva a půl roku a my cílíme na to, aby prodejní cena byla nějakých 94 tisíc korun za metr čtvereční a aby nájem za byt 2 plus kk nebyl větší než patnáct tisíc měsíčně. S tím dnes pracujeme,“ řekl Tomáš Laštovka a na otázku, kdy bude celá čtvrť hotová, řekl, že poslední beton se na Žofince vylije za zhruba dvacet let.
Žofinka má mít veřejná prostranství, dostatek zeleně, obchody, služby
Cílem urbanisticko-architektonické soutěže, ve které zvítězili dva nejlepší projekty na Žofinku, bylo nalézt optimální urbanistické řešení pro novou čtvrť s převážně rezidenčním charakterem. Žofinka má nabídnout kvalitní veřejná prostranství i architekturu, dostatek zeleně a širokou škálu bytů různých standardů pro obyvatele všech věkových skupin. Součástí nové čtvrti bude i občanská vybavenost, služby, obchody, mateřská a základní škola, ale i pracovní příležitosti na území Žofinky.
Výsledky soutěže oficiálně oznámili zástupci zadavatele společnosti Pod Žofinkou Holding společně s primátorem Ostravy Janem Dohnalem a náměstkyní primátora Lucií Baránkovou Vilamovou. Ve finálním, druhém kole soutěže, se spolu utkaly celkem tři soutěžní týmy. Kromě dvou vítězných se zúčastnilo také české Studio Perspektiv se slovenskými Marko&Placemakers.
Ostrava stojí u zrodu nové čtvrti
Oba vítězné týmy se porotě líbily, protože nabídly řešení území, zejména ve vztahu nové čtvrti k okolí. Šéf soutěžní poroty, architekt Filip Tittl z kanceláře UNIT architekti řekl, že nová výstavba se neomezí pouze na stavby bytových domů, ale řeší území komplexně.
„Vzniknou zde i stavby potřebné občanské vybavenosti včetně školy, scházet nebudou nové parky a promenády, které celé území propojí s řekou Ostravicí,“ řekl a dodal, že Žofinka se stane jednou z částí celé proměny území od Černé louky, přes Novou Karolinu až po Dolní oblast Vítkovic. „Toto území propojí nová městská třída o délce 1,6 kilometrů, pracovně nazývanou Jedna míle, která propojí jižní město s centrem, včetně cyklodopravy a bezbariérových přístupů pro pěší,“ vysvětluje Jan Dohnal, primátor města.
„Jsme u zrodu nové čtvrti. Pro Ostravu je kvalitní architektura klíčová, je známo, že Ostrava patří mezi města, která hledají podobu staveb prostřednictvím architektonických soutěží,“ dodává členka soutěžní poroty a náměstkyně ostravského primátora Lucie Baránková Vilamová.
Na Žofince budou lidé trávit nejkrásnější chvíle svých životů
Libor Adámek, předseda představenstva společnosti Pod Žofinkou Holding, investora soutěže, řekl, že architektonická soutěž není jen o samotné architektuře, ale především o tom, jak se v Ostravě žije dnes, a o tom, jak se v ní bude žít i za deset, dvacet let. „Žofinka se musí stát místem, kde se budou rodit nápady, kde se budou uzavírat přátelství, kde lidé budou trávit nejkrásnější chvíle svých životů. Právě proto naše soutěž byla převáženě o vizi města, které chceme předat našim dětem a o prostoru který bude sloužit dalším generacím,“ doplnil Tomáš Laštovka, člen správní rady společnosti Pod Žofinkou Holding a porotce soutěže.
Martin Poulsen z prvního vítězného atelieru ADEPT, řekl, že jejich urbanistický návrh Žofinky chce v Ostravě vytvořit jedinečnou městskou čtvrť, která propojí přírodní kvality okolí, měřítko nedalekého historického centra s pestrým využitím, které dává městu život. „Inspirací nám byla tradiční evropská městská struktura založená na lidském měřítku - obytné bloky se zelenými vnitrobloky v nich jasně vymezují životaschopná náměstí, ulice a průchody. Pěším a cyklistům přívětivá čtvrť s množstvím zeleně a dostatkem denního světla, jejímž srdcem je nová veřejná škola, sportovní hala a prostory pro aktivity všech generací... Tak si představujeme znovuzrození Žofinky,“ řekl Martin Poulsen.
Dalším vítězným týmem je pražské studio Pavel Hnilička Architects+Planners. „Žofinka roste z popela bývalé huti jako městská čtvrť s vlastním duchem i hrdostí. Dvě části území propojuje lineární park, který se vine od Trojhalí až k Dolní oblasti Vítkovice. Lávky přes koleje a ulice splétají síť, která propojuje lidi, místa i příběhy. Každé náměstí, každá stezka tu nese stopu proměny z průmyslu na živé město," popsal návrh architekt a urbanista Pavel Hnilička.
Svou vizi nové městské čtvrti předložilo 29 týmů architektů
Investor nyní vstoupí do jednání s oběma vítěznými týmy, jejich výsledkem bude výběr partnera pro navazující fázi projektu, a to do konce června. Oba vítězné týmy vyzval k předložení revidovaných nabídek na budoucí spolupráci. Konečný výběr partnera pro zpracování projektové dokumentace by se měl uskutečnit ještě před začátkem letních prázdnin.
Do urbanisticko-architektonické soutěže se přihlásilo celkem 29 týmů, z nichž porota vybrala sedm účastníků soutěže pro první kolo. Ve druhém kole pak pokračovaly tři soutěžní týmy. Členy soutěžní poroty byl kromě předsedy poroty Filipa Tittla také architekt Ivan Reimann ze slavného berlinského studia Müller Reimann Architekten, nebo architektka Linda Obršálová z brněnského studia M2AU. Krajinářské architekty v porotě zastupovala Lucie Vogelová, autorka památníku romského holokaustu v Letech u Písku. V závislé části poroty zasedli zástupci investora a statutárního města Ostrava.