Salon Witová
30 let krásy a vytrvalosti
Ostrava by už příští rok měla mít další velké lákadlo. Nedaleko historického centra města „vyroste“ most, který bude chrlit oheň.
Ostrava mění nábřeží levého břehu Ostravice. Revitalizace prostoru pod City Campusem Ostravské univerzity by měla být hotová už letos na podzim. Tím ale práce neskončí!
Další atraktivitou se stane nový most Na Karolině, který zdůrazní spojení dvou historických území: Moravské a Slezské Ostravy. „Stávající soumostí, které je již ve špatném technickém stavu, bude zbouráno a nahrazeno jedním mostem, který bude výrazně užší a kratší než stávající,“ řekla pro patriotmagazin.cz mluvčí Ostravy Gabriela Pokorná.

Vizualizace: se souhlasem Romana Kouckého
Nebude se ale jednat o ledajaký most – nová dominanta totiž bude chrlit oheň! Na každé straně mostu je navrženo 18 chrličů ohně, celkově tedy 36 kusů. „Pro zvláštní příležitosti je slavnostní osvětlení mostu doplněno soustavou plynových patron pro vytváření ohňových efektů v úrovni vnější strany mostovky. V rámci osvětlení mostu bude propojeno ovládání plynových patron s veřejným a slavnostním osvětlením pro zajištění možnosti vytváření společných světelných scén,“ dodala Pokorná.

Vizualizace: se souhlasem Romana Kouckého
Architektem nového mostu je Roman Koucký, který je mimo jiné autorem urbanistické studie rozhraní území Karoliny a Dolní oblasti Vítkovic – Pod Žofinkou. „V současné době je zdejší silnice čtyřpruhová. Mostní objekt bude nadále sloužit pro převedení automobilové dopravy ve dvoupruhovém uspořádání silnice, nově bude na obou stranách mostu stezka pro pěší a cyklisty," upřesnila mluvčí Pokorná.
Stavět by se mělo začít v příštím roce, očekává se, že hotovo bude do konce roku 2026.