Společnost
26/01/2020 Petr Broulík

​Osamělí mořští vlci Konkolski a Doleček zvou do Vesmíru

Jsou to pouhé dva týdny, kdy do Dolní oblasti Vítkovic, do Malého světa techniky v objektu U2 „připlula“ slavná jachta Richarda Konkolského Niké I.

Legendární dobrodruh osobně dohlížel na její správné ukotvení. A nyní, konkrétně 29. ledna v 18 hodin tento mořský vlk bude besedovat s veřejností v kině Vesmír.

Nebude sám. O své zážitky z podobných cest kolem světa a ve vlnách širých oceánů a moří se podělí se svým předchůdcem také jeho mladý následovník Martin Doleček z Ústí nad Orlicí.

„Nenechte si ujít unikátní setkání dvou mořských vlků, kteří na svých jachtách obepluli zeměkouli. Jak moc se od sebe lišily plavby prvního Čechoslováka a zatím posledního Čecha, které od sebe dělí rovných pětačtyřicet let?“ zvou na unikátní besedu pořadatelé z nadačního fondu Historie dobrodružství.

Ti ostatně stojí za celou velkou interaktivní expozicí, jejíž hlavní atrakcí bude právě slavná Konkolského jachta. Expozice se pro návštěvníky otevře v Malém světě techniky U6 10. března a vydrží tam až do listopadu.

Středeční beseda v kině Vesmír není určena jen spoustě lidí, kteří fandili Richardu Konkolskému, který se v sedmdesátých letech objevoval na titulních stránkách časopisů pro mládež, ač v té době mohli místo jeho následování spíše jen snít o mořských dálkách.

Legendární mořský vlk je navíc patriotem tohoto kraje. Narodil se v roce 1943 v Bohumíně a je nejslavnějším českým mořeplavcem a vítězem řady námořních závodů, který třikrát obeplul sám zeměkouli. A v roce 1975 se stal prvním Čechoslovákem, který obeplul zeměkouli na vlastnoručně vyrobené jachtě Niké I.

Na své si přijdou i dnešní mladí dobrodruhové, kteří mají dnes mnohem více možností brázdit ony mořské proudy. Podobně jako právě Martin Doleček narozený v roce 1984 v Ústí nad Orlicí.

Tento následovník Richarda Konkolského završil loni 15. května v zátoce Sv. Anna na karibském ostrově Martinik svou dlouhou a osamělou plavbu kolem světa se svou loďkou Alya II.

„Martin je po Richardovi Konkolském teprve druhý Čech, který to dokázal sám. Je zajímavým detailem, že i když obě plavby dělí téměř 50 let, oba měli loď podobné velikosti i koncepce, stavěné doma v amatérských podmínkách. Také Richard byl v době své první plavby kolem světa v podobném věku, jako je dnes Martin,“ láká na pozoruhodnou besedu dvou osamělých mořských vlků za nadační fond Historie dobrodružství Marek Hýža.

Sdílejte článek