Společnost
08/11/2024 Petr Sobol

Oryxové z Olomouce odletěli na Filipíny, cesta trvala tři dny

Foto: se souhlasem Zoo Olomouc

Zoologická zahrada Olomouc je podle mezinárodní evidence největším chovatelem oryxů jihoafrických v Evropě.

Zakládajícími členy olomouckého stáda tohoto poddruhu africké pouštní antilopy byla v minulosti zvířata pocházející přímo z oblasti jejich přirozeného výskytu v Namibii. Od roku 1973 zde došlo k 343 porodům. Na konci sezony tvořilo skupinu 28 jedinců, z toho 11 mláďat, odchovaných v roce 2024. Pro všechna se našlo umístění.

Jako první odletěli dva samci se samicí do Wildlife and Eco-Parku na ostrově Cebu na Filipínách. Transport, jehož příprava byla složitá, započal cestou na letiště do Bruselu a dále pokračoval letadlem na místo určení s jedním mezipřistáním na letišti v Dauhá v Kataru.

„Jelikož jsme věděli, že cesta bude dlouhá, dostali oryxové do bedny velkou svačinu v podobě sena a mrkve. Seno a vodu jim pracovníci letiště doplnili i během mezipřistání. Dnes již víme, že po třídenní cestě od nakládky v Zoo Olomouc až po vykládku ve Wildlife and Eco-Parku na Filipínách byli oryxové v pořádku vypuštěni do své nové stáje, kde se po nezbytně nutné karanténě představí tamní veřejnosti,“ uvádí zooložka Eliška Veselá.

Samice rodí mládě odkládacího typu, které po nakojení od matky odchází a samo si zvolí místo, kde ulehne. Matka se za ním nevydává. Svou pachovou stopou by mohla přilákat predátora. Několikrát denně mládě bučením přivolá, nakojí jej, olíže mu konečník, čímž ho přiměje k vyměšování, a nakonec ho očistí, aby ho případný predátor nevyhledal podle pachu. Poté se malý oryx vrací do úkrytu.

Má-li dostatečný příjem mléka a péči samice, první dny leží s hlavou přitisknutou k zemi, vypadá jako nenápadná hromádka písku. Později se mláďata s matkami připojují ke stádu, případně se drží pohromadě v takzvaných školkách.

Oryxi jsou zvířata s distančním chováním – jednotliví členové stáda se drží od sebe navzájem na určitou vzdálenost. Tuto vzdálenost překročí jen při páření, soubojích a ve vztahu matky a mláděte. Současně se ale stádo drží pohromadě, ať už zvířata odpočívají, přemísťují se, nebo se pasou. Jednotlivá zvířata jsou velmi ostražitá a vytváří takzvanou hvězdu. Jsou orientována různým směrem tak, že každé je obráceno na jinou stranu a kontroluje tak určitý výsek okolí, takže společně mají přehled o dění, či případném blížícím se nebezpečí v úhlu 360 stupňů.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama