Byznys
03/01/2018 Jaroslav Baďura

Ortézy a protézy z tisku? Nejpokročilejší 3D tiskárna od HP ve střední a východní Evropě je v Ostravě!

Česko je první zemí střední a východní Evropy, kde se uplatňuje inovativní průmyslová 3D tiskárna Jet Fusion od firmy Hewlett Packard pro rychlé prototypování a sériovou výrobu plastových dílů.

Firma ING corporation, která je průkopníkem v oblasti vývoje nových ortotických a protetických zdravotních pomůcek, ji umístila do své moderní provozovny v Moravskoslezském inovačním centru Ostrava.

Spolu s firmou Invent Medical připravují novou generaci 3D tištěných zdravotních pomůcek. Navíc se společnost ING corporation rozhodla tuto tiskárnu zpřístupnit formou služby Rapid3D i dalším firmám v České republice.

ING corporation a Invent Medical pracují v Ostravě na ambiciózním plánu: usilují o revoluci části zdravotnictví po celém světě tím, že vyvíjejí novou generaci zdravotních pomůcek – ortéz a protéz.

Velká část firem v ortotice a protetice při léčbě pacientů a návrhu pomůcek využívá procesy, které jsou v podstatě stejné již desítky let.

To chce Invent Medical změnit. Místo sádrování pacientů a dlouhých výrobních manuálních postupů pracuje tento startup na nových produktech za použití technologií jako je 3D skenování, 3D tisk, výpočtové algoritmy, neuronové sítě, chytré senzory nebo online interaktivní konfigurátory.

Nová 3D tiskárna od HP tuto vizi posunuje o velký krok blíže realitě a ostravské firmy chtějí nové 3D tištěné produkty představit na mezinárodním zdravotnickém veletrhu v Německu již v květnu tohoto roku.

Jak bude taková inovovaná léčba vypadat? Pacient bude na klinice naskenován 3D skenerem a klinický pracovník v interaktivním konfigurátoru určí klinické a technické požadavky na pomůcku a vysvětlí pacientovi průběh léčby.

Pacient si může v konfigurátoru vybrat vzhledové detaily zdravotnické pomůcky (barvu a další designové prvky). Tato data potom putují na cloud, kde jsou automaticky zpracována výpočtovými algoritmy, které navrhnou zdravotnickou pomůcku přesně na míru danému pacientovi. Zakázkový produkt je verifikován klinickým pracovníkem, vytištěn na 3D tiskárně a je připraven k předání pacientovi.

Ředitel společností Jiří Rosický, který v oblasti ortotiky a protetiky působí přes 25 let, dodává: “Digitální data nemají hranice. 3D skenování i 3D tisk může probíhat kdekoliv po světě díky našemu otevřenému business modelu a spolupráci s klinickými i technickými partnery. Tímto můžeme skutečně změnit náš obor a za použití automatizace dokážeme naše inovované produkty nabídnout globálně při zachování finanční výhodnosti, kvality a rychlosti dodání. To, že je náš směr zajímavý, potvrzuje velký zájem o naše produkty ze zemí jako je například Anglie nebo Katar.”

Před dvěma lety chtěla firma původně zakoupit 3D tiskárnu využívající SLS (laserový sintering plastů) technologii. Po cestě z Německa, kde byl tým domluvit plánovaný nákup, však šéfdesignér firmy Aleš Grygar narazil na článek o nově připravované tiskárně od HP.

Zástupci firmy po dlouhé úvaze udělali těžké rozhodnutí. Zrušili nákup SLS tiskárny a počkali 2 roky, než nová revoluční 3D tiskárna od HP přijde na trh.

Společnost však jen nevyčkávala. Podařilo se ji zaujmout firmu HP speciálně připravenou stránkou Nice to meet you HP a přesvědčit ji o svém globálním inovačním potenciálu.

Stránka se stala virální a vidělo ji přes 700 zaměstnanců HP. Netrvalo ani 2 dny a firmě se ozval přímo víceprezident HP pro 3D tisk a pozval je do centrály v Barceloně. Tam byla dohodnuta spolupráce a české společnosti získaly exkluzivní přístup k HP technologii a zkušebním tiskům.

“Jsou to průkopníci v tom, jak může vypadat medicína budoucnosti. Vynikají jedinečnou kombinací funkčních technologií, excelentního zpracování dat a klinické znalosti medicíny. Proto jsme je přizvali, aby se se svými zkušenostmi podíleli na vývoji naší technologie,” řekla pro Forbes Virginia Palacios, ředitelka HP pro strategické partnerství.

Aby mohly firmy úspěšně naplnit svou vizi, musejí vynikat v mnoha oblastech. Proto si osvojily tzv. “Open innovation model” založený na vývoji ve spolupráci se špičkovými partnerskými institucemi a rozhodly se vytvořit moderní pobočky v Moravskoslezském inovačním centru Ostrava pro snazší navazování těchto partnerství a přístupu k mezioborové expertní síti. Firmy vyvíjejí svá unikátní řešení s Vysokou školou báňskou, Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations, Vysokým učením technickým v Brně, Palackého univerzitou v Olomouci, Ostravskou univerzitou a Fakultní nemocnicí v Ostravě.

„Jsme velmi rádi, že firmy ING corporation a Invent Medical působí v našem inovačním centru. Je to přesně ten typ firem, které kombinací smělé vize, talentovaného týmu a nových technologií formují budoucnost ve svém oboru.Přístup pánů Rosických k podnikání může být skvělou inspirací pro řadu dalších podnikatelů. Produkty a služby jejich firem názorně ukazují, jak důležité jsou některé inovace pro zlepšování kvality života nás všech,“ říká Pavel Csank, ředitel Moravskoslezského inovačního centra Ostrava.

“V našem kraji je plno šikovných lidí a schopných firem. S velkou radostí sledujeme postupnou transformaci kraje a snažíme se k ní aktivně přispívat a ukázat, že z Ostravy lze vybudovat globální byznys. Také proto jsme se rozhodli tuto revoluční 3D tiskárnu spolu s našimi 10-letými zkušenostmi s 3D tiskem, 3D skenováním a počítačovým modelováním nabídnout i dalším firmám z České republiky formou služby Rapid3D. Začátkem roku 2018 spustíme zakázkový 3D tisk a poskytování odborných konzultací. Věříme, že více firem začne využívat ohromného potenciálu 3D tisku a vzroste tak přidaná hodnota českých firem” říká Jan Rosický, zodpovědný za business development a marketing firem Invent Medical a ING corporation.

Pokud se chcete dozvědět více o výhodách 3D tisku a nové tiskárně, tak navštivte akci pořádanou oběma firmami, Moravskoslezským inovačním centrem a firmou 3Dees v Ostravě.

Termín bude upřesněn v nadcházejících týdnech na sociálních kanálech MSIC. Nebo napište na email 3Dtisk@Rapid3D.cz a domluvte si zdarma individuální prohlídku.

Sdílejte článek