Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Společnost

Opravy Domu kultury Poklad znovu začnou v červnu, utratit se má celkem 355 milionů

​Rekonstrukce Domu kultury Poklad v ostravské části Poruba bude znovu pokračovat od června.

Vizualizace: PLATFORMA ARCHITEKTI

Stavba za téměř 355 milionů korun musí být dokončena v lednu roku 2021, řekla primátorova náměstkyně Zuzana Bajgarová (ANO). Problematickou stavbu bude dokončovat v pořadí třetí zhotovitel.

Veřejnou zakázku vyhlásilo město loni na podzim a z osmi nabídek vybralo sdružení firem Zlínstav, Geosan Group a Ridera Stavební. V květnu chtělo podepsat smlouvu, zatím se tak ale nestalo.

"Minulý týden ve středu uběhla lhůta pro podání námitek k veřejné zakázce," uvedla Bajgarová. Vítěz výběrového řízení podle ní nyní ještě dodává některé podklady potřebné pro uzavření smlouvy. "Už přišel harmonogram, který definuje začátek na druhý týden v červnu," doplnila náměstkyně.

Aktuálně se čeká na doložení bankovní záruky, kterou město požaduje. Výše záruky je 15 milionů korun. Město očekává, že vše by mohlo být dořešeno do konce týdne a bezprostředně poté by se zhotovitelem mohlo podepsat smlouvu. Stane se tak zřejmě na přelomu měsíce.

Přestavba kulturního domu trvá několik let a od počátku je problematická. Opravy v minulosti zkomplikovaly nejen spory s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také problémy spojené s požadavky na uhrazení nákladů na takzvané vícepráce, které chtěl někdejší zhotovitel přestavby.

Rekonstruovaný dům byl v roce 2014 zakonzervován a město hledalo nového dodavatele. Zakázku tehdy vyhrálo sdružení firem Stamont - Pozemní Stavitelství a Vítkovice Revmont Engineering, které nabídlo cenu zhruba 180 milionů korun, projekt přitom počítal s náklady okolo 240 milionů.

Předloni se ale přestavba opět zastavila, protože vedení města nebylo spokojeno s kvalitou některých prací, vadilo mu i zpoždění stavby či spory kolem ocenění víceprací. Rozhodlo se proto sdružení firem vypovědět smlouvu a stavba se znovu zastavila.

Loni na podzim bylo vyhlášeno třetí výběrové řízení. Vedle bankovní záruky mělo město v zadávacích podmínkách i další podmínky či sankce, které by měly snížit riziko, že přestavba bude opět neúspěšná.

Kulturní dům bude po opravě mít divadelní sál pro 420 lidí, společenský sál, malý divadelní sál pro 100 lidí, cvičební sál, tři multifunkční učebny a dva salónky.

Součástí bude i restaurace s terasou a klubovým prostorem či minikino pro přibližně 60 lidí.