Společnost
20/07/2020 Petr Broulík

Opatření proti covid-19 v kraji možná hygienici zmírní už v pátek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hlavní hygienička Jarmila Rážová se dnes dopoledne zúčastnili jednání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje.

Ministr si tu vyříkával s krajskou hygieničkou Pavlou Svrčinovou situaci, která nastala v závěru minulého týdne po vyhlášení zpřísnění opatření proti šíření nákazy covid-19. Toto zpřísnění přišlo doslova z hodiny na hodinu a právě toto zpřísnění i rychlý způsob vyhlášení naštval řadu obcí a zejména veřejnost.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se zase při jednání bezpečnostní rady zasazoval u ministra a hlavní hygieničky o to, aby se mohly i navzdory zpřísnění opatření uskutečnit některé naplánované větší akce, například Shakespearovské slavnosti. Byť i za cenu nošení roušek nebo takzvaných sociálních odstupů jejich návštěvníků.

„Vyjasňovali jsme si řadu i protichůdných názorů, co se v našem kraji děje. Máme hodně postižené okresy a naopak oblasti, které nejsou postiženy téměř vůbec. A chceme, aby krajská hygienická stanice u opatření, která vydala, nejlépe v řádu dnů prověřila, do jaké míry jsou v různých místech smysluplná a jak zatěžují ty části kraje, které nemají s nákazou problém,“ řekl hejtman Ivo Vondrák a dodal, že je nyní třeba se bavit o tom, která opatření a kdy je možné rozvolnit.

Nikomu nemůže škodit nosit na venkovních akcích či v autobuse roušku

Hejtman míní, že je třeba postupovat citlivě u naplánovaných významných kulturních akcí, jako jsou třeba Shakespearovské slavnosti a další akce. „Nelze zablokovat příliš opatrným rozhodnutím ekonomiku v této oblasti. Ale myslím si, že nikomu nemůže škodit nosit na těchto akcích roušku, i když jsou venku. Případně se přijmou pro nějaké akce speciální opatření. Tady jsme ve shodě. Stejně jako používání roušek v hromadné dopravě. Protože hromadná doprava je rizikovým faktorem. A je omyl si myslet, že když autobus přejede hranice okresu, stává se bezpečným,“ míní hejtman.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a hejtman Ivo Vondrák se shodli, že zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji vnímají jako preventivní. „Ten nárůst případů v kraji je a krajská hygienická stanice není schopná dohledat původ nákazy. Není to žádný ohraničený klastr s rodinnými kontakty, ale není jasné, kde se pacient nakazil. Proto ta opatření. Ale shodli jsme se, že je nutné pravidelně sledovat míru zasažení okresů a vyhodnocovat nové případy a kde přibývají. A podle toho adaptovat ta opatření. Naším cílem není omezovat občany kraje na dobu, která není nezbytně nutná. Pokud se ukáže, že v některých okresech se situace zlepšuje, jsou hygienici připraveni mimořádné opatření upravit,“ řekl ministr Adam Vojtěch. Dodal, že chápe obyvatele kraje, pro něž je mimořádné zpřísnění opatření „otravné a obtěžující“.

Vojtěch: zpřísnění opatření v kraji nebylo šťastné. Bylo to selhání

Ministr však upozornil, že počty nakažených covid-19 jsou oproti ostatním krajům výrazně vyšší. „Prosím obyvatele kraje, aby byli trpěliví. A spíše by nám bylo z Evropy vyčítáno, kdybychom žádná opatření nečinili. Ale budeme vývoj situace pravidelně sledovat a případně promptně uvolňovat, pokud skutečně nebudou nezbytně nutná a aby nebyla takto restriktivní,“ dodal ministr.

K náhlému zpřísnění opatření řekl, že nebylo šťastné. „Já jsem se občanům Moravskoslezského kraje omluvil. Už se to nemůže opakovat, měli jsme v tom duchu poměrně razantní pohovor s ředitelkou krajské hygienické stanice. Doufám, že se to nebude opakovat,“ řekl Adam Vojtěch, který dokonce vyzval minulý týden Pavlu Svrčinovou k zvážení setrvání ve své funkci.

„Taková opatření musí každý ředitel komunikovat, ale tady to nenastalo. Bylo to selhání a zřejmě o tom ještě povedeme nějakou diskusi, ale v tuto chvíli jde hlavně o to, aby se situace s komunikací zlepšila směrem k obcím a veřejnosti,“ řekl ministr.

Krajská hygienička: Výtka ministra byla oprávněná

Ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová řekla, že výtka ministra byla oprávněná a že si z výtky udělala svoje soukromé závěry. „Dohodli jsme se, že každé další mimořádné opatření budu konzultovat svoláním Bezpečnostní rady kraje. A to alespoň nejlépe den předtím, než začne mimořádné opatření platit. A tam opatření zdůvodním,“ řekla krajská hygienička.

Dodala, že minulý týden vyhlášené zpřísnění opatření proti šíření covid-19 budou hygienici vyhodnocovat s největší pravděpodobností ve čtvrtek a jejich případné uvolnění může nastat už v pátek.

Hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová potvrdila, že hygienici budou minulý týden vyhlášená mimořádná opatření vyhodnocovat.

„Přestože zdánlivě je v České republice relativně z hlediska nákazy covid-19 klidná situace a je tu jen pár ohnisek, virus nezmizel a stále tu s námi je a bude tady s námi žít nějakou dobu. A my se musíme připravit na to, že dobrá hygiena rukou, sociální odstupy a případné nošení roušek jsou tři základní opatření, na která stále musíme myslet,“ řekl hlavní hygienička Jarmila Rážová.

U padesáti nových případů mají jen dva souvislost s doly ČSM

Hejtman Ivo Vondrák však odmítá, že by viníkem špatné situace s covid-19 v kraji byla chytrá karanténa. „Máme decentralizované zdravotnictví a setkáváme se s tím, že lékaři se nezapojují do tohoto nového systému na odhalování nákazy, který se snaží zdravotnictví, a to ještě v době krize jen pár měsíců, centrálně řídit. Za tak krátkou dobu nelze vybudovat bezchybný systém. To se však týká zavádění jakéhokoliv podobného systému. Když jsem pracoval ve výzkumu ve Spojených státech, kde jsem dělal pro ministerstvo obrany na právě takovém systému, stálo to desítky, stovky milionů dolarů a léta výzkumu. A my musíme tady za tři měsíce zprovoznit něco, co tady nikdy nebylo,“ míní hejtman a na grafech doložil, že hygienici v Moravskoslezském kraji pracují s chytrou karanténou ze všech krajů vůbec nejvíce.

Hlavní hygienička Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová řekla, že situace v kraji je stabilně ne příliš dobrá. „Za neděli jsme měli opět přes padesát nových případů nákazy, kdy pouze dva měli souvislost s doly ČSM Sever a Jih. Zbytek byla jedna větší oslava ve Frýdku-Místku, ale bohužel nám přibyli také nakažení zdravotníci v nemocnici ve Frýdku-Místku, kde jsme zaznamenali pět nových případů, dva u pacientů a tři u personálu,“ sdělila Pavla Svrčinová.

Dodala, že včera začalo druhé kolo plošného testování na dole ČSM Sever a Jih, kde se testují pracovníci, kteří byli v prvním kole negativní nebo kteří se na ně nedostavili. "Odebralo se přes sedm set vzorků, část máme vyhodnocených a jsou v ní jen čtyři pozitivně testovaní,“ řekla hlavní krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Sdílejte článek
zavřít reklamu
Reklama