Nejnovější zprávy: O letní tábory je zájem. Ale podražily, za jedno dítě nejméně 4000 korun Příběhy staré Ostravy. Bestiální vražda? Devět let vězení a jednou měsíčně půst

Společnost

Omikron už úřaduje. V kraji se nakazilo třikrát více lidí než před týdnem

​Nedělní přírůstek nakažených koronavirem je v Moravskoslezském kraji proti minulému týdnu trojnásobný. Zatímco minulou neděli bylo nově nakažených 418, aktuální přírůstek představuje 1221 případů.

Foto: se souhlasem Městské nemocnice Ostrava

Důvodem je nakažlivější varianta koronaviru omikron. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák. Zatížení nemocnice ale i nadále významně neroste a ve zdravotnických zařízeních v regionu je nyní méně pacientů než před týdnem.

"Data za nedělní testování nepřináší nic nového. Pondělní data ukáží mnohem více o tom, co se tento týden bude dít," uvedl Vondrák. Nejvíce nových případů bylo v neděli na Ostravsku, kde bylo 424 pozitivně testovaných, nejnižší byl přírůstek na Bruntálsku, kde bylo 34 nově nakažených. Na Karvinsku přibylo 202 nakažených, na Frýdecko-Místecku 241, na Novojičínsku 168 a na Opavsku 152. V regionu aktuálně na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 960 nakažených, před týdnem to bylo 396 lidí.

V kraji bylo v neděli provedeno 10497 testů, z nichž 3606 bylo pozitivních, což představuje 34,35 procenta. V kraji se ale vyhodnocují i testy pacientů, kteří žijí v jiných částech republiky. Před týdnem bylo v regionu provedeno 5449 testů, přičemž pozitivních jich bylo 1449, tedy 26,59 procenta. Navzdory vyššímu počtu odhalených případů ale nejsou výrazně zatíženy nemocnice. Aktuálně je v regionu s covidem-19 hospitalizováno méně než 200 lidí. Od počátku pandemie v souvislosti s koronavirem zemřelo 4725 lidí. Od počátku pandemie bylo v regionu zaznamenáno 304 660 případů nákazy.

V současné době je v kraji nakaženo přes 15 tisíc lidí, před týdnem jich bylo asi 9600. Očkováno dvěma dávkami je v regionu s 1,2 milionu obyvatel 53,8 procenta z nich. Od dnešního dne je možné, aby se k očkování třetí, posilující dávkou proti covidu-19 hlásily děti nad 12 let. Očkovat se mohou v centrech i u dětských lékařů.

Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v regionu a v Ostravě provozuje několik očkovacích míst, dnes ČTK před 11:30 řekla, že dosud se na třetí dávku očkování zaregistrovalo 292 dětí a mladistvých ve věku 12 až 17 let, z toho 221 si zarezervovalo i konkrétní termín aplikace. "Očkování dětí probíhá v našem očkovacím centru na Černé louce vždy za přítomnosti pediatra, a to v úterky a čtvrtky od sedmi do 17 hodin. Jsme připraveni i na vyšší zájem, kapacity máme dostatečné," uvedla Petlachová.