ROMAN FRENKO
Polévkový král
Studenti architektury ukazují, jak by proměnili v Ostravě haldu Ema, okolí řeky Ostravice, historické centrum nebo nevyužívané železniční tratě a proluky.
Jak si představují zastavění některých proluk a veřejných míst v Ostravě mladí studenti architektury, zahradních a přírodovědeckých fakult či krajinářské architektury z ostravských univerzit, ale také z vysokých škol Prahy a Brna? To lze dneška vidět ve výstavním prostoru Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) v Nádražní ulici.
Jak by jednou mohly vypadat halda Ema, okolí řeky Ostravice a již nevyužívané železniční tratě na Slezské Ostravě, proluky a prázdná nároží v historickém centru města či ulici Dr. Martínka v Hrabůvce? Studenti se těmto místům a veřejným prostorám pokusili dát novou podobu na čtyřdenním workshopu od 12. do 15. září nazvaném Navrhni kus Ostravy. Teď se sjeli mnozí z nich do Ostravy znovu. A jejich návrhy a práce si mohou prohlédnout a posoudit i obyvatelé Ostravy na výstavě nazvané Mezi domy, mezi stromy. A to až do 21. května.
Nejlepší návrh vyberou návštěvníci vhozením zeleného míčku
Pět míst a prostorů, pět skleněných trubic a nespočet zelených míčků. „Návštěvníci výstavy mohou návrh nebo studii, která se jim nejvíce líbí, ohodnotit vhozením zeleného míčku do příslušné skleněné trubice. Který návrh získá nejvíce míčků, zvítězí v této soutěži. Soutěž potrvá až do konce výstavy. Počítáme, že se nádoby zaplní, takže po určité době vždy míčky ve skleněné trubici spočítáme a dáme je opět k dispozici dalším zájemcům o výstavu a soutěž,“ slíbili při vernisáži zástupci MAPPA.
Foto: Petr Broulík
„Workshop Navrhni kus Ostravy, to byly hodně intenzivní dny. Dostali jsme nejdříve nalévárnu názorů a poznatků odborníků a pak jsme začali vymýšlet. Všechna témata byla zajímavá, ze začátku jsem ani nevěděla, které si vybrat. A vzniklo plno skvělých nápadů,“ řekla Jana Oczková, studentka architektury a urbanismu Stavební fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, která se svými kolegy v týmu vypracovala návrh na zatraktivnění haldy Ema.
Návrhy jsou často odvážné, ale zůstávají reálné
„Studenti se rozdělili do týmů. Na tvorbu návrhů měli pátek a sobotu a v neděli už prezentovali své práce a myšlenky. Chtěli jsme pořádáním této akce ukázat na místa, která si v Ostravě zaslouží péči a možná i změnu,“ uvedla jedna z lektorek workshopu, krajinářská architektka Daniela Davidová. Podle ní a jejích kolegů vznikly velice zajímavé návrhy: „Jsou mnohdy odvážné a inovativní, ale zároveň jsou v nějakých mezích reálnosti.“
Vystavené studentské návrhy mohou podle zástupců ostravského MAPPA posloužit jako inspirace pro další rozvoj města. Výstava je tak nejen přehlídkou studentských vizí, ale také podnětem k zamyšlení nad budoucností městského prostředí Ostravy.