Nejnovější zprávy: Hyundai otevřel vlastní očkovací centra pro zaměstnance i veřejnost Dobrá zpráva, po přívalových deštích by dnes v Moravskoslezském kraji mělo pršet méně

Byznys

Odbory v Liberty vyhlašují stávkovou pohotovost, bojí se vyvedení majetku z podniku

Všechny odborové organizace působící v hutním podniku Liberty Ostrava (LO) vyhlašují stávkovou pohotovost kvůli hospodářské situaci mateřské společnosti.

Jedním z výrobních artiklů ostravské společnosti Liberty jsou i svodidla. Foto: Liberty

Současná situace ohrožuje chod firmy, sdělil dnes předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina.

LO je od roku 2019 součástí Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Greensill Capital, který je stěžejní financující institucí GFG, vyhlásil na začátku minulého měsíce insolvenci.

Gupta pak požádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy Kč), což britská vláda odmítla.

Slanina uvedl, že odboráři vývoj situace sledují s velkým znepokojením.

"Jednoznačně odmítáme variantu zapůjčení emisních povolenek Liberty Ostrava rumunské huti v Galati patřící do skupiny Liberty Steel. Podle informací ve světových médiích nedisponuje rumunská huť aktuálně žádnými emisními povolenkami, neboť v loňském roce prodala povolenky v objemu 100 milionů eur, přičemž v dubnu musí odevzdat povolenky v potřebné výši," uvedli odboráři.

Ostravská huť v minulých letech emisní povolenky šetřila a chce je využít k financování nezbytné modernizace huti, především k výstavbě hybridních pecí v ocelárně a k pořízení modernějších technologií pro válcovny.

"Povolenky v objemu přes pět milionů kusů při ceně kolem 40 eur za jednu jsou aktuálně tím posledním kapitálem, který ostravské huti zůstal po necelých dvou letech fungování ve skupině Liberty Steel. Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je navíc součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací, uzavřené v době koupě," uvedli odboráři.

Hodnota povolenek je tak podle nich přes 200 milionů eur (přes 5,2 miliardy korun).

Odboráři apelují na členy managementu ostravské huti, aby se zdrželi všech kroků, jejichž důsledkem by mohlo být vyvedení majetku z podniku.

„Považujeme za nezbytné prověřit, kde se aktuálně nachází finanční prostředky ve výši dvou miliard korun, které Liberty Ostrava získala jako provozní úvěr ze státního programu COVID se státní zárukou EGAP. Z půjčky ostravská huť dosud nečerpala žádné prostředky. Podle informací vedení skupiny Liberty Steel jsou tyto finance na účtu instituce Greensil, která je v insolvenci a u skupiny Liberty má pohledávky v řádech miliard eur,“ uvedli odboráři.

Vnímají jako velké riziko, že tyto prostředky budou pro LO nedostupné, přičemž už v současnosti podle nich musí ostravská huť hradit úroky z tohoto úvěru.

Skupina Liberty Steel podle odborů ztrácí důvěru trhu a část obchodních partnerů LO žádá platby za dodávky surovin předem. Přesto se ostravské huti podařilo v letošním prvním čtvrtletí vytvořit hrubý provozní zisk přes 60 milionů eur (přes 1,5 miliardy korun), když od ledna 2019 do 30. června 2020 byl její provozní výsledek záporný.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Své výrobky dodává do více než 40 zemí. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.