Nejnovější zprávy: Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu? Zchátralé Jánské Koupele mají naději na záchranu, studie plánuje rozvoj

Byznys

Odboráři Liberty Ostrava vyzvali zaměstnance, ať ukážou, že huť budou bránit

Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava (LO) vyzvali zaměstnance, aby důsledným dodržováním některých věcí dali zaměstnavateli najevo, že jsou ochotni firmu bránit.

Foto: Vladimír Pryček

Chtějí, aby zaměstnanci například odmítali přesčasovou práci, neřešili pracovní e-maily a telefonáty po pracovní době, nepoužívali jakkoli poškozené nářadí nebo využívali nároku na návštěvu lékaře v pracovní době.

Důsledné dodržování takových věcí může podle odborů chod podniku citelně zasáhnout, řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina.

LO je od roku 2019 součástí Liberty Steel Group z globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Odbory LO jsou od 13. dubna ve stávkové pohotovosti, protože současná situace a konání mateřské firmy podle nich ohrožuje chod ostravské huti.

Vadí jim například, že majitel zvažoval, že rumunské huti v Galati rovněž ze skupiny Liberty Steel půjčí emisní povolenky v hodnotě téměř šesti miliard korun patřící ostravskému podniku. Greensill Capital, stěžejní financující instituce GFG, vyhlásil na začátku minulého měsíce insolvenci a Gupta pak neúspěšně požádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber (5,2 miliardy Kč).

"Dostáváme se do situace, kdy je naše firma v ohrožení. Vyhlásili jsme stávkovou pohotovost, ale dle dostupných informací to majitel a jeho tým nebere vážně. Musíme ukázat, že jsme ochotni naši firmu bránit," uvedli odboráři ve výzvě zaměstnancům.

Koncern GFG Alliance už dříve uvedl, že je se zástupci odborových organizaci v kontaktu a snaží se zmírnit jejich obavy. "Jak bylo potvrzeno panu premiérovi ČR (Andreji Babišovi), povolenky CO2 (oxidu uhličitého), které ostravská huť vlastní, budou i nadále používány pouze ve prospěch Liberty Ostrava. Jakékoli rozhodnutí o jejich použití bude i nadále podléhat schválení dozorčí radou," uvedl koncern v prohlášení.

Minulý týden odboráři prohlásili, že jsou připraveni továrnu ochromit, aby ji ochránili. Právě k tomu má vést jejich dnešní výzva. "Chceme ukázat panu Guptovi, že bude daleko přínosnější, když se s námi domluví, než když se nedomluví. Je to trochu namířené proti fabrice, ale nevidíme jinou možnost vzhledem k tomu, co dělá," řekl Slanina.

Odboráři vyzývají zaměstnance, aby například striktně dodržovali detailní technologický popis práce, i když to bude méně efektivní. Neměli by pracovat na pracovním zařízení, které se zdá být jakkoli neseřízené, poškozené. V případě, že se potkali s někým, kdo je pozitivní na covid, okamžitě se mají nahlásit na hygienickou stanici i včetně všech spolupracovníků, s kterými se setkali, a zůstat doma.

"Nemůžeme vyhlásit stávku, to je protizákonné, ale tohle bude hodně poznat, když půjdeme do důsledku. Jedna věc je zákoník práce a zákony a druhá věc je, jak se k tomu člověk staví. Když například pojedete autem a bude vám tam něco hrkat, tak s tím klidně budete pět let jezdit, i když to bude hrkat. Ale zaměstnanec má právo na to zavolat opravu," řekl odborový předák.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Své výrobky dodává do více než 40 zemí. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců.