Byznys
09/08/2021 Admin PATRIOT

​Od investorů získali již přes 30 milionů! Vodík ve zdravotnictví zažívá rozmach díky české společnosti

Jako první na světě vydali dluhopisy v oblasti vodíkových technologií pro zdravotnictví, lázeňství, wellness, krásu, sport a agrikulturu. Další česká firma má namířeno na světové trhy.

Ostravský podnikatel David Maršálek pracuje s vodíkem již více jak 10 let a na rozdíl od ostatních vodíkových projektů se on a jeho tým zaměřují na zdraví.

Zakladatel skupiny H2 Global Group říká, že poznal úžasné účinky molekulárního vodíku jak z mezinárodních vědeckých výzkumů, tak především osobně, a to jak na zdraví lidí, tak i zvířat.

Plány Davida Maršálka jsou v tomto odvětví velké. Jak sám tvrdí, jeden z kritiků jej díky megalomanským plánům nedávno přirovnal k německé farmaceutické firmě Bayer AG.

Tomu se David Maršálek nebrání. Věří totiž, že se mu podaří vybudovat miliardovou firmu přímo z České republiky. Že je na správné cestě ostatně potvrzuje i skutečnost, že se k němu postupně přidávají podnikatelé, investoři, i známé osobnosti.

Jak složité je v této době najít novou perspektivní podnikatelskou cestu s miliardovým potenciálem?
Cesta k tomuto našemu společnému úspěchu byla velmi trnitá. Jelikož jsem si vědom toho, že stojím v popředí dalšího budoucího českého jednorožce, tedy miliardové firmy, jsem připraven o toto prvenství tvrdě bojovat. Vytvořil jsem tým odborníků a profesionálů, kteří nám v tomto aktivně a nadšeně pomáhají, a jsou součástí naší skupiny H2 Global Group, která je světovým lídrem a zároveň průkopníkem na poli vodíkových technologií pro zdravotnictví, lázeňství, wellness a krásu, zemědělství a chovatelství. Naše skupina těží z dlouholetých zkušeností svých dceřiných firem a partnerských organizací, které se zaměřují na tato klíčová odvětví. Svými aktivitami se skupina pohybuje v oborech medicíny (medicinální plyny a zdravotnické prostředky), biomedicíny, biotechnologie, biochemie, kosmetiky a potravinářství (výživa).

Jaký potenciál má vodík pro naše zdraví?
Velký. Na výzkumu o vodíku a jeho vlivu na zdraví člověka a zvířat již desítky let pracují vědci z celého světa, hlavně v Japonsku, kde jsou lídry tohoto odvětví. U nás je to především Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Ústav Experimentální medicíny v Praze, součást Akademie věd České republiky, kde tým docentky Čejkové vytvořil patent na léčebný přípravek, obsahující molekulární vodík se zvýšeným antioxidačním účinkem, určený k prevenci a léčení zánětlivých a degenerativních onemocnění. Na vývoji a výrobě nejen tohoto produktu v současné době pracujeme prostřednictvím naší výrobní společnosti H2 Pharm s.r.o., abychom tyto produkty co nejdříve uvedli na trh.

V poslední době jsme v médiích často slyšeli o probíhajícím výzkumu na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kde právě molekulární vodík hraje velkou roli.
Ano, je to jeden z našich současných výzkumných projektů s partnerskou organizací, tedy s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, kam dodáváme vodíkové inhalační přístroje. Vědci z Fakulty tělesné kultury pod vedením docenta Michala Botka zkoumají účinky molekulárního vodíku na lidské tělo už více než čtyři roky. V rámci naší spolupráce zde probíhá experimentální výzkum zaměřený na účinek inhalace molekulárního vodíku na organismus po prodělání nemoci covid-19. Tento výzkum může mít významný dopad na budoucnost vodíku v systému našeho zdravotnictví. Podle docenta Botka některé mezinárodní experimentální studie už prokázaly, že molekulární vodík mimo jiné snižuje přehnanou zánětlivou reakci imunitního systému, takzvanou cytokinovou bouři.

Jak podobné výzkumy a studie transformujete do vašeho unikátního byznysu?
Na základě našeho mnohaletého know-how pracujeme na výrobě různých vodíkových produktů, mimo jiné na vlastním vodíkovém inhalačním zařízení a dalších vodíkových přístrojích v naší nově vzniklé technologické společnosti H2 Technology. Na vývoji a výrobě exkluzivně spolupracujeme s jedničkou na českém trhu v oblasti vodíkových technologií včetně palivových článků, společností LEANCAT s.r.o., kde vznikají velmi zajímavá vodíková řešení. Již brzy budeme moci představit 1. unikátní vodíkový přístroj vyrobený v České republice a věříme, že se s tímto a dalšími přístroji dostaneme nejen do oblasti zdravotnictví, kde můžeme významným způsobem pomáhat lidem s různými zdravotními komplikacemi. Další výzkum, který plánujeme, a který povede k vytvoření dalších nových inovativních produktů, bude zaměřen na výzkum vlivu vodíku na rostliny a zvířata. Opět ve spolupráci s předními českými univerzitami.

Podle toho, co říkáte, se hodně zaměřujete právě na výzkum a vývoj. Jak dlouhý je proces od zahájení výzkumu po uvedení finálního produktu na trh?
Na to se nedá jednoznačně odpovědět, ale na vývoji a výzkumu vodíkových produktů pracujeme již několik let a využíváme k tomu mezinárodního týmu i odborníků z Japonska s dlouholetými zkušenostmi v oblasti výzkumu vodíku. Mohu jen naznačit připravovanou spolupráci s předními českými nemocnicemi a univerzitami. Nemohu ovšem být před podpisem smluv konkrétnější. Jsme také ve finálním stádiu výzkumů, kde máme velmi slibné výsledky, a jsem přesvědčen o tom, že je v nejbližší době budeme moci v podobě nových vodíkových produktů uvést na trh. K urychlení celého procesu nám již nyní pomáhá naše nově vzniklá výrobní společnost H2Pharm.

Jaké vodíkové produkty máte nyní ve svém portfoliu?
Unikátní produkty, které jsme po několika letech výzkumu a testování v roce 2021 uvedli úspěšně na trh, jsou vodíkové tablety H2 Forte, H2 Immunity a H2 Dent Care. Distribuci exkluzivně zajišťuje naše distribuční společnost H2 World Health and Beauty Company (www.H2world.cz). Naše produkty jsou k dostání ve vybraných lékárnách v Česku i Slovensku i na e-shopech.

A jaké jsou prodejní výsledky?
Meziročně jsme zaznamenali 55% nárůst objednávek. Klienti jsou s produkty spokojeni a rádi se vrací. Nicméně máme připravené velmi zajímavé novinky v oblasti distribuce, což bude znamenat velkou revoluci v této oblasti. Náš tým je velmi kreativní a snažíme se k zákazníkům dostat co nejblíže a vysvětlit jim výhody užívání vodíkových produktů na denní bázi. Jeden z našich hlavních cílů je dostat vodíkové produkty do každé rodiny pro zajištění kvalitnějšího života.

Předpokládám, že váš obchodní cíl je postupná expanze a rozšíření produktové řady.
Ano, v posledních dvou letech jsme hodně investovali hlavně do výzkumu a vývoje. Stálá inovace a cenová dostupnost našich produktů je naší prioritou. Kvalitními, novými a cenově dostupnými vodíkovými produkty hodláme již brzy zaplavit světové trhy, kde v současné době v podstatě nemáme konkurenci. Snažíme se zefektivnit nejen výrobu, ale i samotnou logistiku a distribuci. V minulých letech jsme investovali také do vlastních prostor, kde máme k dispozici jak kancelářské, tak i skladovací prostory o rozloze více jak 1000 m2. Disponujeme tak globálním distribučním centrem přímo v České republice.

V poslední době se vodík skloňuje na mnoha úrovních. Soukromý i státní sektor nevyjímaje. S ohledem na vaše plány, jak budete dál skupinu rozvíjet?
Abychom naplnili naše velkolepé plány s mezinárodním dosahem, rozhodli jsme se v loňském roce, po konzultaci s odborníky na firemní finance, založit v rámci naší skupiny H2 Global Group s.r.o. novou investiční společnost Molecular HydroGEN Investment Group (www.H2invest.cz). Svými aktivitami bude zajišťovat finanční zdroje celé skupině. Jedna z prvních aktivit společnosti bylo podání žádosti na Českou národní banku pro schválení světově unikátního a prvního vodíkového dluhopisového programu. Vše se povedlo a dnes můžeme investorům nabídnout jedinečnou příležitost být u rozjezdu dalšího českého úspěšného příběhu, a to revoluce s vodíkem nejen ve zdravotnictví. Investorem do vodíkových technologií se dnes může stát každý již od 25 000,- Kč se 7% roční úrokovou sazbou.

V minulých týdnech představilo ministerstvo průmyslu a obchodu vodíkovou strategii. Co si o tom myslíte?
Po vzoru Japonska a zbytku světa jsme se konečně dočkali i my v České republice a máme vlastní národní vodíkovou strategii. Díky naším aktivitám můžeme předpokládat, že se, podobně jako v Japonsku, již brzy schválí využití vodíku jako medicinálního plynu ve zdravotnictví, což je v souladu s naší firemní strategií, a jsme na to připraveni. Našim cílem je zařazení molekulárního vodíku jako zdraví prospěšné látky do běžného života lidí, ovšem využití vidíme i v korporátní a zdravotnické sféře. V Japonsku je použití molekulárního vodíku v podobě inhalační terapie a obohacené vody o vodík schváleno ministerstvem zdravotnictví, práce a sociálních věcí jako zdravotnický prostředek. Vodík tedy může v rukou odborníků pomáhat akutně například při resuscitacích a také při terapii různých chronických onemocnění.

Sdílejte článek