Nejnovější zprávy: Frenštát si připomene 30 let od začátku odsunu ruských vojáků z města Izraelský hudebník a držitel Grammy Oran Etkin vystoupí v Ostravě

Sport

Od Bicana k Vaclíkovi. Vítkovický fotbal sestavuje jedenáctku století

Letos je tomu 100 let od založení fotbalového oddílu SK Slavoj Vítkovice, který byl prvním předchůdcem současného druholigového celku MFK Vítkovice. Zástupci klubu při příležitosti jubilea připravili společně s veterány vítkovického fotbalu anketu "Jedenáctka století".

Odchovanec vítkovického fotbalu Tomáš Vaclík v dresu české reprezentace (Foto: Lukáš Ston)

Fanoušci mají možnost do sestavy vybrat jednoho brankáře, deset hráčů a jednoho trenéra, o kterých si myslí, že se největší měrou zasloužili o dobré jméno fotbalového klubu Vítkovice.

Brankáře a hráče, kteří za Vítkovice nastupovali v různých érách mezi lety 1919 až 2019, mohou vybírat ze dvou kategorií.

V první z nich jsou reprezentanti, mezi kterými je uvedeno mimo jiné jméno legendárního kanonýra Josefa Bicana, který za Vítkovice v letech 1950 a 1951 nasázel 28 ligových branek.

Naopak současnou generaci zastupuje gólman španělské Sevilly Tomáš Vaclík, který ve Vítkovicích fotbalově vyrůstal a následně v letech 2007 až 2010 chytal druhou ligu.

Dalšími jmény jsou Jaroslav Vejvoda, Vladimír Bouzek, Tomáš Pospíchal, Josef Štibrányi, Miroslav Gajdušek, Milan Albrecht, Jaroslav Netolička, Miroslav Kadlec, Lubomír Vlk, Alois Grussmann, Miroslav Baranek, René Bolf, Tomáš Grigar, Ondřej Kušnír, Luděk Kovačík, Stanislav Dostál a Vlastimil Stařičný.

Ve druhé kategorii jsou osobnosti vítkovického fotbalu, konkrétně jsou to Jiří Starosta, Alexandr Markusek, Teofil Mackowski, Jan Smuda, Milan Lišaník, Jaroslav Zápalka, Jaroslav Aniol, Josef Kalus, Miroslav Plachta, Milan Dušánek, Jiří Sliž, Jiří Navrátil, Jiří Magnusek, Jindřich Kušnír, Bohuslav Král, Ján Moravčík, Jiří Šourek, Jiří Bartl a Josef Marchevský.

Mezi trenéry se pak fanouškům nabízejí k výběru Ladislav Ženíšek, Štefan Čambal, Karel Brückner, Jiří Dunaj, Ivan Kopecký, Jaroslav Pindor a Oldřich Sedláček.

Vítkovický klub bude všechny nominované postupně představovat, aby si fanoušci mohli udělat bližší obrázek o jejich působení a kariéře.

Již při letmém pohledu na seznam jmen je patrné, že nejsilnější zastoupení má generace 80. let, kdy tehdejší TJ Vítkovice získaly titul v sezóně 1985/1986 a o sezónu později vybojovaly druhé místo.

V anketě "Jedenáctka století" lze hlasovat na facebooku MFK Vítkovice pomocí hlasovacího formuláře nebo zasláním seznamu jedenácti jmen na e-mailovou adresu: info@fotbal-vitkovice.cz., a to až do uzávěrky dne 30. dubna 2019.

Jména vítězné jedenáctky budou vytištěna na retro dresech, ve kterých odehraje tým MFK Vítkovice dne 25. května poslední jarní domácí utkání s Pardubicemi.

Na konci hlasování budou vylosovaní účastníci ankety odměněni upomínkovými předměty z klubového fanshopu a celkový vítěz si bude moci jeden retro dres vybrat a odnést domů na památku.