Společnost
13/08/2016 Tomáš Svoboda

Oceněný unikát: Rodinný dům, který v Malých Hošticích proměnili ve skanzen

Příklady kvalitní architektury bývají v našem kraji pravidelně oceňovány v různých soutěžích. Jednu z vysoce odborných cen každoročně uděluje spolek Za Opavu, který letos mimo jiné ocenil obec Malé Hoštice, která se rozhodla koupit a zrekonstruovat chátrající usedlost stojící přímo na návsi.

Díky celkové obnově stavení z druhé poloviny 19. století se zlepšil vzhled návsi a obec získala čestné uznání odborné poroty Ceny J. M. Olbricha udělovanou za rekonstrukce realizované v letech 2014 a 2015.

Shodou okolností se mezi nimi objevila většina převážně menších staveb. „Přáli bychom si, aby tento trend i do budoucna sílil a šel ruku v ruce s rozkvětem společenského a kulturního života na Opavsku, jehož je dobrá architektura jasným odrazem,“ uvádí se v hodnotící zprávě poroty.

Protože usedlost v Malých Hošticích nebyla dlouho obydlena, neprojevily se u ní žádné moderní zásahy a opravy. Jednalo se tak o fakticky poslední stavení v obci, které se dochovalo v původním stavu. O to je jeho obnova cennější.

Jinou kapitolou už je skutečnost, že letos nebyl mezi soutěžícími projekty žádný mimořádný architektonický počin, který by přesahoval hranice regionu. I tak je však každá opravdu citlivá rekonstrukce pořád zárukouregionální stavitelské kvality. Ta se však často pod plaštíkem pseudo rekonstrukcí vytrácí a památky jsou pak někdy až brutálně ničeny.

„Jak dokazuje čestné uznání, dobrý výsledek musí být především spojením osvíceného investora a dobrého architekta. A to se i v tomto ročníku opět podařilo,“ dodává se v hodnotící zprávě.

Skanzen Malé Hoštice

Samotnou historickou chalupu tvoří dvě obytné místnosti a kuchyně v přední části stavení, zatímco zadní trakt je vyhrazen pro chlév a hospodářské účely. Po ukončených stavebních úpravách byla část původního vybavení domu zpět navrácena jako součást expozice.

Velkou měrou se na oživení interiéru skanzenu podíleli místní obyvatelé, kteří věnovali již nepoužívané nástroje, nádobí a další předměty denní potřeby. Venkovní prostory u skanzenu jsou využity jako klasická venkovská zahrada osázená bylinkami, tradičními trvalkami a krajovými odrůdami ovocných stromů typickými pro Hlučínsko.

Kromě historické expozice má skanzen ryze praktické využití. Vyhrazením části budovy pro místní knihovnu se totiž podařilo vyřešit několik desetiletí trvající provizorium v nevyhovujících prostorách základní školy.

Vhodným umístěním přímo v centru obce nabízí malohoštický skanzen mnohostranné společenské využití, například při tradičním odpustu v září nebo při oslavách vánočních a velikonočních svátků. Pro veřejnost je otevřeno od května do září každou neděli vždy od 14:00 do 18:00.

Sdílejte článek