Nejnovější zprávy: Fotogalerie: Ostravské lauby vydávají archeologické poklady i kuriozity Kam dnes na oběd? Do Eatmeat na pršut burger!

Společnost

Obvod Mariánské Hory zažaluje ministerstvo kvůli stanovisku ke spalovně

Starosta ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus (NEZÁVISLÍ) se spolu s kolegy z vedení obodu rozhodl zažalovat ministerstvo životního prostředí za jeho kladné stanovisko k výstavbě spalovny odpadů - ta má stát právě ve zmíněném obodu.

Foto: Archiv

Pane starosto, jak na vás zapůsobila zpráva o souhlasném stanovisku ministerstva životního prostředí k rozšíření spalovny?
Nepříjemně nás překvapila. Jednak jsme očekávali, že konečné stanovisko nebude vydáno tak rychle a především jsme věřili, že ministerstvo životního prostředí vezme v potaz námitky dotčených ostravských obvodů, města Ostravy, kraje a především občanů. Jedná se totiž především o lidi, kteří už dnes žijí v prostředí, které je nemálo zatížené. Rozhodnutí ministerstva tak fakticky popřelo všechny snahy o to mít na Ostravsku kvalitnější životní prostředí.

Jak reagovali obyvatelé obvodu?

Pochopitelně se jim to také nelíbí. Denně jsem v kontaktu s obyvateli našeho obvodu a ještě jsem nepotkal jediného, který by s výstavbou nové spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě souhlasil. Není se čemu divit, když si uvědomíme, jak dlouho se řeší problém ostravských lagun a co všechno si místní lidé už museli vytrpět.

Je tedy hotovo, nebo se ještě váš obvod může nějak bránit?
S rozhodnutím ministerstva se rozhodně nehodláme smířit a podáme žalobu. Podle našeho názoru je nepřípustné, aby stát podobným způsobem takto nepatřičně zasahoval do ústavněprávní podstaty samosprávy, která především hájí zájmy svých občanů. Měli bychom mít poslední slovo v tom, co se na našem území postaví, pokud se jedná o tak zásadní stavbu, jako je spalovna nebezpečných odpadů. Souhlasné stanovisko ministerstva sice obsahuje upozornění, že proti němu v tuto chvíli není přípustné odvolání, věříme ale, že ještě není konec.

Kdo a koho bude žalovat?
Žalovat bude městský obvod Mariánské Hory a Hulváky ministerstvo životního prostředí, tedy stát, s cílem dosáhnout zrušení souhlasného stanoviska nebo dosažení výroku o jeho nezávaznosti. Chceme využít veškeré dostupné prostředky k ochraně našich občanů, území a prostředí, ve kterém žijeme. Rozhodnutí ministerstva, které může ovlivnit životy tisíců obyvatel, nemůže být chápáno jako bezvýhradné, především když už nyní víme, že s ním veřejnost nesouhlasí.

Myslíte, že můžete uspět?
Tento postup je precedentní a těžko předjímat, jak všechno dopadne.

Pokud se přece jenom rozšíření spalovny prosadí, dokážete prosadit nějaké kompenzace?
V případě, že se výstavbě nové spalovny nepodaří zabránit, počítám s tím, že Ostrava a náš městský obvod, na jehož území se záměr má realizovat, získají od společnosti SUEZ patřičné kompenzace. Pak o ně samozřejmě budeme usilovat. V tuto chvíli se ale soustředíme především na to, aby k výstavbě vůbec nedošlo.