Cestování
07/06/2022 Admin PATRIOT

​Obří nástěnná malba baví Těšín a navíc čistí vzduch

Polská část Těšína vyniká v počtu muralů. Děje se tak díky nadšení dobrovolníků, festivalu Mur Art a podpoře místního výrobce barev.

V pátek zde byla slavnostně odhalena další nástěnná malba. Je obří, velmi realistická, a navíc umí čistit vzruch.

Nejnovější mural na okrajovém sídlišti Podgórze věrně představuje idylický obrázek těšínské tramvaje, jak stoupá po místním obchodním bulváru v době své největší slávy.

Foto: Dorota Havlíková

Šlo o nejkratší tramvajovou trať v Evropě o délce 1793 metrů. Tramvaj převážela pasažéry pouhých deset let, a přesto se zapsala do historie obou měst. První vozy vyjely v únoru 1911, ale rozdělení města mezi dva státy přineslo obratem její likvidaci v dubnu 1921.

Slavná tramvaj na historickém snímku. Foto: archiv Doroty Havlíkové

„Obyvatelům sídliště jsme dali na výběr, jaké téma by si přáli zpracovat na štítové stěně domu. Mohla to být postava slezského spisovatele Gustawa Morcinka, který se věnoval hornické tématice. Nabídli jsme dále osud rodáka, plukovníka Guido Langera, který se podílel na prolomení německého šifrovacího kódu Enigma. Téměř polovina lidí hlasovala po třetí téma – Těšínská tramvaj,“ uvedl Michał Nowak z nadace bytového družstva Fundacja Aktywności Społecznej „Cieszynianka”.

Dodal, že projekt byl realizován a finančně podpořen v rámci celostátního programu Stěnou proti smogu.

Mural o ploše 160 metrů čtverečních je zhotoven s použitím minerálních barev, které fungují na principu fotokatalýzy. Kontaktem barvy s energií slunečního záření dochází k chemickému rozkladu škodlivých látek, které se transformují na již bezpečné molekuly solí.

V Cieszyně je celá škála nástěnných maleb na různá témata. Například připomínají legendu, podle níž město založili tři bratři, další odkazují na „těšíňanku“ – hvězdnatec, který roste pouze lokálně, a další na magnolie – Cieszyn má přídomek město magnolií. Na jednom z obrazů květy doplňují nejslavnější stavby města – rotunda a Studna tří bratří.

Dvojměstí je proslulé filmovým festivalem. Park u těšínského muzea zdobí od roku 2016 malba představující diváky v kině. Vpředu jsou znázorněny známé filmové osobnosti, například Petr Zelenka, Agnieszka Holland nebo Jan Hřebejk.

Z boční stěny sídla židovského spolu shlíží na kolemjdoucí Irena Sendlerowa, která během války zachránila 2,5 tisíce židovských dětí. Další malby představují například celé dvojměstí nebo propagují samotné město sloganem v místním nářečí, jiné si hrají se slovními hříčkami a v českém a polském jazyce.

Sdílejte článek