Sport
01/06/2023 Petr Sobol

OBRAZEM: Světový volejbal po vysokými pecemi, Češi neprošli kvalifikací

Ve středu 31. května odstartoval pátý ročník turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro v plážovém volejbalu. První soutěžní den v atraktivním prostředí Dolních Vítkovic tradičně patřil kvalifikačním zápasům.

O postup do hlavní soutěže bojovaly i tři české páry, Helena Havelková s Markétou Nausch Slukovou, sestry Anna a Kateřina Pavelkovy a Jakub Šépka, Tomáš Semerád.

Jako první z domácích hráčů se představilo duo Havelková, Sluková, které nastoupilo proti Esmée Böbnerové a Zoé Vérge-Dépréové ze Švýcarska. Češky musely od začátku dotahovat, Švýcarky si hlídaly několikabodový náskok a první sadu s přehledem vyhrály 21:15. Ve druhém setu už se česká dvojice více držela v kontaktu, za stavu 13:12 šla dokonce do vedení a od té chvíle byl zápas velice vyrovnaný. Vedení se měnilo po téměř každém odehraném míči. Byla to obrovská přetahovaná, která přinesla dramatickou koncovku. Havelková se Slukovou se utrhly do vedení 20:17, setboly však nevyužily a dvojice Böbnerová, Vérge-Dépréová nakonec i druhý set zvrátila na svou stranu v poměru 23:21.

„Že jsme ten vítězný bod nedaly, nás šíleně mrzí. Říkaly jsme si, že bychom si už zasloužily udělat ten krok dopředu, ale když neotočíte dva tři body, zase uděláte krok zpátky. Švýcarky byly neomylné. Jsou skvěle sehrané, zkušené, pak je pro nás ten zápas těžký. My jsme pořád ještě trochu ´v plenkách´, a to je v důležitých chvílích znát. Dnes to byl náš pátý turnaj a snad v tom dalším zúročíme, co jsme se dnes naučily. Je důležité věřit si, že udělám ten správný pohyb. V tom já ještě trochu váhám,“ řekla po zápase Helena Havelková, která odehrála teprve pátý zápas v plážovém volejbalu a první doma. O to více si jedinečnou atmosféru, která tento sport doprovází, náležitě užívala.

I ostřílená Markéta Nausch Sluková dokázala najít ve společné hře této stále čerstvé dvojice pozitiva. „Naše hra mi ukázala, že tam jsou dobré momenty, ale zároveň máme před sebou ještě dlouhou cestu, hlavně v mezihře, kde je rozdíl mezi šestkovým a plážovým volejbalem nejvýraznější, jako je pohyb mezi výměnami, rychlé přesuny. Souhra mezi blokařem a polařem nám ještě trochu chybí. Ale myslím, že jsme na dobré cestě, že tam záchvěvy hezkého volejbalu jsou. Jen je ještě neumíme udržet po celou dobu dvou setů, obzvlášť takto pod tlakem a proti takovým soupeřkám. Škoda, že jsme se nedostaly do třetího setu, to bychom byly určitě zase dál.“

Sestry Anna a Kateřina Pavelkovy nastoupily proti silným Kanaďankám Melisse Humana-Peredesové a Brandie Wilkersonové, které je jasně přehrály ve dvou setech v poměru 21:2 a 21:7. Pro mladé domácí hráčky však byla účast na turnaji především o sbírání cenných zkušeností. „Věděly jsme, že jdeme na takhle těžké soupeřky a že na nás takhle vlítnou. Bohužel my jsme vůbec nedokázaly reagovat. Byla to naše první zkušenost s takovou kategorií, startovaly jsme na divokou kartu. Byla to však skvělá zkušenost startovat mezi tolika hvězdnými týmy,“ okomentovala zápas Anna Pavelková, která se sestrou stále hraje přes zimu šestkový volejbal, ale ten plážový vnímají jako jednoznačnou prioritu. „Máme ještě opravdu hodně a hodně na čem pracovat. Nervózní jsme sice byly, ale zároveň jsme věděly, že nemáme absolutně co ztratit a šly jsme do toho naplno,“ dodala Kateřina, která přiznala, že si čas strávený na turnaji ozvláštní alespoň selfíčky s top hráčkami ze startovního pole.

Asi nejblíže postupu do druhého kvalifikačního zápasu dne byli Jakub Šépka a Tomáš Semerád, kteří stáli proti silné dvojici Andre Loyola, George Wanderley z Brazílie. Češi od začátku drželi s Brazilci krok, za stavu 11:10 se dokonce dostali do vedení, které si až do konce prvního setu ohlídali a zvítězili 21:15. I v druhé sadě měla česká dvojice navrch a dlouho si držela vedení. Poté však Andre a George otočili skóre a v poměru 21:15 tentokrát zvítězili oni. Rozhodující tiebreak byl extrémně vyrovnaný, oba týmy předváděly v poli skvělou práci a diváci na tribunách si užívali skvostné výměny. Srovnaný

vývoj zápasu trval až do stavu 11:11, poté Brazilci utekli na rozdíl dvou bodů. Přestože Jakub Šépka s Tomášem Semerádem bojovali jako lvi do posledního míče, v tiebreaku podlehli 12:15 a turnaj i pro ně skončil.

„Věděli jsme, proti komu hrajeme. Proti takovým hráčům se nejlépe hraje, když se na ně pořádně vlítne hned na začátku, se správnou agresivitou, a to se nám povedlo. V druhém setu byli Brazilci v detailech preciznější, kdy mě třeba vícekrát úspěšně zablokovali. Ale v tiebreaku to bylo opravdu jen o jednom balonu,“ zhodnotil zápas Jakub Šépka. „Myslím, že o výsledku rozhodla asi nějaká malá nepřesnost z naší strany, a naopak jejich přesnější hra. Přímo s těmito soupeři jsme hráli už loni, to bylo tehdy vidět, že měli o krok navíc. A letos jsme s nimi hráli i tiebreak, takže doufáme, že tam nějaký posun je a že se to bude ještě zlepšovat. Že jsme prohráli, nás mrzí, ale pro nás je hlavní to, že po celé zimní přípravě, kdy jsme hodně trénovali, vidíme posun v naší hře. Takže teď jsme spíš rádi, že jsme odehráli dobrou hru,“ pochvaloval si Tomáš Semerád.

V kvalifikaci se bojovalo o čtyři postupová místa v ženské i mužské části. V soutěži žen si postup zajistily Kanaďanky Melissa Humana-Peredesová s Brandie Wilkersonovou, Brazilky Carol Hortaová s Barbarou Seixasovou, Italky Valentina Gottardiová s Martou Menegattiovou a Američanky Terese Cannonová se Sarah Sponcilovou.

Postupovou čtveřici mezi muži tvoří dva americké týmy, Miles Partain s Andrew Beneshem a Trevor Crabb s Theodorem Brunnerem, a dvě brazilské dvojice Renato Andrew s Vitorem Felipem a Evandro Gonçalves s Arthurem Lancim.

V hlavní části turnaje už čeká dalších 12 dvojic v obou kategoriích, kde nebudou chybět ani čeští reprezentanti. Diváci se mohou těšit na Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera, trojnásobné stříbrné medailisty turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro, dále na Kryštofa Jana Olivu s Tadeášem Trousilem a Barboru Hermannovou s Marií-Sárou Štochlovou.

Sdílejte článek