Proměny kraje
24/05/2023 Petr Sobol

OBRAZEM: Park frýdeckého zámku prošel revitalizací. Podívejte se, jak prokoukl

Park frýdeckého zámku, ve kterém sídlí krajské Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, má po rozsáhlé revitalizaci.

Část starších dřevin byla vykácena, v parku díky revitalizaci naopak přibylo přes sedm tisíc kusů nejrůznějších rostlin. Park je tak prosvětlenější a působí vzdušnějším dojmem. Projekt vyšel krajskou pokladnu na 5,2 milionu korun.

„Obnovu zámeckého parku jsme plánovali už dlouho. Mnohé staré stromy už dožívaly, zdi zámku zakrývaly vzrostlé keře tisu, do očí také bila nehezká cesta parkem s asfaltovým povrchem. Revitalizací zámecký park výrazně prokoukl, přibyly květinové záhony, odstraněním vzrostlých keřů u zdi zámku je teď vidět na fasádu opravenou před několika málo lety, asfaltovou cestu vedoucí parkem až na nádvoří zámku nahradila nová stezka z žulových kostek. Park je teď prostě mnohem hezčí. A krásnější bude v následujících letech, až doroste zeleň a rozkvetou květiny, tak jak to je vidět v architektonickém návrhu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a upřesnil, že projekt revitalizace zámeckého parku zpracoval Ing. Petr Ondruška.

Zámecký park a prostor předzámčí bude nově zdobit na sedm tisíc kusů dřevin, trvalek, kapradin a travin. Nově v parku rozkvetou hortenzie, svídy, šeříky nebo růže. „V parku ovšem zůstaly některé významné dominanty, například borovice vejmutovka a stabilní torzo jasanu ztepilého. Zůstaly stabilním kompozičním prvkem s výhledy na blízkou baziliku Navštívení Panny Marie a věž kostela sv. Jana Křtitele. Věřím, že se zámecký park opět stane vyhledávaným a oblíbeným místem v centru města Frýdek-Místek,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Sdílejte článek