Nejnovější zprávy: Bezmocný senior ležel tři dny ve vaně. Povedlo se ho zachránit? U přechodu se Slovenskem havarovaly tři kamiony. Silnice byla neprůjezdná

Společnost

OBRAZEM: Dny NATO v sobotu navštívily davy lidí. Lákal je slavný bombardér i stíhačky

Až neuvěřitelné davy lidí lákají v těchto víkendových dnech Dny NATO na mošnovské letiště Leoše Janáčka. Rádia už v sobotu ráno varovala před kolapsem dopravy, který kolem letiště nastal. A to mnozí návštěvníci přijížděli až po obědě.

Foto: Petr Broulík

Kdo se však nenechal odradit, čekaly ho už vlastně tradičně silné zážitky. Obrovský nákladní letoun Galaxy, proslulý americký bombardér B-52, u kterého mohli lidé nakouknout do kabiny i do prostoru pro bomby. Nebo obří letoun pro doplňování paliva za letu a také velký brazilský transportní letoun Embraer.

To nebylo vše. Prakticky bezúnavně předváděly své umění na nebi stíhačky, například gripeny. Představil se tu v Evropě poprvé nový Gripen verze E či americký stíhací letoun F-35, jehož model v měřítku 1:1 si lidé mohli také zblízka na ploše letiště prohlédnout a sednout si do jeho kabiny stejně jako do podobného modelu gripenu. Stíhačka F-35 také „pozdravila“ Dny NATO ze vzduchu poté, co přiletěla nad Mošnov až z holandské základny NATO a zase se vrátila zpět.

Desítky tisíc lidí mohli také sledovat různé zásahy ozbrojených sil proti teroristům, výrobcům drog či uprchlým trestancům. Viděli i „balet“ motocyklové jednotky Hradní stráže a „orbu“ tanků T-72 a Leopard. A spoustu další pozemní i letecké techniky z armád řady států NATO.

Zítra zažije mošnovské letiště a Dny NATO opět velký nával lidí, protože program bude v podobném duchu pokračovat od 9 do 17 hodin.

Fotogalerie