Proměny kraje
08/11/2019 Jan Smekal

​Oběžníky, letáky i dobové fotografie. Výstava připomíná listopad 1989

Ukázky z dobového tisku, oběžníky, letáky, zápisy z jednání či fotografie. To všechno je k vidění na frýdeckém zámku, kde se koná výstava nazvaná Listopad 1989.

Upozorňuje mimo jiné na to, že demokracie není samozřejmou záležitostí a že by si ji společnost měla patřičně považovat.

„Výstava připomíná nejen události samotného listopadu v roce 1989, ale také některé momenty, které předcházely Sametové revoluci, a hlavní události přelomu roku 1989 a 1990. Samozřejmě se věnuje i regionu Frýdecko-Místecka v této době. Výstava je tvořena skeny dobových novin, oběžníků či letáků,“ uvedla kurátorka výstavy Kateřina Peková z Muzea Beskyd.

Za vyzdvihnutí podle ní stojí fotografie, které na výstavu poskytla Eva Landsbergerová. „Ona a její manžel Ota během revolučních dnů fotili události ve Frýdku-Místku, několik fotografií pořídil Ota Landsberger také přímo v Praze. Výstava tak mohla být obohacena o tyto unikátní fotografie,“ popsala Peková.

Výstava je vytvořená tak, aby si z ní každý odnesl vlastní názor. Tím, že listopadové události jsou prezentovány ne nově vytvářenými texty, které už mohou být ovlivněny jejich autorem, ale formou původních dobových věcí, umožňují návštěvníkovi vytvořit si svou představu. „Také záleží na tom, zda výstavu navštíví pamětník, který tyto události zažil a výstava mu pomůže vyvolat vzpomínky nebo zda ji navštíví mladí lidé, kteří dobu před listopadem 1989 už nezažili ani jako děti,“ řekla kurátorka, která měla štěstí, že v Muzeu Beskyd je uloženo velké množství tištěných materiálů z této doby.

„Bylo náročné se těmito dokumenty probrat a vybrat ty, které by mohly návštěvníka oslovit. Zároveň bylo třeba přemýšlet už při výběru materiálů nad formou jejich prezentace. Zda se nám ztvárnění povedlo, musí zhodnotit návštěvníci.“

Curylo: Musíme si vážit svobody a toho, že žijeme v demokratickém státě

Vernisáž výstavy, která se uskutečnila ve čtvrtek 7. listopadu, si nenechal ujít ani náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

„Jsem rád, že se tato výstava uskutečnila, protože probíhá více akcí k 17. listopadu v Moravskoslezském kraji. Ať už je to ve školách, na zámcích, sázení líp a podobných záležitostí. Je to velice potřebné, hlavně pro mladou generaci, která tuto dobu nezažila, takže ji tyto události nijak nezasahují, nijak to neřeší,“ uvedl Lukáš Curylo.

„Přitom demokracie není samozřejmou věcí a musíme si ji vážit. Musíme si vážit svobody a toho, že žijeme v demokratickém státě, protože ve většině zemí na světě není demokracie samozřejmostí. Tato výstava by měla přispět k tomu, ať si hlavně studenti a žáci uvědomí, co se stalo před třiceti lety. A i když tomu asi nebudou věřit, zamyslí se nad tím, že šlo o dobu, ve které by asi nechtěli žít, protože tehdy lidé nemohli svobodně cestovat, otevřeně říkat, co si myslí, studovat a podobně,“ podotkl Curylo.

Náměstek hejtmana pro oblast kultury také poznamenal, že další rovinou, o které se mluví na různých besedách a přednáškách, je situace ohledně vývoje demokracie.

„I dnes jsou totiž rizika ohrožující demokracii. Ať už je to populismus, oligarchizace společnosti, konzum a podobné věci, které znemožňují svobodné rozhodování, hledají krátkodobá řešení a nevychovávají lidi k demokracii, takže tito lidé nejsou demokraté. Demokracie tak potom stojí na vratkých nohách, protože předpokládá, že lidé chtějí svobodu a demokracii a když není, tak pokulhává a sklouzává k různým tendencím a systémům, které se v historii pravidelně opakují,“ upozornil.

„Každý, kdo studuje historii nebo se učí dějepis, ví, že jakékoli pokusy o demokracii v minulosti vždycky potom sklouzly k tyranii, oligarchii. Ať už šlo o francouzskou revoluci nebo v Antice o Starověký Řím nebo snahy v Německu po I. světové válce a podobně. Je třeba si tak pořád připomínat, že žít v demokracii je krásná věc, ale stojí to nemalé úsilí lidí, kteří v demokracii chtějí žít.“

A co Lukáše Curyla zaujalo na výstavě Listopad 1989? „Vždycky mě zajímají dobové fotky zobrazující, jak se na konkrétním místě prožívala daná historická událost. Je pěkné, že se tady našly fotky a také fotografka, která je nafotila. Díky těmto fotografiím můžeme vidět, jak Frýdek-Místek prožíval dobu 1989, co se tady udávalo, co se bořilo, stavělo. Je to krásná vzpomínka na to, co lidé v té době dělali a jak se město vyvíjelo. A dneska to můžeme porovnat, jak se daná místa změnila po 30 letech.“

Výstava Listopad 1989 je na frýdeckém zámku k vidění do 19. ledna 2020.

Sdílejte článek