Nejnovější zprávy: V Ostravě se dnes testovalo 4567 dětí, pozitivní byly dvě ​Poruba bude mít opět fontánu! V upraveném parku u Domu kultury Poklad

Byznys

O plastové boby je obrovský zájem. Výrobce nestíhá uspokojit poptávku

​Plastové boby se letos staly nedostatkovým zbožím.

Foto: husqvarnamanufacturing.cz

Zájem o ně oproti minulým letům mnohonásobně vzrostl, především díky velkému množství sněhu na celém území Česka a také uzavřeným lyžařským areálům. Ty jsou mimo provoz kvůli vládním opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru.

Bobování se tak stalo jednou z mála kratochvílí, kterým se mohou rodiny s dětmi na zasněžených kopcích věnovat. Zájem zaznamenali jak výrobci, tak o obchodníci.

Společnost Husqvarna Manufacturing z Vrbna pod Pradědem plastové boby vyrábí čtyři desítky let. Zájem o jejich zboží byl letos obrovský, řekl Václav Zelenka, který má ve společnosti zaměstnávající 800 lidí na starost marketing a prodej.

"Dokonce se firmy ptají na cenu na příští sezonu a chtějí si už nyní rezervovat určité množství," řekl. Dodal, že v posledních letech zájem příliš velký nebyl.

Firma ale nedokázala na vyšší zájem o boby zareagovat. "Kvůli klesající poptávce o plastové boby, jsme v minulosti začali vyrábět i jiné produkty. Proto jsme nyní nenašli volnou kapacitu na výrobních strojích pro zvýšenou poptávku po bobech," řekl Zelenka.

Na trh se podle něj dodávají plastové boby Olympic a plastové saně Kamzík.

Podobnou zkušenost má i Ivo Urbánek ze společnosti Urbánek - Plasty. "V současné době je poptávka po zboží spojeném se zábavou na sněhu ve srovnání s minulými lety, kdy sněhu bylo málo nebo žádný, enormní. Vyprodali jsme v podstatě všechny sáně a boby, které jsme měli skladem, a zdaleka nám to nestačilo poptávku pokrýt," řekl.

Jeho společnost boby ale nevyrábí, pouze s nimi obchoduje.

"Nejsme výrobci tohoto sortimentu, takže co se dalo ještě od výrobců sehnat, to jsme nakoupili a prodali. Naše dlouholeté zkušenosti, že se tento sortiment prodává nejlépe do Vánoc a pak už téměř vůbec, jsou v této sezoně trochu nabourané," řekl.

Podle něj jde o shodou faktorů, které nelze ovlivnit. "Jednak tím, že napadl sníh, a pak skutečností, že lidé nesmí nesmyslně na lyže, a tudíž se baví jinak - sáňkováním a bobováním," uvedl.