Společnost
28/05/2022 ČTK

O letní tábory je zájem. Ale podražily, za jedno dítě nejméně 4000 korun

​Velký zájem o pobytové i příměstské dětské tábory zaznamenali letos jejich organizátoři v Moravskoslezském kraji.

Většina z nich už je plně obsazená či zbývají poslední místa. To se týká hlavně pobytových táborů. Pořadatelé se ale musí vypořádat s ekonomickou stránkou. Ceny kalkulovali na počátku roku a nikdo z nich nepočítal s takovým zdražováním.

Karvinské středisko volného času Juventus letos připravilo pobytové tábory pro 800 dětí a příměstské pro dalších 400. "Zájem byl letos obrovský. Některé tábory se nám naplnily ještě před tím, než jsme je zveřejnili. Pobytové máme většinou plné. U příměstských jsou ještě volné kapacity. Postupně se ale plní," řekl Jan Firla, zástupce ředitele střediska, které pořádá deset pobytových a 12 příměstských táborů.

Jeho organizace nyní bojuje s cenami. "Kalkulace jsme dělali v lednu a tábory a jejich ceny zveřejnili v únoru. Nikdo nečekal, že se náklady takto dramaticky zvednou," řekl.

Momentálně jsou náklady na jedno dítě přibližně o 20 procent vyšší, než původně počítali. "Měli jsme v kalkulaci jistou rezervu, ta ale zdražování nepokryje," uved Firla. Nejvíce se zvedly náklady na dopravce a potraviny.

Podobnou situaci řeší i Ondřej Svaček ze spolku Akce pro školy, který tábory pořádá v areálu Spálovského mlýna na Novojičínsku. Jeho organizace připravuje čtyři pobytové tábory, které jsou již obsazené. "Nejvíce se zvedly ceny za stravu a energie," řekl.

Za jedno dítě si účtují 3990 korun. "Pokud bychom ceny kalkulovali dnes, bylo by to o 400 až 500 korun více," doplnil.

Podobná čísla má i Roman Walek z Ostravského občanského sdružení Samostatný kmenový a klubový svaz Dakota. Letos pořádá čtyři příměstské a tři pobytové tábory. Pobytové organizuje na Slovensku v Tatrách či v Hustopečích nad Bečvou.

I v jejich případě je zájem o tábory velký. Velké ale jsou i obavy, jak dopadne letošní hospodaření spolku. "Už nyní víme, že tábory pro nás budou ztrátové. Situace je stále horší. Bojíme se reality, která dopadne v létě," řekl.

Nejvíce i u nich ceny narostly u dopravy a potravin. "To jsou bohužel položky, kde nemůžeme ušetřit. Šetřit letos budeme výrazně jen na obnově vybavení. Na to nám už peníze nezůstanou. Nebudeme investovat. A to, co takto ušetříme, použijeme na dotování ztráty," řekl.

Sdílejte článek