Gastronomie
05/04/2019 Jan Smekal

Nový festival přivede do Frýdku-Místku vinaře z Moravy i Slovenska

​Nejenom milovníci vína se mohou těšit na nový festival FM Vínopitie, na kterém budou moct ochutnat vína od patnácti vinařů především z Moravy, ale také ze Slovenska.

Léto se každoročně nese v duchu spousty festivalů. Kromě hudebních jsou v poslední době velice populární také ty, na kterých mohou lidé ochutnávat.

A to nejen jídlo, ale také pití. Letos takovou příležitost budou mít na festivalu FM Vínopitie, který se uskuteční 8. června v areálu bývalé slezanské textilky v Těšínské ulici.

„Nápad přišel od vinaře Petra Gottwalda, který ve Frýdku-Místku navštívil festival Pivopění a společně jsme zjistili, že zdejší lidé mají zájem o víno. Na Pivopění měl totiž stánek a poměrně hodně lidí tvrdilo, že je škoda, že tady nic takového není,“ uvedl ředitel festivalu FM Vínopitie Richard Žabka.

„Není tady možnost někde okoštovat víno kromě akcí ve vinných sklepech, kde prodávají víno. Na základě toho jsme se domluvili, že bychom mohli udělat takovou akci s vinaři,“ pokračoval.

Na festivalu se představí přibližně 15 výborných vinařů. Budou mezi nimi i zástupci ze Slovenska. A lidé se mohou těšit krom kvalitních a vyhlášených vín také na další speciality v podobě sýrů a jídel určených k vínům.

„Jsme s vinaři dohodnutí, že na konci dubna všichni pošlou vína, která se tady budou podávat. Uděláme katalog a lidem dopředu řekneme, kdo co bude nabízet. Člověk si tak bude moct dopředu vybrat, takže se mu nestane, že přijde ke stánku a až u něj se bude rozhodovat, co by chtěl vyzkoušet,“ přiblížil Petr Gottwald, vinař z Vinařství Dvůr pod Starýma Horama.

„Lidé budou vědět, kde mohou koštovat kupříkladu jen tramíny, kde zase bude jen červené. Nebudou muset nikde bloudit a komplikovaně hledat,“ doplnil.

A co od festivalu očekává? „Je to teprve prvopočátek. Musím ale říct, že ke mně jezdí mnoho lidí z těchto regionů. Většina z nich se hodně ptá a o vínu chtějí vědět co nejvíce. Mýtus, že do Ostravy zavezu cokoli, je nesmysl,“ zdůraznil s tím, že na festivalu se zájemci mohou dozvědět spoustu informací týkajících se vín.

Organizátoři festivalu FM Vínopitie mají připravený také bohatý doprovodný program. „Návštěvníci se mohou těšit na cimbálovou ženskou muziku Iršava, kapelu Šajtar, duo Rozmarýn, což jsou lidoví vypravěči, bude tu i polská kapela Krzikopa či bluesrocková formace Generace 95,“ vyjmenoval Žabka.

„Beskydská šachová škola bude mít připravené soutěže pro návštěvníky, kteří tak budou moct vyhrát nějaké víno či degustaci.“

Poměrně hodně práce dalo pořadatelům vymyslet správný název nového festivalu, který bude mít v červnu svou premiéru.

„Bylo to poměrně složité a komplikované, ale nakonec jsme vybrali trefný název, a sice FM Vínopitie. Je to ze staročeštiny a v překladu to znamená pití vína. Myslím si, že tento název by se mohl dobře chytit,“ míní Žabka.

Sdílejte článek