Společnost
08/12/2022 Petr Broulík

Nový dotační program v Ostravě oživí prázdné budovy a podpoří vznik dalších bytů

​V Ostravě je řada objektů, v nichž byly dříve byty, ale už k bydlení neslouží, nebo by se daly v takovýchto objektech byty vybudovat. Chodíme kolem nich v centru Ostravy nebo v městských obvodech a podivujeme se nad tím, proč tak chátrají a proč s nimi jejich soukromí majitelé nic nedělají.

Příkladem může být třeba odstrašující stav bývalého obchodního střediska Marica v Porubě, kde si okolí stěžuje na bezdomovce a rušení nočního klidu.

To by se mohlo změnit. Zastupitelé Ostravy totiž ve středu schválili nový podpůrný dotační program města pro soukromé vlastníky nemovitostí, který má podpořit oživení dlouhodobě prázdných budov i vznik zcela nových bytů. Zájemci mohou získat až 350 tisíc korun na jednu bytovou jednotku.

Díky programu by mohlo vzniknout až šedesát nájemních bytů

Náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová řekla, že opuštěné objekty jsou dlouhodobým tématem města Ostravy. „A dalším tématem je vzrůstající nedostatek nájemního bydlení. To jsme se snažili spojit v tomto novém programu na obnovu nevyužitých budov, který má pomoci rozvoji bytového fondu v Ostravě. Jeho cílem je podpořit u soukromých majitelů těchto objektů oživení dlouhodobě opuštěných budov a jejich dlouhodobé užívání pro nájemní bydlení,“ uvedla Zuzana Bajgarová.

Dodala, že program je pilotní a má u soukromých majitelů objektů ověřit poptávku. Program je víceletý a předpokládá postupné vyhlašování jednotlivých výzev. Zastupitelé zatím vyčlenili pro program 40 milionů korun pro léta 2023 až 2026, pro první výzvu vyčlenili 20 milionů korun. „Předpokládáme, že v rámci první výzvy by mohlo takto vzniknout až šest desítek nových bytů. Pokud by zájem byl vyšší, musela by proběhnout diskuse, jak s programem pracovat dále,“ řekla náměstkyně Bajgarová.

Program se může týkat objektů, kde byty dříve bývaly, ale nedají se už obývat, nebo objektů, které se dají na byty přestavět. „Bavíme se o opuštěných objektech, bytech a domech. Někdy to na nich nepoznáte, někdy ano. V Porubě bych mohla zmínit Maricu, která je typickým příkladem takového objektu. A v historické zástavbě centra Ostravy je celá řada bytů, které ztratily svou funkci,“ dodala.

Majitel může získat nejvíce 350 korun na jeden byt

V podmínkách programu město stanovilo výši dotace na pět tisíc korun na metr čtvereční vybudovaného bytu, nejvíce však 350 tisíc korun za byt. Jeden žadatel může také získat maximálně tři miliony korun. Dotace může činit maximálně polovinu celkových uznatelných nákladů projektu, zbylé náklady hradí majitel stavby,“ sdělila Bajgarová.

Finance budou poskytnuty ve dvou splátkách, polovina po uzavření smlouvy a druhá polovina po realizaci projektu. Díky první výzvě se tak předpokládá vznik či obnova zhruba šesti desítek bytů.

Žadatelem o zmíněnou dotaci může být vlastník či spoluvlastník objektu. Lhůta pro podávání žádostí je stanovena od 1. března 2023 do 12 hodin 31. března 2023. O poskytnutí dotací rozhodnou orgány města nejpozději do konce roku 2023.

Realizace projektu nesmí soukromému majiteli trvat déle než dva roky od nabytí účinnosti smlouvy o poskytnutí dotace. Po dobu sedmi let musí být byty po realizaci projektu poskytnuty pro účely nájemního bydlení, část z nich pak pro účely dostupného nájemního bydlení.

V rámci dostupného bydlení je byt poskytnut do užívání formou nájemní smlouvy, dle které výše nájemného za jeden metr čtvereční nepřesáhne 70 procent průměrného nájemného. Zvýšení nájemného jednou ročně na základě inflační doložky je možné.

Sdílejte článek