Kultura
11/09/2018 Martin Jiroušek

Nová ostravská galerie ZaZa se zaměří na soudobé umění

​Zajímavý prostor a lákavou nabídku, dvě základní devizy nabízí nová ostravská galerie ZaZa v centru města.

Na první pohled zůstává skryta každodennímu ruchu, její majitelka Radana Zapletalová se ale dobře orientuje v záplavě současného umění. Nachází se poblíž Sýkorova mostu ve dvorku na Sokolské ulici.

Zatím první výstavou je dvojice uznávaných autorů Radan Wagner (obrazy) a Jasan Zoubek (plastiky), naznačuje, že se galeristka chce zaměřit zejména na umění 20. a 21. století.

Kromě toho ZaZa využívá neotřelého místního genia loci, nenápadného, ovšem půvabného zákoutí ostravského dvorku. Ten se přitom nachází v těsné blízkosti frekventovaného dopravního uzlu u bývalého obchodu ASO.

„Vystavit umění není všechno, chtěla bych v Galerii ZaZa vytvářet přátelskou atmosféru a umožnit zájemcům navazovat vztah s uměním,“ říká Radana Zaplatalová.

Umění se věnujete přes třicet let, jste poučený laik, jak došlo k tomu, že jste se rozhodla založit galerii, navíc v Ostravě?
Jsem zdejší patriotka a tak kde jinde než v Ostravě? Tady jsem se narodila, hezkou řádku let tady žiji a mám ráda výzvy. Navíc jsem si chtěla dovolit ten luxus dělat něco, co mě baví, naplňuje a co miluji. Po letech zkušeností se sběratelstvím umění jsem se rozhodla pro další krok.

Bylo složité objevit tak specifické místo jako je dvorek u bývalé prodejny ASO? Při vstupu do něj se návštěvníkovi otevře poměrně poutavý pohled, přitom v každodenním shonu jej mnozí Ostravané nevědomky míjejí.
Když nějakou myšlenku dlouho nosíte v hlavě i v srdci a uděláte i nějaké kroky pro její realizaci, dají se věci do pohybu samy od sebe. Chtěla tomu zřejmě nejen náhoda, že zmiňované prostory byly k dispozici zrovna v ten čas, kdy jsem začala hledat místo pro otevření galerie. Shodou okolností je spolumajitelkou nemovitosti má spolužačka a kamarádka ze základní školy, potom už to šlo rychle.

Inspirací vám mimo jiné byla Galerie Beseda u Domu umění, která ovšem už několik let nefunguje. Rozhodla jste se navázat na tradici výstavní síně, kde je možnost umění nejen obdivovat, ale zároveň i zakoupit?
Ano, dokonce jsem velmi vážně uvažovala, že svou galerii otevřu na stejném místě, protože jsem věděla, že lidem Beseda chybí. Nejen kvůli výstavám, ale také pro její specifika spojená s poradenstvím. Když si lidé chtějí koupit nějaké umělecké dílko, nebo hledají nějaký vhodný dárek, většinou tápou. Přišlo mi logické, že bych mohla navázat na zavedené místo.

Jenže Galerie ZaZa se místo chladného suterénu, kde Beseda sídlila, nachází na poutavém dvorku, což je celkem zásadní rozdíl.
Rozhodla jsem se jít vlastní cestou. Místo, na kterém se ZaZa nachází, má v sobě určitý náboj, který mi přijde až provokativní. Navíc se nabízí další souvislosti, nedaleká galerie na Sokolské 26, přes cestu Fakulta umění. Pevně věřím, že ZaZa najdou lidé i na Sokolské ulici. Jenže kromě místa bude stejně nejdůležitější obsah.

Jak jej tedy naplníte? Už jenom tím, že jste na úvod vystavila obrazy Radana Wagnera a plastiky Jasana Zoubka, je zřejmé, že nabídnete stěžejní umění druhé poloviny 20. a současného století?
Galerijní program se přirozeně bude soustředit na hlavní oblast mého zájmu a tou je uvedená oblast. Zacílení na moderní a současné umění je přirozeným vyústěním toho, jak se můj osobní vztah k výtvarnému umění formoval. S Radanem Wagnerem se nějaký ten rok známe a výstava, která má název Konstelace, je jakoby vyústěním všech těch náhod, které vlastně náhodami nejsou.

Ale to není jediný důvod?
Také je mým cílem přinášet nové podněty. Důležitým faktorem je například vědomí, že ani Radan Wagner, ani Jasan Zoubek v Ostravě nikdy nevystavovali. Jejich okouzlení Ostravou na vernisáži bylo o to větší.

O Ostravě tvrdíte, že je plná pokladů, jen je zapotřebí je umět vykutat - jak to souvisí s galerijní prognózou?
Vždy jsem vnímala, že se Ostraváci v jakémkoliv oboru činnosti často nechtějí nebo neumí prosadit, byť jsou výjimeční. Často jim okolí ten pocit, že jsou fakt dobří, nedává. Spíše to považujeme za normu, ale v konfrontaci s okolním světem se zde najednou objeví poklad. Věřím, že na takový poklad taky narazím.

Kudy se chcete dále v dramaturgii a v plánování výstav ubírat?
Vedle renomovaných autorů bych ráda dala prostor také mladým, méně známým výtvarníkům. Připravuji spolupráci s fakultou umění Ostravské univerzity. Od poloviny září chystám výstavu Zbyňka Janáčka. Vernisáž výstavy s názvem Janáček - Overprits proběhne ve čtvrtek 27. září v 17 hodin a potrvá do 9. listopadu.

Sdílejte článek