Nejnovější zprávy: Kvůli vážné nehodě byla uzavřena silnice mezi Starým a Novým Jičínem ​V neděli poprvé vyjede cyklobus z Frýdku-Místku do Horní Lomné

Gastronomie

Nová kavárna TO místo v Ostravě pomáhá lidem s postižením

​V kavárně TO místo na Jiráskově náměstí obsluhují lidé s postižením.

Foto: Jan Valtr

Možná bude chvíli trvat, než útulnou kavárnu na Kuřím rynku najdete. Vede k ní průchod z ulice Poštovní vedle anglického knihkupectví. Že jste dorazili správně, prozradí pojízdný vozík Mental Café stojící ve dvoře.

Tyto vozíky Ostravané dobře znají z různých akcí a firem. Pravidelně se objevují na Colours of Ostrava i dalších festivalech a často je najdete zaparkované kdekoliv, kde se zrovna něco děje.

Pojízdná kavárna, která o sobě prohlašuje, že má o kolečko navíc, se nově usadila v centru Ostravy jako TO místo. „Chtěli jsme stálé místo, kde nás lidé mohou navštívit,“ vysvětluje zakladatelka kavárny Lucie Gurecká.

Do komorních prostor s tradičním dřevěným obložením nás zve barista Kamil. „Pracuji tady od minulého roku, od října. Dostal jsem se k tomu přes kamarádku,“ prozrazuje usměvavý barman.

V této kavárně obsluhují výhradně lidé s postižením. Je jich dvanáct, střídají se a obvykle jim pomáhá někdo zkušenější. „Baristé se k nám často dostávají přes kamarády. Nebo nám je doporučí sociální pracovníci, případně nás sami znají z akcí,“ popisuje Gurecká.

Oblíbeným nápojem je andělské latte doplněné o vaječný likér. Kamil za pultem přitakává, že ho všichni baristé připravují nejraději. „Ještě mám rád espresso na toniku a ledové latte. Vlastně mám rád všechny kávy. Espresso, flat white, ristretto, lungo…“ vyjmenovává Kamil.

Obsluhování v kamenné kavárně si užívá stejně jako předtím za pojízdným vozíkem. Musel se však naučit odnášet nápoje, umývat nádobí a pravidelně celý prostor uklízet. „Osmdesát procent baristů už umí zapnout myčku,“ pochvaluje si Gurecká.

Kavárna nabízí zatím jen tři stoly a posezení u baru. Často hostí různé workshopy a funguje jako útočiště pro komunitu lidí, která se kolem kavárny sdružuje. „Ale hodně lidí sem chodí jen tak na kávu a až pak zjišťuje, kdo jsme. Nebo odpoledne chodí partičky žen na vínko a zákusek,“ říká Gurecká.

Na zákuscích si tady zakládají. V nabídce jsou low carb zákusky, tedy s omezeným počtem sacharidů, nebo dobroty ze špaldové mouky.

Kromě koupě káv, zákusků nebo třeba alkoholických drinků mohou zájemci podpořit kavárnu pořízením dobrodárků. Oblíbené jsou látkové květiny, andílci a především koule z řas.

„Taky se lidé mohou stát našimi dobrovolníky. Ideálně, pokud přijdou s nějakým umem. Třeba pracovali na baru a ukážou našim baristům, jak míchat mojito,“ přibližuje zakladatelka kavárny.

Pomoci ale podle ní mohou všichni. S pojízdnými vozíky kavárna navštěvuje soukromé zahradní slavnosti, zvou si je i učitelky v mateřských školách. „Taky děláme svatby. Umíme připravit nápojový lístek na míru s oblíbenou kávou ženicha i nevěsty,“ dodává Gurecká.

Většinu vybavení dostala kavárna darem – od hrníčků po kavárenské přístroje. Momentálně poptává mlýnek, aby mohli baristé zákazníkům prodávat už namletou kávu. V TO místo totiž připravují speciální směs, kterou jinde nenajdete.

S pojízdnými vozíky známými jako Mental Café provozovatelé kavárny nekončí. Jeden vozík je právě zaparkovaný v Trojhalí, s druhým objíždí firmy. Například každé úterý ho zájemci najdou v Moravskoslezském inovačním centru.

Kavárna TO místo na Jiráskově náměstí v Ostravě je přes letní prázdniny otevřena každý všední den od 13:00 do 17:30.

Fotogalerie