Nejnovější zprávy: STAN jde v kraji do voleb se stranou Zelení a hnutím Nezávislí Nakažených v Darkově je už 319, opatření se rozšiřují i na další doly

Byznys

Nová hala na výrobu světlometů Varroc dá práci 200 lidem

Otevření v pořadí již páté výrobní haly o rozloze více než 7 000 m2 vybavené špičkovými technologiemi 3. tisíciletí umožní společnosti Varroc Lighting Systems nabídnout v Rychvaldu práci s vyšší přidanou hodnotou až 200 zaměstnancům jak se středoškolským, tak vysokoškolským vzděláním.

Foto: Varroc

Rozšířením výrobních kapacit v duchu současného trendu Průmyslu 4.0 posílil lídr v oblasti vnějšího osvětlení pro automobilový průmysl schopnost vyrábět a obsluhovat linky rychleji, beze ztrát a celkově navýší produkci o 1 milion světlometů ročně.

Výroba i testy inteligentních světel

Klíčovou součástí nového objektu bude po kompletním náběhu výroby pět linek. Včetně plně automatických vstřikovacích lisů pro výrobu plastových komponentů, hard coat linky, v níž se povrch ztvrzuje lakem jako ochrana před UV zářením, a linky pro kompletaci světlometů. Součástí je pokročilé sledování toku materiálů i inteligentní řízení logistiky.

„Nové prostory, respektive celkové strategické rozšiřování výrobních a testovacích kapacit v rychvaldském závodu jasně ukazují, jak důležitý je pro naši firmu severomoravský region, jak investice ovlivňují jeho budoucí konkurenceschopnost a prosperitu a jak je důležité inovovat a využít naplno potenciál nových technologií. Optimalizace provozu je v souladu se strategií Varroc Excellence System,“ říká Todd C. Morgan, senior viceprezident globálního vývoje produktů.

Zajímavostí haly je prediktivní údržba zařízení díky průběžnému sběru dat z jednotlivých technologií. Moderní budova je navíc díky důmyslnému systému světlovodů, vzduchotechniky a využití odpadního tepla energeticky úsporná.

„V hale se budou vyrábět jak zadní svítilny, tak inteligentní přední světlomety s technologií LED a Matrix, takzvaná adaptivní dálková světla. Po náběhu všech linek a výrobního programu bychom v řádu několika měsíců měli dosáhnout produkce celkem až milionu světlometů ročně,“ říká Radim Černý, ředitel závodu Rychvald.

K výrobnímu a vývojovému testování světelných technologií slouží v Rychvaldu špičkový fotometrický sál vybavený nejnovějším goniometrem a dalšími přístroji určenými pro testy.

Pro prezentaci nejpokročilejších světelných technologií používá společnost novinku, která je produktem vlastního vývoje, tzv. ADB demobox. Jedná se o uživatelsky přívětivé zařízení s dotykovou obrazovkou, jejímž prostřednictvím lze ovládat světelné technologie jednotlivě.

Region šikovných inženýrů

Celkový počet zaměstnanců závodu v Rychvaldu se po úplném náběhu linek v hale MG vyšplhá na přibližně 800, čímž Varroc upevní pozici klíčového regionálního zaměstnavatele.

„Kromě dělnických profesí nabízíme uplatnění právě i na pozicích s vyšší přidanou hodnotou,“ upozorňuje Ema Macourková, HR manažerka závodu. Jde o odborníky a lidi s vyšším technickým vzděláním.

„Trvalou perspektivu a uplatnění u nás najdou například inženýři kvality, procesní inženýři, mistři či vedoucí pracovních týmů,“ doplňuje s tím, že pro nové zájemce o zaměstnání je připravena možnost rekvalifikace a adaptační zaškolovací plán, aby se již v řádu několika týdnů mohli stát součástí rodiny aktuálně více než 3 000 zaměstnanců Varroc Lighting Systems v České republice.

„Najít kvalitní kandidáty pomáhá i právě probíhající náborová kampaň Ukažte se v lepším světle,“ uzavírá Ema Macourková.

O SPOLEČNOSTI VARROC LIGHTING SYSTEMS

Varroc Lighting Systems vyvíjí a vyrábí vysoce výkonné a inovativní vnější osvětlení a řídicí elektronické komponenty do automobilů pro téměř každého předního výrobce nových automobilů na světě.

Světelná technika představuje klíčovou část společnosti Varroc Group, jejíž centrála sídlí v indickém Aurangabadu. Sídlo Varroc Lighting Systems se nachází v USA, v Plymouthu ve státě Michigan. Varroc Lighting je globálně přítomný na 20 místech v 17 zemích na pěti kontinentech.

Celosvětově zaměstnává více než 7 200 osob,z nichž je přes 3 000 lidí v České republice, kde působí na třech místech – v Novém Jičíně, v Rychvaldu a v Ostravě, kde je umístěno Vývojové centrum světelné techniky.

Výroba v Novém Jičíně a Rychvaldu má pro společnost zásadní roli a významně přispívá k dosahování jejích cílů. V Novém Jičíně společnost v roce 2017 otevřela i nové globální Vývojové centrum elektroniky, které jí slouží jako hlavní základna výzkumné a vývojářské infrastruktury. Varroc i v tomto roce v České republice v Moravskoslezském kraji dál významně rozšiřuje výrobní kapacity a pokračuje v investicích do infrastruktury, výzkumu a vývoje nových produktů.