Nejnovější zprávy: Fotogalerie: Ostravské lauby vydávají archeologické poklady i kuriozity Kam dnes na oběd? Do Eatmeat na pršut burger!

Společnost

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji stoupá, je nejvyšší v zemi

Podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji stoupl v červnu o 0,1 procentního bodu na 5,4 procenta, což je nejvyšší nezaměstnanost v Česku.

Ilustrační foto: Archiv

Práci na konci měsíce nemělo 44.197 lidí, o 959 více než na konci května. Oproti červnu 2018 bylo uchazečů o 8834 více a jejich podíl byl vyšší o 1,2 procentního bodu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V celé zemi nezaměstnanost v červnu stoupla rovněž o 0,1 procentního bodu na 3,7 procenta. Uchazečů o práci oproti květnu přibylo skoro 3500 na 269.637.

"Nezaměstnanost v kraji stoupá již tři měsíce po sobě, ale červnový nárůst uchazečů byl nejmenší," řekla dnes Vladana Piskořová z ostravské pobočky úřadu. V červnu vzrostl v kraji počet nezaměstnaných naposledy v roce 2003.

"Co se týká vyřazených uchazečů, bylo jich v červnu více než 3400 a z toho více než 77 procent si našlo práci nebo začalo podnikat. Je to nejvyšší podíl za celou dobu sledování tohoto ukazatele od roku 1995," řekla Piskořová.

Hlavním důvodem je to, že do evidence přicházejí lidé, kteří jsou zvyklí pracovat. Jiní zaměstnavatelé pracovníky jejich profese zrovna hledají, a tak si tito lidé okamžitě najdou novou práci.

Nezaměstnaných přibylo v evidenci úřadu ve všech okresech v kraji, jejich podíl ale v polovině okresů zůstal stejný jako před měsícem. Například na Opavsku, kde je s 2,9 procenta nezaměstnanost v kraji nejnižší, stoupl počet uchazečů v evidenci jen o jednoho.

Na Bruntálsku, kde je podíl nezaměstnaných rovných šest procent, se počet evidovaných uchazečů zvýšil o sedm. Na Frýdecko-Místecku počet nezaměstnaných stoupl o 34 a jejich podíl zůstal na 3,4 procenta, na Novojičínsku vzrostl počet o 43 a projevilo se to zvýšením nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu na 3,8 procenta.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností v kraji i celém Česku jsou s 8,1 procenta Karviná a s 6,6 procenta Ostrava-město. V obou nezaměstnanost v červnu vzrostla o 0,3 procentního bodu. Na Karvinsku přibylo do evidence 372 lidí, na Ostravsku 502.