Sport
28/04/2023 Petr Sobol

Neves, Kukec a spol. Kde skončili cizinci, které si zamilovali fanoušci Baníku?

V kádru ostravského Baníku v současné době působí cizinci z Balkánu, Brazílie i Afriky. Na některé z nich možná fanoušci slezského celku jen tak nezapomenou. Stejně jako na jejich předchůdce.

Baníkem prošla řada cizinců. Někteří se neprosadili, jiné si ale fanoušci zamilovali. Na kousky Davora Kukece nebo zarputilost Fernanda Nevese se prostě jen tak nedá zapomenout. Stejně jako na výkony Jána Greguše, Brazilce De Azeveda nebo Róberta Zehera. Připomeňte si, co v Baníku zažili a kde potom skončili.

Dyjan Carlos se Azevedo (Brazílie)

Brazilský hračička prožil v Ostravě kus své kariéry. V Baníku se objevil už v sezoně 2013/14 a krásným premiérovým gólem v Olomouci tehdy FCB zachránil mezi ligovou elitou. Diváky bavil svými kousky, jenže čas od času taky bojoval se životosprávou. V roce 2018 si vytrucoval hostování v druholigovém francouzském celku Paříž FC, o dva roky později už byl jednou nohou v Olomouci, nakonec ale setrval v Baníku a v ročníku 2020/21 nasázel 11 branek. Loni v zimě však v Ostravě definitivně skončil a odešel do slovenské Trnavy. Mimochodem, do Baníku, za který dal v lize 22 branek a přidal 17 asistencí, přišel právě ze Slovenska, konkrétně z Bardějova.

Ján Greguš (Slovensko)

Jána Greguše si Baník vyhlédl v roce 2009, kdy jej přivedl z Nitry. Slovenský záložník v Ostravě každým rokem herně rostl a dokonce se stal kapitánem týmu. V Ostravě působil ještě v ročníku 2014/15, v jehož průběhu odešel do Jablonce. Byl taky v anglickém Boltonu, dánské Kodani a od roku 2019 působí v USA. Nejprve hrál za Minnesotu, pak za San Jose a minulý měsíc posílil Nashville. Na kontě má i 36 startů za slovenskou reprezentaci.

Davor Kukec (Chorvatsko)

Chorvatský záložník se v Baníku objevil v sezoně 2011/12. A fanoušci si jej rychle zamilovali. Dával góly, přidával asistence, rozuměl si s míčem. Taky skvěle zahrával standardní situace. V Ostravě vydržel do poloviny ročníku 2015/16, kdy zamířil do Teplic. Na Stínadlech už ale produktivní nebyl, pak ještě krátce kopal za Příbram a v zimě roku 2018 odešel do Šibeniku. Následně sedmatřicetiletý Chorvat zamířil do nižší rakouské soutěže. V české lize odehrál celkem 127 zápasů, ve kterých dal 21 branek a přidal 18 nahrávek.

Fernando Neves (Kapverdské ostrovy)

Bývalý reprezentační obránce z Kapverdských ostrovů byl v Baníku jen dva roky, fanoušci klubu na něj ale nikdy nezapomenou. Fernando Neves byl totiž na hřišti nepřehlédnutelný a předváděl parádní výkony, které ozdobil i sedmi vstřelenými góly. Na Bazaly přišel v létě roku 2009 z Kataru, o dva roky později pak odešel do francouzského Chateauroux. Do české ligy se ještě vrátil, místo Baníku ale posílil Slavii. Pak ještě krátce nastupoval za Příbram a v roce 2015 ukončil kariéru.

Róbert Zeher (Slovensko)

Ligovou kariéru načal v Opavě. V sezoně 2004/05 dal čtyři góly a pak se stěhoval do Baníku. Na Bazalech se ale slovenský útočník na začátku neprosadil, a tak působil taky v Blšanech, Jablonci a na Slovácku. Když se pak do Ostravy vrátil, byl herně vyspělejší a v ročníku 2007/08 se blýskl osmi góly. V Baníku vydržel ještě několik dalších let, od roku 2013 už ovšem působil na Slovensku. Hrál například v Košicích nebo Topolčanech.

Sdílejte článek