Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Neplatíte dopravní pokuty? Přijdete o registrační značky! Města bojují s dlužníky

Novela zákona o policii a celní správě umožňuje zabavovat majitelům aut registrační značky za dříve nezaplacené dopravní pokuty. ​Tuto pravomoc dostali i strážníci. Novinku začali využívat už i v Moravskoslezském kraji, například v Bohumíně.

Foto: Jana Končítková

Řidič s nezaplacenou pokutou z minulosti, kterého bohumínští strážníci zastaví při silniční kontrole, může zbytek cesty šlapat po svých. Pokud nebude spolupracovat a neuhradí na místě dluh vůči městu, hlídka má nově možnost zabavit mu registrační značku jeho vozu, nebo mu botičkou zabránit v odjezdu.

Legislativní novinka je platná od 1. ledna a strážníci ji mohou využít za splnění určitých podmínek. „Vztahuje se na majitele vozů, kteří mají nezaplacené dluhy za dopravní přestupky spáchané na území dané obce,“ vysvětlil ředitel Městské policie Bohumín Roman Honysz.

V praxi začnou hlídky používat tento bič na neplatiče v nejbližších dnech. „Dolaďujeme ještě propojení s programem, který používají na finančním odboru městského úřadu k evidenci dlužníků. Díky tomu budou mít strážníci na místě ihned informaci, zda má daný člověk nějaké nezaplacené pohledávky z minulosti za dopravní přestupky,“ podotkl Honysz.

Od legislativní úpravy si město slibuje pomoc s vymáháním pravomocně uložených pokut. Jen na dopravních pokutách Bohumín eviduje pohledávky za přibližně 10,6 milionu korun. „Mezi dlužníky jsou i notoričtí neplatiči,“ podotkla vedoucí finančního odboru bohumínské radnice Monika Bonczková.

Zabavení registrační značky by mohlo takové neplatiče efektivněji přimět k uhrazení dlužné částky. Po splacení závazků bude "espézetka" majiteli zase vrácena. Do té doby ji strážníci uschovají na služebně městské policie.

Bohumínská městská policie působí na základě veřejnoprávní smlouvy také v sousedním Rychvaldu a Dolní Lutyni. Aplikovat nový postup tak může na území celého správního obvodu Bohumín.

Zavřít reklamu