Společnost
31/12/2015 Jaroslav Baďura

Neobvyklé zásahy hasičů v roce 2015. Zachraňovali zvířata, lidi z lanovky i z kontejnerů

Hasiči mají letos na kontě bezmála 20 tisíc výjezdů k požárům, dopravním nehodám, únikům nebezpečných látek, záchraně osob a zvířat či k technickým problémům. Některé případy patří mezi ty méně obvyklé.

Hasiči zachránili seniora, který uklouzl při čištění komína

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v úterý 6. ledna odpoledne ve Vrbně pod Pradědem, kde senior čistil ve výšce dvou metrů nad úrovní střechy komín rodinného domku, který asi špatně táhl, muž upadl a narazil si bolestivě žebra. Zřejmě vůbec nepočítal s tím, že mu malý žebřík na ploché, ale silně namrzlé střeše pod nohama doslova „ujede“. Hasiči jej zachránili a svezli dolů v koši výsuvného automobilového žebříku.

Důchodkyně s vodítkem ve výtahu, pes zůstal venku

Pevné omotání vodítka čtyřnohého miláčka kolem zápěstí a neopatrnost při nastupování do výtahu se stala v pátek 16. ledna brzy ráno doslova osudnou pro seniorku, bydlící v jednom z bytových domů ve Frýdku-Místku. Když zadala příslušné patro, kam chtěla dojet, pejsek střední velikosti na poslední chvíli vyběhl ven. Paní skončila s těžkým poraněním ruky, pes nehodu naštěstí přežil. Buď se sám vysmekl z obojku, nebo jej zachránili vnímaví sousedé, kteří nešťastnou událost ihned hlásili na tísňovou linku hasičů.

Zdejší profesionální hasiči museli seniorku vyprostit – levou ruku měla skřípnutou ve dveřích výtahu. Než přijel tým Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, ošetřili jí hasiči otevřenou zlomeninu.

Bílovečtí profesionální hasiči zachraňovali psa z rybníka

Vyčerpaného a notně promrzlého zlatého retrívra zachraňovali ve čtvrtek 22. ledna profesionální hasiči z tajícího ledu na rybníku v obci Olbramice (okres Ostrava-město). Pes po bezproblémové záchraně na speciálních hasičských saních skončil – až do nalezení majitelů – v teple u místostarosty obce.

„Uprostřed rybníka ležel na tenkém ledě zlatý retrívr. Pejsek byl na první pohled vyčerpaný, promočený a promrzlý. Značně nestabilní led, tající v důsledku teplého počasí, mu bránil v cestě domů ke svému páníčkovi,“ popsal zásah mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Dva hasiči se v suchých oblecích a přilbách brodili za retrívrem ledovou vodou s postupně se ulamujícím ledem, nafukovací záchranné saně táhli uprostřed mezi nimi. Když se pomalu přiblížili vodou k pejskovi, vycítil šanci na záchranu a sám jim z posledních sil, ale radostně vyšel pomaloučku vstříc.

Hasiči zlatého retrívra naložili na sáně a bezpečně ho dopravili na břeh. Samotný zásah netrval ani deset minut. Na břehu si nezraněného psa převzal místostarosta obce. Majitelka se o záchraně svého drahocenného pejska dozvěděla z tiskové zprávy, doplněné o fotografie ze zásahu, kterou při přečetla na internetu.

Karvinští hasiči zachránili krásného jezdeckého koně

Asfaltová štěrbina v zasněžené cestě uvěznila zadní nohu krásného jezdeckého koně, českého teplokrevníka se jménem Vista, při vyjížďce okolím Stonavy (okres Karviná), částí Křivý Důl.

Krásný jezdecký kůň v plné síle ležel docela bezmocně na levém boku, až několik desítek centimetrů levé nohy zaklesnutých v dlouhé úzké průrvě. Hasiči koně stabilizovali a uvázali mu volné nohy, které by je mohly při zásahu zranit. Na krk a hlavu koně si lehli dva hasiči a jezdec, aby se nemohl vzpínat. Pak již přišel ke slovu hasičský um, propojený s velkým dlátem a kladivem.

Po několika minutách úporné, ale co nejopatrnější odsekávací práce byl asfalt pokořen a noha venku. Kůň se s pomocí lidí okolo postavil a hasiči mu zraněná místa ovázali obvazy. K velké radosti všech přítomných to už v prvních minutách vypadalo, že noha není zlomená, což se později potvrdilo…

 

Hasiči zachraňovali epileptika z rozestavěného domku v Havířově

Dvě jednotky profesionálních hasičů v Havířově se podílely na záchraně muže, který dostal v rekonstruovaném rodinném domku epileptický záchvat. Jeho transport do sanitky byl komplikovaný, protože rekonstruovaná stavba neměla schodiště. Ke slovu přišly hasičské žebříky a lezecká technika.

Při příjezdu k rekonstruovanému domku už byl muž v péči týmu záchranářů a byl stabilizovaný. Potřeboval se však dostat do sanitky. V domě bez schodiště se hasičům jevil jako nejvhodnější a nejrychlejší transport pacienta z prvního patra dolů venkovní částí, s pomocí lezecké techniky. Proto bylo povoláno specializované lezecké družstvo.

Hasiči připravili šikmou, téměř kolmou cestu dolů po třech spojených nastavovacích žebřících. Pacient bez větších problémů sjel za zimního počasí z okna na zem ve speciálních transportních nosítkách, jištěných lanem, jedním hasičem-lezcem a několika páry rukou. Hasiči jej pak předali zdravotníkům.

Hasiči a horská služba zachránili 27 osob z lanovky v Beskydech

Devět jednotek hasičů a Horská služby zachránily v sobotu 21. února kolem poledne celkem 20 dospělých a 7 dětí ze zaseknuté lanovky, vedoucí z Třince-Oldřichovic na beskydský vrch Javorový (okres Frýdek-Místek). Šlo hlavně o české a polské pěší turisty a lyžaře. Tři děti skončily na kontrole, ale jen kvůli obavám z možného podchlazení v třinecké nemocnici.

Hasiči se pustili do zachraňování zmrzlých cestujících z dolní části lanovky, když používali jak nastavovací žebříky, tak lezeckou techniku. Ve spodní části svítilo hřejivé sluníčko, ale silně foukalo, v horních pasážích sice nefoukalo, ale byl zde i stín.

Vzhledem k tomu, že teplota se pohybovala nad nulovými hodnotami, bylo zjevné, že zachránění turisté vyvázli při čekání na záchranu bez většího podchlazení. Jen minimum z nich potřebovalo k sestupu po sněhu k dolní stanici lanovky podporu hasičů. Poslední osoba na lanovce – polská lyžařka – byla zachráněna zhruba ve čtvrt na jednu.

Novojičínští hasiči zachraňovali papouška ze stromu

Profesionální hasiči z Nového Jičína vyjeli v neděli 22. února odpoledne do sousedního Kunína pomoci majiteli čtyřměsíčního krásně zbarveného papouška, který mu ulétl a zatoulal se do koruny vysokého stromu nedaleko bydliště. Zásah se šťastným koncem netrval ani deset minut. I s ustavením výškové techniky.

„Aby se plachý papoušek ara nezalekl neznámých osob a nefrknul pryč, do koše výsuvného automobilového žebříku AZ 30 Iveco se postavil s hasiči i jeho majitel, kterému půjčili hasičskou přilbu a přivázali jej. Také byl poučen o tom, jak se má v hasičském koši vysoko nad zemí správně chovat,“ uvedl mluvčí Kůdela.

„Toto řešení slavilo úspěch. Koš výsuvného žebříku pomalu stoupal nahoru, majitel na svého papouška neustále lichotivě promlouval a sliboval mu nejrůznější pamlsky. Výhodou bylo, že na papouškově nožičce byl připevněn zhruba čtyřicet centimetrů dlouhý tenký pásek. Ten se muži podařilo pod větví, na které mládě sedělo, chytit a pestrobarevného ptáčka bez větší námahy přitáhnout k sobě,“ dodal Kůdela.

Karvinští hasiči zachránili chlapce z hlubokého kanálu

Karvinská jednotka profesionálních hasičů zachránila v pondělí 23. března jedenáctiletého chlapce ze tři metry hlubokého kanálu bez vody, do něhož spadl na okraji Karviné v místech, zvaných Dubina. Chlapec vyvázl bez zranění.

Chlapec si hrál s kamarády v bývalém areálu vodáren. V zápalu hry si nevšiml čtvercového betonového otvoru bez víka, sklouzl dolů a nemohl ven. Pád se naštěstí obešel bez zranění. Děti mu nedokázaly pomoci, a tak okamžitě zavolaly na tísňovou linku hasičů a čekaly na hasičské vozidlo na okraji areálu.

Hasiči z karvinské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje si se záchranou chlapce poradili velmi rychle. Vztáhl ruce a hasiči jej za ně vytáhli nahoru. Pak zkontrolovali, zdali opravdu nemá žádná zranění ani bolesti, a už mohl domů.

Hasiči vyprostili v Kopřivnici chlapce z kontejneru na elektroodpad

Dvě jednotky hasičů se zapojily v neděli 29. března v Kopřivnici do záchrany třináctiletého chlapce, kterého uvěznil klasický červený kontejner na elektroodpad. Jeho vytažení bylo rychlé a úspěšné, hasiči nemuseli v kontejneru vyřezávat bruskami žádný záchranný či evakuační otvor.

 

Hasiči záchranu vyřešili velmi rychle – kontejner položili na bok a s jejich pomocí se dokázal hubený chlapec vysoukat zpět velmi úzkým otvorem pro vhazování vyřazených přístrojů. Vyvázl bez zranění. Hasiči jej předali strážníkům.

„Na hasiči nevyslovenou otázku, proč chlapec lezl do útrob nebezpečného kontejneru, zřejmě nebylo těžké odpovědět. Nedaleko kontejneru postával partner chlapcovy matky a hned vedle kontejneru ve Smetanově ulici se již před nedělním polednem nakupila pěkná hromádka vyřazených elektrospotřebičů,“ uvedl mluvčí hasičů Kůdela.

Bruntálští hasiči zachránili labradora z jezu u Slezské Harty

Profesionální hasiči z Bruntálu prokázali v sobotu 9. května rychlost i značné zkušenosti, získané z výcviků členů vodního záchranného týmu WASAR (Water Search And Rescue), když zachránili z nebezpečného jezu na řece Moravici před ústím do vodní nádrže Slezská Harta černého dospělého labradora Barta. Pes vyvázl bez zranění.

Na počátku byla procházka rodinky s dětmi k vodě k Moravici, hlavnímu přítoku do vodní nádrže Slezská Harta. Bart zřejmě neodolal volání přírody a tesknému hučení chladivé vody a skočil do proudu pod jezem. A již se sám nedokázal dostat ven.

Bruntálští hasiči se převlékli do nepromokavého obleku se záchrannou vestou a přilbou již ve vozidle, takže při příjezdu k jezu byli připraveni. Jeden z hasičů, uvázaný na laně, ihned skočil za psem do silného proudu pod jezem, chytil jej a vytáhl ven. Bart se naštěstí držel na kraji jezu.

Bart byl ze zhruba dvacetiminutového pobytu ve studené vodě a vyčerpání pochlazený, hasiči jej proto zabalili do deky a otírali jej. Dobrovolní hasiči z Lomnice prokázali rodince se psem další službu – dovezli je až domů.

Karvinští hasiči zachraňovali nešťastného muže ze sloupu

Dvě jednotky profesionálních hasičů z Karvinska se zapojily ve čtvrtek 14. května v Dětmarovicích do zhruba hodinové úspěšné záchrany staršího muže (ročník 1956) z vysokého kovového sloupu elektrického vedení.

„Muž, který měl mít původně sebevražedné úmysly, se držel zuby nehty kovové konstrukce sloupu zhruba ve výšce 20 metrů. Po zjištění, že značně zeslábl a bojí se sám sešplhat dolů, pro něj vylezli příslušníci lezecké skupiny hasičů z Karviné, zajistili ho a následně s ním slanili až na pevnou zem.

 

Ostravští hasiči zachraňovali ptačího dravce ze sítě na parapetu

Dvě jednotky ostravských profesionálních hasičů se zapojily v neděli 17. května v centru Ostravy – na jednom z oken ostravského Polyfunkčního domu v Zelené ulici – do úspěšné záchrany poštolky, která uvízla v ochranné síti na okenním parapetu.

I když okno nebylo příliš vysoko, kvůli členitosti objektu a velmi obtížnému přístupu požádal velitel zásahu o výsuvný automobilový žebřík AŽ 30 z nedaleké stanice HZS MSK Fifejdy.

„Hasiči pomocí nože odřízli poštolku i s částí sítě a takto vyšňořenou ji svezli dolů na pevnou zem. Tam postupně a velmi opatrně rozřezávali síť nožem a poštolku ze změti lanek postupně vymotali. Malého, ale krásného dravce nakonec vypustili a ten bez známek zranění odletěl na blízké vysoké stromy,“ popsal zásah Kůdela.

Rýmařovští hasiči osvobodili kačenky z rybníkové propusti

Profesionální hasiči z Rýmařova se v pátek 29. května stali ochotnými zachránci čtyř malých kachňátek, která místo u mámy skončila v zajetí stavidla rybníka na okraji Rýmařova.

Jeden z hasičů se zajistil opaskem a lanem a slezl po kovových stupačkách dolů do rybníkové propusti, uzavřené nahoře mříží. „Aby se křehkým kačenkám, nabíraných opatrně hasičskou rukou, nic nestalo, putovaly nahoru na světlo ve kbelíku a pak už na hladinu rybníka za kachnou,“ uvedl mluvčí hasičů.

 

 

 

Hasiči lovili v Rýmařově krávu ze septiku

Tři jednotky hasičů se zapojily v úterý 4. srpna v Rýmařově, v místní části Janovice, do záchrany statné šestisetkilové krávy, která spadla do septiku. Splašky jí sahaly až po břicho. Záchranná akce trvala i s příjezdem vyprošťovací hasičské Tatry z Bruntálu zhruba hodinu. Březí kráva nebyla zraněna, ani žádný její zachránce.

Hasiči vyčerpali obsah septiku kalovým čerpadlem a pod krávu podvlekli ve spolupráci s majitelem dva popruhy. Kráva byla vytažena z betonového vězení pomocí jeřábu vyprošťovací Tatry 815 z bruntálské stanice.

Hasiči zachraňovali paraglidistku zamotanou do drátu na okraji Třince

Tři jednotky hasičů se zapojily ve čtvrtek 6. srpna do záchrany mladé paraglidistky, která přistála místo na pevné zemi na jednom z drátů elektrického vedení 400 kV v Třinci-Oldřichovicích a zůstala na něm viset ve výšce přes dvacet metrů. Doletěla sem z Javorového vrchu.

Ihned po příjezdu hasiči začali s dívkou, visící společně s padákem na silném drátu, komunikovat a ujistili se, že není zraněná. Do záchrany pomocí výsuvného automobilového žebříku se mohli hasiči pustit až po odpojení elektrického vedení a dojezdu pracovníků energetické firmy, kteří potvrdili, že dráty jsou opravdu bez napětí. Hasiči pak bezpečně sundali jak dívku, tak visící padák. Dívka skončila na pevné zemi bez zranění.

 

Hasiči zachraňovali papouška aru z vysokého stromu v Jistebníku

Necelých čtyřiadvacet hodin si užívala chvilkové svobody modrožlutě zbarvená samice papouška ary Agáta poté, co se jí podařilo uletět chovatelům z Jistebníku z republikově známé chovatelské stanice. Objevili ji druhý den ráno jak si hoví na vysokém stromě pár stovek metrů od domova.

Po jejich úpěnlivé žádosti vyjely na místo posledního výskytu nádherně zbarvené ary ararauny dvě jednotky hasičů – profesionální ze stanice v Bílovci a místní dobrovolní hasiči.

Čtyřletá Agáta si trůnila v koruně stromu na tenké větvi ve výšce nejméně deset metrů a na místě, kam by už hasičské nastavovací žebříky nedosáhly. Hasiči by navíc mohli tímto způsobem ochočeného ptáka vylekat a hledání by mohlo začít znova. Jediným obvyklým řešením v takových případech je použít výškovou techniku – na místo tedy přijela automobilová plošina.

Do koše plošiny si jeden z hasičů přibral majitelku Agáty, řádně přichycenou, ale bez neforemné přilby, aby se jí ara nepolekala a poznala ji. Paní už ze země na papouška každou chvíli volala jménem.

„Za chvíli byl koš automobilové plošiny nahoře a Agáta bez většího vzpínání spokojeně přelezla na nataženou ruku viditelně šťastné majitelky. Ta papouška nezapomněla několikrát pořádně přivítat, jak v koši, tak na pevné zemi. A nezapomněla hasičům hezky poděkovat,“ dodal mluvčí Kůdela.

 

Složité vyhledávání a záchrana zraněného turisty v Beskydech

Tři jednotky hasičů, včetně lezeckého družstva, spolu s policisty, členy Horské služby Beskydy a zdravotníky se podílely na vyhledávání a záchraně zraněného turisty v Beskydech, který se zřítil do nepřístupné rokle v Beskydech v oblasti Morávky v neděli 27. září.

Zasahující museli pěšky ujít k rokli několik set metrů s veškerým vybavením. Taktéž najít zraněného turistu bylo vzhledem ke složité orientaci v terénu velmi náročné. Nakonec se všem zachráncům povedlo lokalizovat zraněnou osobu, která se nacházela v rokli u Vysutého potoka v oblasti Morávky, asi hodinu po ohlášení události na operační středisko.

Ten se nacházel mimo turistické cesty, byl zraněný dle sdělení hasičů na noze a hlavě, byl podchlazený. Postiženému byla poskytnuta první pomoc, byl uložen do vakuové matrace a pomocí speciálního lehátka a lezeckého vybavení byl šetrně transportován k nejbližšímu možnému místu přistání vrtulníku LZS, kde byl předán posádce vrtulníku k transportu.

V tomto případě se nakonec povedlo zraněného turistu zachránit, i když proti záchranářům hrálo více okolností jako například špatně přístupný terén, nejasná poloha zraněné osoby, špatný signál mobilních telefonů a málo času na vyhledání a záchranu zraněného. Všechny složky IZS tak prokázaly, že jsou výborně vycvičené a sehrané, jejich spolupráce je efektivní a má výborné výsledky.

Hasiči zachránili potlučeného seniora z břidlicového podzemí na Opavsku

Tři jednotky profesionálních hasičů, mezi nimi dvě hasičské lezecké skupiny ze stanic v Opavě a Ostravě-Porubě, se zapojily v úterý 20. září v podvečer nedaleko chatové osady Melecký mlýn u obce Melč do záchrany zhruba sedmdesátiletého seniora. Ten spadl při zkoumání nebezpečné břidlicové štoly do šestimetrové jámy a zranil se. Po úspěšné záchranné akci hasičů skončil ve vrtulníku a nakonec v ostravské nemocnici.

Senior se třemi muži středního věku prozkoumávali v úterý odpoledne bývalé důlní dílo a jeho složitý systém břidlicových chodeb. V břidlicovém podzemí náhle spadl do šest metrů hlubokého svislého komínu, zranil se a nemohl ven. Dva kolegové jeskyňáři zůstali s ním, třetí muž vyběhl ven zavolat pomoc.

Hasiči se dostali ke zraněnému muži do jámy bez pomoci lezecké techniky, položili jej na speciální sked nosítka a nesli čtvrt kilometru břidlicovou podzemní štolou. Lano použili až na protažení nosítek se zraněným seniorem tři metry dlouhou a poměrně úzkou kovovou rourou u ústí štoly, šikmo položenou. Venku jej předali týmu Zdravotnické záchranné služby MSK.

Zraněný muž se zdravotníky komunikoval. Po ošetření jej ještě hasiči snesli zhruba sto metrů ze srázu až k vrtulníku Letecké záchranné služby, který jej transportoval do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Sdílejte článek