Nejnovější zprávy: Perušič a Schweiner v Ostravě vyhráli skupinu, v sobotu je čeká čtvrtfinále Oprava tajemné Grossmannovy vily odhalila dřevomorku i historické malby

Společnost

Nemocnice a záchranku čekají velké modernizace. Musí utratit přes miliardu

Nemocnice zřizované krajem a krajská záchranka získaly více než miliardu korun na své projekty.

Ilustrační foto: Petra Petlachová

Finance z REACT EU je třeba vyčerpat poměrně rychle, během následujících dvou let se tak budou ve velkém modernizovat operační sály, nakupovat špičkové zdravotnické přístroje či rekonstruovat oddělení. Ze strany Evropské unie je to reakce na koronavirovou krizi, která celým zdravotnickým systémem v posledním období negativně otřásla.

„Oceňuji, že se Evropská komise postavila čelem k negativním dopadům způsobeným pandemií koronaviru. S největší zátěží se stále ještě musí vyrovnávat zdravotnický systém, proto vítám, že jsme měli možnost získat z Evropského fondu pro regionální rozvoj nemalé prostředky pro nemocnice a Zdravotnickou záchrannou službu. Žadatelé z našeho regionu byli po těch z Prahy a Jihomoravského kraje souhrnně třetími nejúspěšnějšími v republice, dohromady získali 2,8 miliardy korun. Z toho Moravskoslezský kraj a jeho korporace získaly celkem jednu miliardu a 36 milionů korun. Jedná se o takzvaně rychlé peníze, všechny projekty musí být dokončeny do konce roku 2023,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a vysvětlil, že o evropské peníze si mohly říct nemocnice, ale i krajské záchranky.

V rámci finančního nástroje REACT EU byly v oblasti zdravotnictví vyhlášeny a vyhodnoceny tři výzvy. Jedna výzva byla určena pro zdravotnické záchranné služby, které si mohly zažádat o prostředky na vybavení, výjezdové stanice a výcviková střediska, ale i na informační technologie. Evropská unie nabídla až 85 % nákladů na realizaci úspěšných projektů, dalších pět procent přislíbil stát. Do dalších dvou výzev se mohly hlásit nemocnice. Ty si mohly zažádat na modernizaci a vybavení pracovišť, v této výzvě úspěšným žadatelům Evropská unie pokryje veškeré náklady projektů. Další výzva pro nemocnice byla zacílená na laboratoře a rozvoj infektologických pracovišť, zde Evropská unie uhradí 70 % nákladů.

Zavřít reklamu