Nejnovější zprávy: Ostrava nabízí k prodeji Grossmannovu vilu. Kupec by ji musel zrekonstruovat podle plánů města Zemřel lídr kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Společnost

Neklidný přelom roku. Opilé děti, zranění od pyrotechniky, bitky i úrazy na horách

Záchranáři v Moravskoslezském kraji prožili náročný přelom roku, naopak od půnoci 31. do ranních hodin 1. ledna bylo v kraji klidněji než v jiných letech.

Ilustrační foto: Archiv

"V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2020 do šesté hodiny ranní 1.1.2021) vyjížděly posádky ZZS MSK celkem ve 453 případech," uvedl mluvčí záchranářů Lukíáš Humpl.

Je to o přibližně čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr událostí v Moravskoslezském kraji a o čtyři desítky více, než v roce 2019. Přelom roku tedy pro záchranáře rozhodně klidný nebyl.

Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky záchranářů vyjíždět v devadesáti případech, což je naopak oproti minulým letům podstatně méně – před rokem to např. bylo 126 zásahů.

Nárůst událostí v této době činil zhruba dvojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh silvestrovské noci ve srovnání s minulými roky zhruba o polovinu klidnější a obešel se bez mimořádných událostí.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou (2019: pět) poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky.

"Jednalo se o středně těžké zranění prstů horní končetiny a oka, a to u případů na Frýdecko-Místecku," uvedl Humpl.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni ke dvěma desítkám různých poranění, přičemž v předchozích letech to bylo vždy padesát a více…

Mezi nimi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. V desítce případů pacienti uvedli, že byli napadeni jinou osobou. Velká část úrazů se přitom přihodila lidem pod vlivem alkoholu.

"S diagnózou opilosti či otravou alkoholem muselo být v našem kraji záchrannou službou ošetřeno devět osob, mezi nimi také dvě děti ve věku 13 a 14 let," upozornil Humpl.

Ošetřit bylo nutno také dva cyklisty a v horských oblastech pak čtyři osoby zraněné při jízdě na saních nebo bobech.