Nejnovější zprávy: Dva kamiony se srazily u Jablunkova, třetí spadl z návěsu Orel skalní s potomkem ve volné přírodě. Další vzácný důkaz návratu dravců!

Auto

Je nejvyšší čas nechat si prověřit auto, než udeří mrazy

Doba šla kupředu, už dávno před zimou nemusíme zakrývat chladiče kobercem a do kufru svých stodvacítek přidávat pytle cementu, a tak jsme trochu ztratili na obezřetnosti. Přitom pár základních úkonů nám může jízdu v zimě dost ulehčit i u moderních aut. Naštěstí to nemusíme řešit sami, můžeme se obrátit na zkušené fachmany z AUTOBOND GROUP.


Autor: Radim Kolibík

Náš dlouhodobě testovaný CEED je denně v permanenci, protože redaktor bez auta je jako hokejista bez bruslí. Něco předvede, ale na ligu to stačit nebude.

Když jsem v AUTOBONDu v Hrabové objednával přezutí na zimní pneumatiky, hned jsem k tomu přidal sezónní zimní prohlídku. Nechat si za 299 Kč odborně proklepnout stav baterie, náplní a další základní věci, abys měl jistotu, že vyjedeš za každého počasí, to nemůžeš odmítnout.

Jelikož je to v rámci dlouhodobého testu, můžeme u toho výjimečně být i přímo na dílně. Normálně se to samozřejmě nesmí, bezpečnostní technik a paní z hygieny z toho totiž mají osypky. Ale my s fotografem dostáváme od Mariána Hronce, vedoucího servisu, výjimku. Ovšem Marián bude po celou dobu s námi, abychom na dílně něco nevymňoukli. Je tu taky proto, aby nám popsal vše, co bude v rámci prohlídky kontrolováno.

Je toho dost za ty symbolické tři stovky. Zatímco jeden zkušený mechanik přezouvá gumy, druhý jde na prohlídku. To máte kontrolu:

  •skel, zejména toho čelního

  •stěračů, ostřikovačů, hladiny kapaliny i bodu jejího tuhnutí

  •seřízení světel i funkce celého osvětlení vozu

  •tlaku v pneumatikách i výšky dezénu – tady si práci ušetřili, protože jsme zrovna nafasovali nové zimní gumy

  •opotřebení brzd a seřízení ruční brzdy

  •hladiny i bodu varu brzdové kapaliny

  •stavu akumulátoru a jeho svorek

  •hladiny i bodu tuhnutí chladící kapaliny

  •těsnosti a koroze výfuku

  •hladiny motorového oleje

  •napnutí a stavu pohonných řemenů

Pak taky samozřejmě proklepnou lékárničku a ujistí se, že máme v autě všechny potřebné náhradní žárovky, trojúhelník a vůbec všechno z povinné výbavy.

Kdyby prohlídka odhalila nějakou nesrovnalost, technici vám vše vysvětlí a nabídnou řešení na míru přímo vašemu vozu tak, abyste zimu zvládli v pohodě.

Zabere to hodinku, během které jsme stihli udělat celou fotoreportáž a dostali zimní gumy. Vy byste za tu dobu zvládli třeba vypít kafe a pokochat se novinkami od Lexusu, Toyoty, Nissanu, Kia nebo Suzuki. Každý podle svého vkusu.

Mechanik i technik byli vážně pečliví, už to vypadalo, že náš CEED zvládne prohlídku bez ztráty kytičky, až kontrola předních světel ukázala, že se to bez drobné korekce neobejde. Mechanik to seřídil, technik vyplnil protokol o celé prohlídce a my mohli vyrazit do zimy.

Ta jistota, že se na auto podíval někdo, kdo autům skutečně rozumí, za ty tři stovky rozhodně stála!

Fotogalerie

Autor: Radim Kolibík