Nejnovější zprávy: ​Hledáte tip na letní rekreaci nebo rodinný výlet? V Ostravě dnes začíná Veletrh Dovolená Dolní Vítkovice budou opět hostit gastronomický festival Food Market

Byznys

Největší investice za 20 let, Radegast staví plechovkárnu za 600 milionů

Poklepáním základního kamene byla dnes slavnostně zahájena stavba centrálního skladu a nové linky na plnění plechovek v pivovaru Radegast v Nošovicích. Projekt za zhruba 600 milionů korun má být dokončen během příštího roku, kdy si bude pivovar připomínat 50 let od založení.

V pivovaru Radegast byla zahájena stavba nové plechovkárny (Foto: Tomáš Svoboda)

K investici do nové plechovkárny vedla pivovar Radegast především poptávka spotřebitelů.

„Prodej piva v plechovkách roste meziročně až o 20 % a v rámci celého portfolia Plzeňského Prazdroje je to nyní už 17 %. Dynamika je v posledních letech taková, že jsme se rozhodli instalovat linku na stáčení piva do plechovek i v Radegastu,“ řekl ředitel pivovaru Ivo Kaňák.

Jedním z důležitých tahounů spotřeby piva v plechovkách je podle něj nealkoholické pivo Birell, které se vaří právě v Nošovicích.

Díky investici ve výši 600 milionů korun v pivovaru vzniknou nové kapacity, které budou využity ke stáčení piva i pro skladování. Na ploše přibližně 10 tisíc metrů čtverečních bude možné skladovat v průměru kolem 60 tisíc hektolitrů piva, což je zhruba týdenní potřebná zásoba pivovaru.

„Jelikož v Radegastu pracuju od roku 1985 a měl jsem mimo jiné na starost dvojnásobné navýšení kapacity v 90. letech, mohou zodpovědně říct, že jde o naši největší investici za posledních dvacet let,“ upřesnil Ivo Kaňák.

Významné investici předcházelo navýšení kapacity varny. „Unikátní metodou, která spočívala v optimalizaci sanitačních postupů, se nám podařilo docílit toho, že budeme schopni týdně uvařit o dalších 3 850 hektolitrů piva více,“ vysvětlil ředitel pivovaru.

Roční výstav Radegastu se pohybuje kolem 2 150 000 hektolitrů, po navýšení výrobních kapacit může produkce střednědobě vzrůst až o 200 tisíc hektolitrů za rok.

V nošovickém pivovaru, kde nyní pracuje celkem 330 lidí, vzroste také počet zaměstnanců. Počítá se s navýšením stavu o více než 30 pracovních míst.

Z hlediska celkové investiční a rozvojové strategie se jedná teprve o první etapu.

„Naším cílem není jen naplnění požadavků trhu a respektování poptávky. Obrovský význam pro nás má to, že centralizujeme skladové hospodářství a stáčení piva. Následně mohou přijít další etapy, které plánujeme,“ doplnil Ivo Kaňák s tím, že připravené jsou projekty na zvýšení výrobní kapacity.

Zatím je však obtížné odhadovat, kdy se stanou realitou. Jisté je, že pro Radegast zůstává prioritou rozvoj ve všech oblastech, tedy i v segmentech sudového a tankového piva, které dohromady tvoří zhruba 50 % produkce.

„Snažíme se o dodání většího zážitku, o to, aby lidé dostávali pivo v té nejlepší kondici,“ dodal ředitel pivovaru.

Po jeho boku se slavnostního zahájení stavby zúčastnil také generální ředitel Plzeňského Prazdroje Grant Liversage či starosta Nošovic Jiří Myšinský.

Fotogalerie