Nejnovější zprávy: Společnost CENTRUM Moravia Sever otevřela v Opavě autosalon užitkových vozů Mercedes Developer investuje 2 miliardy do zóny v Hrušově. Vznikne tam 700 pracovních míst

Společnost

Nejúspěšnější ostravský fotbalista? Současnou hvězdou je brankář Tomáš Vaclík

Je jediným odchovancem ostravského fotbalu, který má šanci zahrát si na blížícím se mistrovství Evropy ve Francii. Bývalý brankář Vítkovic Tomáš Vaclík však dobře ví, že jeho vyhlídky jsou spíše teoretické. V českém týmu totiž plní roli dvojky, kterou letitá opora Petr Čech pustí do branky jen ve výjimečných případech.

Přesto se sedmadvacetiletý Vaclík na svůj první „velký“ šampionát v kariéře chystá tak, jako by měl hned od prvního zápasu proti Španělsku chytat. „Musím být nachystaný stejně jako Petr, protože člověk nikdy neví, co se může stát. Přistupujeme k tomu všichni stejně,“ popsal svůj přístup k údělu brankářského čekatele ostravský rodák působící od léta 2014 ve švýcarské Basileji.

Zatím nechce spekulovat o tom, co bude, pokud se Čech po Euru rozhodne skončit v reprezentaci. Ale je jasné, že právě Vaclík má ty nejlepší předpoklady stát se jeho nástupcem v dresu České republiky a potvrdit tak renomé dost možná nejúspěšnějšího současného fotbalisty s ostravskými kořeny.

Do světa šel přes Vítkovice, Žižkov a Spartu

K velkému fotbalu přičichl ještě jako dorostenec, když dostal šanci v tehdy druholigových Vítkovicích, kde prošel všemi mládežnickými výběry. Přestože jej lanařili i do konkurenčního a slavnějšího Baníku, šel si svou cestou. „Ta možnost byla asi dvakrát, ale vždy jsem se rozhodl zůstat, protože ve Vítkovicích jsem viděl větší šanci se prosadit,“ vrátil se zpět do minulosti Vaclík, který nakonec z Ostravy odešel v roce 2010 do pražské Viktorie Žižkov.

Od těch časů mířil do rodného města jako fotbalový host. Rok po svém příchodu na Žižkov už byl českou jedničkou na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, ale získal také třeba čestný diplom od Českého klubu fair play za přiznání teče míče v derby s „Bohemkou“.

Svými výkony zaujal natolik, že si jej v zimě 2012 vybrala jako novou posilu pražská Sparta, s níž jezdil do Ostravy k prestižním utkáním proti Baníku. Naposled se tak stalo na jaře 2014, které Vaclík zakončil jako mistr české ligy i jako vítěz poháru.

Se Spartou zvládl těžké zápasy v Evropské lize a dostal šanci také v národním týmu, takže bylo zřejmé, že časem zaujme pozorovatele z kvalitního zahraničního klubu. Tím nakonec byla švýcarská Basilej, v evropském fotbale velmi dobrá adresa.

Ze Švýcarska půjde jedině za „suprovou“ nabídkou

V Basileji si okamžitě získal místo prvního gólmana a jedné z hlavních hvězd nejlepšího švýcarského týmu, se kterým dvakrát vyhrál tamní ligu a dvakrát byl navíc vyhlášen jejím nejlepším brankářem. Kromě toho si také v loňské sezóně zkusil Ligu mistrů a v té letošní pomohl k postupu do osmifinále Evropské ligy.

To vše jsou důvody, proč nikdy nechybí v nominacích reprezentačního kouče Pavla Vrby a proč se také začíná dívat po nové výzvě, byť má ve Švýcarsku ještě na tři roky smlouvu.

Dalším fotbalovým krokem by pro něj mohla být anglická Premier League či německá Bundesliga. „Anglii bych si chtěl moc vyzkoušet, protože pro gólmana je to nejnáročnější soutěž. Chtěl bych si dokázat, že na to mám. Ale nabídka by to musela být opravdu suprová, abych se rozhodl z Basileje odejít,“ prohlásil Vaclík, který se Ostravě naposled představil loni v listopadu, když přispěl k přípravné výhře Česka nad Srbskem v poměru 4:1.

Je velmi pravděpodobné, že až přijede s reprezentací příště, bude nenápadný Ostravák českou brankářskou jedničkou. Ale nespěchejme, ještě je tady francouzské Euro. „Jsem zvědavý, jak to tam bude vypadat, a moc se těším. Nezáleží na tom, v jaké roli jedu,“ řekl skromně Vaclík, který bude jako vždy připraven na svou šanci.