13/04/2019 Tomáš Svoboda

Nejprve se bály, pak lídra tlačily. Vítkovice prohrály s Budějovicemi 1:2

Jedna série skončila, druhá pokračuje. Fotbalisté Vítkovic na jaře ve druhé lize poprvé vyšli na prázdno, když v pátek odpoledne prohráli 1:2 s lídrem z Českých Budějovic, který naopak natáhl svoji vítěznou šnůru na devět zápasů.

Duel 22. kola Fortuna národní ligy se na Městském stadionu lámal v úseku mezi 32. a 38. minutou, kdy favorizovaní hosté vstřelili dvě branky.

Jako první se díky důrazné dorážce trefil nejlepší střelec soutěže David Ledecký, na jehož gól navázal hlavičkou z prostoru malého vápna Pavel Novák.

„V prvním poločase jsme podali ustrašený výkon. Kluci měli obrovský respekt. Nevím, jestli vůči jménům nebo vůči soupeři obecně. Jen jsme čekali v bloku a míče po zisku okamžitě zase ztráceli. Nechávali jsme odpovědnost na někom druhém,“ mrzelo trenéra Vítkovic Jiřího Balcárka.

Na poločasový stav 0:2 reagoval uklidněním mužstva, které jednoduše pobídl k tomu, aby začalo hrát fotbal.

„To se povedlo, ve druhém poločase jsme Budějovice zatlačili,“ potěšilo trenéra, který se musel obejít bez několika stabilních hráčů, a tak na hřiště poslal mimo jiné dva dorostence.

V základní sestavě nastoupil odchovanec Baníku Filip Kaloč a posledních 30 minut odehrála i vítkovická naděje Matěj Praus.

Budoucnost ostravského fotbalu ovšem na hřišti zastupovali také další čtyři kmenoví hráči Baníku. Za Vítkovice hráli Josef Celba, Jan Matěj a Dan Ožvolda a za České Budějovice Matěj Helešic, který na jihu Čech hostoval i v minulé sezóně.

Zápas ale v 82. minutě zdramatizoval domácí obránce Michal Surzyn. Mladý hráč, který ve Vítkovicích od zimy hostuje pro změnu z Olomouce, snížil nekompromisní střelou na 1:2.

„Musím ocenit sílu a charakter mužstva za stavu 0:2, z kterého ještě zvládlo udělat drama. Konec si Budějovice zkušeně pohlídaly,“ dodal Balcárek.

Příjemným zpestřením pátečního zápasu byla poločasová gratulace k 61. narozeninám klubové legendy, brankáře ligových mistrů z roku 1986 Jaroslava Zápalky.

Společně s ním se dočkal poděkování i jeho bývalý kolega Pavel Průša, který je nyní trenérem brankářů Českých Budějovic.

Více už o průběhu utkání řekne fotogalerie reportéra Magazínu PATRIOT Rostislava Recmana.