Cestování
07/07/2022 Petr Sobol

Nejpohádkovější v zemi. Disney zámek v Hradci nad Moravicí ukrývá i Beethovenův klavír

Zámek v Hradci nad Moravicí před několika lety zvítězil v anketě o nejpohádkovější zámek v republice. Není se však čemu divit, červená brána hradeckého zámku nápadně připomíná legendární kreslený zámek ze světa Walta Disneyho. Právě proto se mu přezdívá Disney zámek.

Historie zámku, který leží v okrese Opava, sahá daleko do minulosti. Poté, co v těchto místech došlo k požáru knížecího hradu Přemyslovců, započal s jeho výstavbou v polovině 13. století král Přemysl Otakar II. Ten nechal vybudovat rozsáhlý gotický hrad, v němž pak v letech 1279 - 1281 měla svůj dvůr jeho ovdovělá choť Kunhuta.

Ve 14. století byl Hradec sídlem opavských Přemyslovců a správním centrem Opavského knížectví. Roku 1585 pak dostal zboží do rukou Kašpar Pruskovský z Pruskova, který zahájil přestavbu hradního areálu na renesanční sídlo s okrasnou zahradou a lesoparkem. V roce 1778 přešlo hradecké panství na pruskou knížecí rodinu Lichnovských z Voštic. A ti, na začátku 19. století, po požáru z roku 1796, zámek opět proměnili.

Ve druhé polovině devatenáctého století byl areál rozšířen o novogotický Červený zámek s konírnami, kočárovnou a hradební zdí. Proměnou prošlo i okolí a vyrostla zde také Bílá věž.

Zámek v Hradci nad Moravicí se těšil velké prestiži a navštívily ho osobnosti, jako byly Ludwig van Beethoven nebo Josef Mánes. Beethovenův klavír, na kterém při pobytu v Hradci hrál a komponoval, dnes patří k nejcennějším exponátům zámku.

V květnu roku 1945 bylo panství konfiskováno ve prospěch Československa a zámek byl poté otevřen veřejnosti. V jeho okolí se rozléhá krásný zámecký park, jehož součástí je i Bezručova vyhlídka, která byla postavena kolem roku 1890.

Zámek v současné době nabízí i dva prohlídkové okruhy. Ten hlavní zahrnuje společenské salony a interiéry knížecího bytu. Součástí okruhu jsou pro tuto sezonu také vystavené portréty kněžny Mechtildy a portrét Vězeň Oskara Kokoschky. Tento okruh je během prázdnin v provozu od 9 do 16 a jeho prohlídka trvá 70 minut.

Doplňkový okruh, jehož prohlídka trvá hodinu, zahrnuje pokoje hostinského apartmá, přijímací lovecký salon, zámeckou kapli se sakristií a erbovní sál. Cena prohlídky velkého okruhu je 200 korun, u doplňkového, který je nyní otevřen od 9:30 do 16:30, se platí 150 korun. Vstupné se platí taky za prohlídku zámeckého areálu, výstavu v galerii Bílého zámku nebo za vstup na Bílou věž.

Mimochodem, na zámku v Hradci nad Moravicí se natáčela taky pohádka Princezna a půl království s Evou Josefíkovou a Matoušem Rumlem v hlavních rolích.

Sdílejte článek