Společnost
29/04/2022 Petr Sobol

Nejmladší v republice. Neurolog Volný z FN Ostrava habilitoval v pouhých 35 letech

Ondřej Volný, který je lékařem JIP a Iktového centra Neurologické kliniky FN Ostrava, úspěšně habilitoval na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Teprve pětatřicetiletý specialista na diagnostiku a léčbu cévních mozkových příhod se tak stal nejmladším nositelem tohoto akademického titulu v oboru neurologie v České republice.

„Svůj habilitační proces jsem v podstatě začal už v průběhu studia medicíny, kdy jsem si všechny zajímavé poznatky z mých nočních služeb ukládal do jednoho souboru. A pokračoval jsem v tom i během svého studijního pobytu v rámci Calgary Stroke Programu, který patří k nejprestižnějším výzkumným a klinickým pracovištím na světě v oblasti cévních mozkových příhod,“ přiblížil své vědecké začátky docent Volný.

K habilitačnímu řízení se přihlásil loni v únoru. Práce, která musela být podle pravidel Masarykovy univerzity napsána v angličtině, má celkem 125 stran. „Shrnul jsem v ní poznatky z mých čtyř již ukončených studií, i všechny poznatky, které jsem za deset let své lékařské a výzkumné praxe načerpal. Popsal jsem vývoj léčebných postupů i diagnostiky cévní mozkové příhody, která si stále drží druhé místo v příčinách úmrtí a třetí místo v trvalých následcích,“ dodal docent Volný.

Habilitační práci vysoce hodnotil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který je členem Vědecké rady Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Docent Volný je velmi talentovaným specialistou a velkým přínosem nejen pro lékařskou, ale i akademickou obec. Skutečnost, že habilitoval již v 35 letech jen potvrzuje, že ho ještě čeká velká budoucnost a já se těším na spolupráci s ním,“ uvedl ministr Válek. Docent Volný zároveň obdržel Hennerovu cenu České neurologické společnosti JEP pro mladé autory do 35 let za vynikající originální práci publikovanou v roce 2020.

Ondřej Volný se narodil 22. října roku 1986 Ostravě, kde vystudoval gymnázium Fr. Hajdy. V roce 2012 promoval na LF Masarykovy univerzity v Brně a následně odjel na půlroční stáž do Calgary. Po návratu pracoval ve FN u sv. Anny v Brně. V roce 2018 se do Calgary vrátil a stal se, jako první Středoevropan, kmenovým lékařem (tzv. stroke fellow) tohoto pracoviště.

Na Neurologické klinice FN Ostrava a LF Ostravské univerzity působí od ledna 2020. „Považoval jsem jeho nástup za významnou podporu naší vědecké práce a hned jsem ho jmenoval svým zástupcem pro vědeckou a výzkumnou činnost. Nicméně skutečnost a výsledky předčily moje očekávání. Vedle excelentní vědecké a pedagogické činnosti nelze také nezmínit jeho výborné znalosti v oblasti klinické medicíny a velmi dobrý mentorský vztah k mladým, neatestovaným kolegům,“ přiblížil svého kolegu Michal Bar, přednosta Neurologické kliniky FN Ostrava.

Doktor Volný je ženatý, má tříletého syna a ve volném čase se věnuje badmintonu a běhu. „Snažím se zase dostat po období covidu do formy. V minulosti jsem totiž zaběhl i pár půlmaratonů. Čas na klinický výzkum si ale samozřejmě najdu i nadále.“

Sdílejte článek