Nejnovější zprávy: V Ostravě vznikla Půjčovna hraček. Pomáhá i rodičům, kteří nemají doma místo nebo tolik peněz Ostravské flanelové dny nabídnou Petru Pavlovi funkci prezidenta

Sport

Nejlepší u nás!!! Nový film o Baníku je přímý i drsný stejně jako ostravský klub

Pod záštitou Bez Frází vznikl dokument ze zákulisí fotbalového Baníku Ostrava. Slavnostní premiéru, po které zamíří i do kin, bude mít 15. listopadu ve Světě techniky v Dolní oblasti.

Martin Fillo vstřebává na Slávii v kabině červenou kartu.
Autor: Bez frází

Projekt Bez Frází si oblíbili nejen sportovní fanoušci díky otevřeným příběhům sportovců, kteří v nich často ukazují nejhlubší zákoutí své duše a nejtěžší životní okamžiky. Úspěchy, neúspěchy, motivaci, lásku ke sportu, radost i bolest.

Podobně otevřený, syrový a po ostravsky razovity bude i nový dokumentární film Nejlepší u nás!!!, jehož režisérem je Adam Sušovský. Novinář, sportovec a chachar, který má svou permici na Baník snad déle než průkaz pojištěnce.

„Když jsme se po úspěchu našeho hokejového filmu Cheza je jen jedna rozhodli natočit dokument z fotbalového prostředí, věděl jsem, že to prostě musí být o Baníku,“ říká s odkazem na nejlepší fanoušky a klub svého srdce Adam Sušovský.

Baník je fenomén, žádný klub v Česku nespojuje město tak, jako Baník Ostravu a díky vstřícnému majiteli klubu se můžeme těšit nejen na nadčasový dokumentární film, ale také na seriál, který bude ve čtyřech dílech reflektovat uplynulou sezonu a aktuální neúspěchy i úspěchy týmu.

„Pan Brabec se rozhodl hned, nápad se mu moc líbil a jak je u něj dobrým zvykem, bez dlouhých řečí jsme se mohli pustit do práce. Čtrnáct dní po první schůzce už jsme byli se štábem v kabině áčka!“ usmívá se režisér.

Ve filmu, který bude mít slavnostní premiéru 15. listopadu ve Světě techniky, tak diváci zažijí bez příkras a cenzury atmosféru fotbalové kabiny, nahlédnou i na mši, kterou za Baník tradičně světí pan farář Jan Slavík ze Staré vsi a prožijí dramatický zápas na Slávii, ve kterém baníkovci mistrovi od třetí minuty statečně vzdorovali oslabeni o jednoho muže.

Tvůrci nezapomněli ani na to nejdůležitější. Na fanoušky, kteří v důsledku pandemie museli zůstat za branami stadiónů, ale jejich oddanost klubu to ani v nejmenším nepoškodilo. Naopak!

Během natáčení se filmaři stali doslova členy týmu, nejen ve chvíli, kdy se dostali do týmové šatny převlečeni v bundách trenérů, protože přísný protipandemický režim neumožňoval vstup do kabiny hostů nikomu mimo realizační tým.

„Trenéři sundali týmové bundy, dali nám je a my se v nich protáhli do kabiny hostů, kde jsme museli po celý zápas zůstat zamčeni,“ usmívá se Sušovský a dodává, že protože šlo o vyhrocený zápas na Slávii, byli v kabině osamoceni sotva tři minuty, během kterých stihl dostat Martin Fillo červenou kartu.

Emotivní tak byl i začátek angažmá mladého trenéra Ondřeje Smetany u baníkovského áčka, které přebíral v neutěšeném stavu.

Na otázku, zda vůbec měl čas vnímat přítomnost štábu, odpovídá Smetana jasně: „Před mým prvním zápasem bylo tolik starosti a stresu, že jsem v podstatě ani neměl čas uvědomit si přítomnost kamer.“

„Ani v průběhu sezony jsem už filmaře neřešil, nijak se nehlídal, nebylo by to správné, hráči i fanoušci by přetvářku poznali,“ doplňuje trenér.

Ondřej Smetana je jedním z mála, kteří už mohli film vidět a jeho hodnocení jde přímo na komoru: “Film ukazuje Baník a všechny lidi kolem něj takové, jací jsou. Dokument stejně jako náš klub je přímý, někdy drsný, ale umí dojmout. To jsme přesně my. Fotbalisti a fanoušci z hornického města. Baník není zrovna nedělní škola, ale srdce máme obrovské.“

O tom, jak se film o našem Baníku vydařil, se VIP hosté přesvědčí od 15. listopadu při slavnostní premiéře ve Světě techniky. Veřejné projekce, na které začal předprodej vstupenek v síti Ticketlive, budou pro všechny ve Světě techniky od úterý 16. listopadu.

První ochutnávku filmu přináší oficiální trailer:

Fotogalerie

Autor: Bez frází

Zavřít reklamu