Nejnovější zprávy: Dubina má zmodernizovanou tramvajovou trať. Bude tišší, rychlejší i levandulová Poruba doma ve šlágru nestačila na Vsetín. V sobotu vyzve Prostějov

Gastronomie

Nejkrásnější předzahrádky: Dock se někdy rozšíří až k řece

​Dock Ostrava v létě nabízí spoustu piv z malých nezávislých pivovarů. Hosté milují také domácí limonády a pestrou nabídku kávy.

Foto: Jan Smekal

To všechno si mohou vychutnat na zahrádce, z níž je krásný výhled na most Miloše Sýkory, radnici Slezské Ostravy a řeku Ostravici.

Klub Dock Ostrava se nachází na Havlíčkově nábřeží nedaleko centra Ostravy. V létě nabízí návštěvníkům možnost posadit se na venkovní zahrádku.

„Přišlo nám logické k našemu podniku otevřít na “letní půlrok” také zahrádku. Ta k létu patří a lidé ji oceňují. Ostrava potřebuje ve svých ulicích moře zahrádek. Navíc prostor před Dockem vnímáme jako jeho nedílnou součást,“ uvedl spolumajitel Docku Ostrava Jan Jůzl s tím, že lidem se líbí hlavně krásný výhled na most Miloše Sýkory, radnici Slezské Ostravy a řeku Ostravici.

„Pochvalují si také nabídku jídla a výborného pití i příjemnou a lidskou obsluhu. Jednoduše s námi pracují nadšenci a ne roboti,“ pokračoval. Specifikem zahrádky Dock je hlavně její umístění a otevřenost, která je při pěkném počasí nevyhnutelná.

„Vzhledem k velkému zájmu a chuti lidí trávit čas u řeky naše zahrádka ztrácí hranice a její kapacita je bezvýznamná. Zvláště při pěkném počasí se takto rozšíří vlastně až k řece, takže vzniká jedinečný pocit takové malé ostravské náplavky a lidé nám často říkají, že si nepřipadají jako v Ostravě, ale někde na dovolené,“ popsal Jůzl.

Kromě variabilního posezení a krásného výhledu nabízí zahrádka hostům také jedinečnou atmosféru.

„Snažíme se okolí zahrádky udržovat čisté. Kuřáci nám to moc neusnadňují. Staráme se rovněž o zeleň, která oživuje prostor u cesty, byť je to tak trochu boj s větrnými mlýny,“ poznamenal Jůzl.

A co si hosté na zahrádce dávají nejvíce? V létě vede pivo. „Naším specifikem je, že jsme se neupsali žádnému dodavateli, máme tedy naprostou svobodu v nabídce piv – výhradně nabízíme piva z malých nezávislých pivovarů. Oproti jiným zahrádkám máme velký a pestrý výběr nealko nápojů – opět si vybíráme hlavně menší producenty,“ zdůraznil Jůzl.

„Lidé milují naše domácí limonády, pestrou nabídku kávy (dodavatele měníme, takže se u nás milovník kávy nenudí) a naše koktejly lidi prostě baví. Léto ale patří hlavně gin-tonicům – těch v různých variantách mícháme hektolitry.“

Návštěvníci Docku dotvářejí jeho jedinečnou atmosféru Ostravský Dock se pyšní variabilní a různorodou nabídkou, která je z velké části tvořena nezávislými, většinou lokálními výrobci.

„Velkou část sortimentu, za barem například naše sirupy a speciální “shrubové” ingredience do míchaných nápojů, si připravujeme sami. Jde to znát hlavně v kuchyni – naše nabídka si získala oblibu. Přijďte ochutnat farmářský sýr z grilu se zelenými fazolkami a úžasným rajčatovo-zázvorovým dipem,“ zve Jan Jůzl.

„Snažíme se pokračovat v jednoduchém “bistro” stylu, který lidi baví. Základem jsou kvalitní suroviny a jednoduchost.“ Za návštěvníky Docku Ostrava jsou jeho provozovatelé z velké části vděčni – svým přístupem dotvářejí jedinečnou atmosféru podniku.

„Jedná se o průřez všemi věkovými i sociálními skupinami. Nejčastějšími návštěvníky jsou však lidé středního věku s otevřeným, inteligentním přístupem k životu. Jsou nekonfliktní, chápaví a tolerantní,“ přiblížil Jůzl.

„Rádi se setkávají a vytvářejí otevřenou komunitu, která nahodilé návštěvníky neodrazuje. Chodí k nám také hodně cizinců a umělců, kterým Dock připomíná podniky v zahraničí.“

V Docku pak netolerují jakékoliv projevy ignorance a násilí (byť verbálního). „Naši zákazníci nás chápou jako své parťáky. Kdo toto nechápe, tomu to rádi slušně vysvětlíme,“ upozornil Jůzl. Nyní se Dock připravuje na další sezónu, ve které má dojít k rekonstrukci Havlíčkova nábřeží.

„Součástí bude (snad) i kýžené zrušení parkoviště před Dockem a rekonstrukce chodníku s odstraněním zelených ploch. Pro nás to znamená zahrádku kompletně předělat. Jelikož nikdo z nás není milionář, postupně investujeme Dockem vydělané peníze – je to znát hodně na zahrádce, kterou jsme si prakticky celou vyrobili vlastnoručně i s použitím bazarového materiálu,“ řekl Jůzl.

„Chceme přidat vice stínících plachet, parklet a dekorací, které posezení zpříjemní. Zahrádka tedy bude záviset na podobě a rychlosti této rekonstrukce. Rádi bychom přitom zachovali ten neprofesionální ráz, který mají lidé tak rádi.“