Mirai Navrátil
se rád pouští i do jiných projektů.
Magazín PATRIOT pokládá v anketě Kuchař na grilu krátké otázky, na které dostává krátké odpovědi od různých kuchařů z našeho kraje. Tentokrát na ně odpovídal Vojtěch Mohelník z Beskydského pivovárku.
Beskydský pivovárek, který se nachází v Ostravici, je vyhlášený nejen vlastním řemeslným pivem, ale také výbornou gastronomií. Šéfkuchařem místní kuchyně je Vojtěch Mohelník.
První jídlo, které jsem kdy uvařil?
Špagety s kečupem. Bylo mi 10 let.
Jaké jídlo jsem jako dítě nesnášel?
Tvarůžky, brynzu, kozí mléko, zkrátka vše, co smrdělo. A rajčata.
Na jaké jídlo od mých blízkých nikdy nezapomenu?
Na marockou polévku.
Jaké jídlo jsem poprvé uvařil v restauraci?
Svíčkovou.
Povedlo se?
Ano, povedlo se. Bylo to ještě pod kontrolou a podporou šéfa.
Mým kuchařským vzorem je:
Hodně sleduji Romana Pauluse.
Z českých kuchařů mě inspiruje:
Zdeněk Pohlreich, Radek Kašpárek.
Kdybych otevíral svou restauraci, jmenovala by se:
Horský průsmyk. Byla by u moře, v teple, blízko hor.
Vařil bych v ní:
Ryby, dary moře i českou kuchyni.
Co se mi v kuchyni opravdu nepovedlo:
V začátcích toho bylo hodně. Má oblíbená věta je: Znovu a lépe.
V kuchyni jsem mistr na:
Českou kuchyni.
Musí se to v kuchyni udělat, ale k smrti mě to nebaví:
Čištění digestoře, veškerá údržba kachliček, drhnutí sporáků.
Česká, italská, nebo francouzská kuchyně? Nebo úplně jiná?
Česká.
Co jako Češi v kuchyni neumíme?
Plody moře, to umí málokdo.
Moje snídaně, oběd a večeře snů?
Míchaná vejce s parmazánem. Na oběd řízek, tím mě nikdy nikdo nezarmoutí. Večer něco dobrého – sladkého, lívance s tvarohem a borůvkami.
Je práce šéfkuchaře na celý život?
Je, ale člověk je hodně zdrchaný.
Co host, či obecně člověk, který nikdy nevařil, nepochopí?
Kolik to stojí práce a času. Hlavně času.
Moje kuchyně po celovečerním vaření vypadá jako…
Jako bitevní pole.
Netroufl bych si uvařit:
Chobotnici.
Co si dám, když jdu na jídlo někam do restaurace:
Žebra nebo koleno. Z jiných jídel jsem většinou zklamaný.
Nejhorší hláška hosta:
Ty topinky jsou mastné…
Nejlepší jídlo, které jsem dosud jedl, bylo:
Jehněčí koleno v Krkonoších.
Pokud nevařím já, tak mi nejvíce chutná v:
Záguří.
Kanec se šípkovou nebo se zelím?
Se šípkovou.