Proměny kraje
23/03/2020 Petr Broulík

Nechoďte za babičkami a dědečky, komunikujte jinak, vyzval hejtman

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se dnes pochlubil se novinářům novou rouškou, která je ušitá z látky potištěné známým recesistickým obrázkovým slovníkem Moravskoslezského kraje.

„A shodou okolností to vyšlo tak, že tady na nose mám obrázek prezervativu,“ odlehčil dnes pravidelné setkání s novináři na téma vývoje boje s nákazou koronavirem hejtman.

Poté už však přešel k vážným věcem a nalhavým výzvám. „Žádáme všechny provozovatele všech parkovišť, aby je okamžitě otevřeli. Mačkání jakýchkoliv tlačítek u těchto parkovišť, aby se otvíraly závory, totiž představuje případný velký zdroj nákazy. Některá obchodní centra už tak činí, my ale vyzýváme všechny, aby zrušili výběr parkovného nebo si ho zařídili nějak jinak,“ zdůraznil hejtman.

A poté vyzval obyvatele kraje ke kroku, který se jim možná bude jevit jako další drastické opatření.

„Nechoďte za svými babičkami a dědečky! Je to nejvíce ohrožená skupina obyvatel, a ti, kteří za nimi chodí, jsou pro tyto starší lidi potenciální hrozbou. Využijte systémů jako Skype a další, zkuste se na takové komunikaci s rodiči dohodnout. Kupte jim třeba tablet a buďte s nimi v kontaktu tímto způsobem. Klidně jim noste jídlo, ale prosím vás, při maximálním dodržování hygienických podmínek,“ apeluje Ivo Vondrák na všechny vnuky a děti starších obyvatel kraje.

„Tyto lidi musíme co nejvíce ochránit před nákazou.“

Od pondělí je v kraji devět odběrových míst, jedno ale stále ještě čeká na dodávku potřebného materiálu. „Blížíme se k tomu, že laboratoře budou schopny testovat devět set vzorků za den,“ řekl hejtman.

Upozornil však, že lékaři mají problémy s takzvanými rapid testy, které nejsou dost věrohodné. Ředitelka krajské hygienické stanice se sídlem v Ostravě Pavla Svrčinová dokonce doplnila, že chybovost rychlotestů je například ve Fakultní nemocnici Ostrava dokonce 80 procent.

Hejtman Ivo Vondrák dodal, že kvůli tomu budou lékaři používat rychlostesty až po ukončení karantény k rozhodování, zda je možné člověka v karanténě propustit do veřejného života.

„A to jen u lidí, kteří nebyli předtím na koronavirus pozitivně testováni. Naštěstí jsme na odběrových místech hned odebírali lidem vzorky i na klasické PCR vyšetření a to nám právě prokázalo onu chybovost rychlotestů. Takže jsme to chytili hned na začátku,“ vysvětluje hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka řekl, že v kraji ve čtvrtek začnou vlaky jezdit podle nedělního jízdního řádu. „Zůstane však asi pětačtyřicet ranních spojů, které vozí lidi na směny do práce, například z Bílovce do Studénky nebo ze Suchdolu do Studénky. Změny budou v systému IDOS vidět už dnes v úterý večer. Každý, kdo jezdí do práce, si prosím zkontrolujte, jestli ten váš vlak ve čtvrtek pojede,“ vyzval Jakub Unucka.

Dodal, že od 1. dubna nastane i omezení v autobusové dopravě. „Ať nejezdí prázdné autobusy. Úpravy budeme dělat podle informací zaměstnavatelů, kolik lidí v autobusech do práce jezdí. Nechceme způsobit problémy v ekonomice,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Hejtman oznámil, že k pondělí 23. března je v kraji 121 pozitivně testovaných obyvatel na koronavirus. „Drtivá většina je doma, pouze čtyři z nich jsou hospitalizovaní. Je důležité, že šíření koronaviru máme pod kontrolou. Takže není dnes žádný důvod k tomu, abychom v kraji zavírali nějaká města nebo obce,“ zdůraznil hejtman.

Dodal, že kraj rozhodl, že do LDN v Orlové budou přemístěni dlouhodobě nemocní pacienti z Frýdku-Místku a dalších nemocnic, aby se v nich uvolnily kapacity pro akutně další nové nemocné s koronavirem.

Kraj nyní už od neděle rozváží ochranné pomůcky, které v sobotu dopravil do Pardubic ukrajinský obří nákladní letoun Ruslan. „Předpokládáme také, že v pátek otevřeme už třetí objednávkový systém pro naše zdravotníky a sociální pracovníky, prostřednictvím něhož mohou opět žádat o ochranné pomůcky,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje.

Kraj začne tento týden postupně rozvážet do obcí s rozšířenou působností roušky. „Začneme v úterý nebo ve středu. Víte, že nám minulý týden zabavili v Maďarsku půl milionu roušek. My je však nahradíme rouškami, kterých bude celkem řádově dvě stě padesát až dvě stě sedmdesát tisíc, které je ale možno opětovně prát a až stokrát znovu použít. Některé jsme nakoupili, jiné se šijí ze zdravotnického materiálu. Ale chceme, aby v první fázi obce těmito rouškami vybavily obyvatele, kteří pracují ve službách, tedy prodavače, pracovníky pošt, strážníky či hasiče. To má rozhodně větší smysl než dávat lidem jednorázové roušky, které jsou nejvýš na den,“ upozornil Ivo Vondrák a dodal, že o rozdělování pratelných roušek se budou muset postarat starostové obcí.

Sdílejte článek