Společnost
25/03/2020 Petr Broulík

​Navzdory nákaze jezdili hrát stolní tenis přes hranici. Pendleři dále cestují

Členové krizového štábu Moravskoslezského dne vyzvali krizový štáb České republiky, aby rychle řešil problém takzvaných pendlerů, kteří jezdí přes hranici pracovat.

Policisté se totiž v kraji na hranicích setkávají denně s tisícovkami lidí, kteří hranici překračují. Jejich počet se dokonce v některých dnech zvyšuje, tvoří se kolony a policisté už museli čelit dokonce útokům ze strany nervózních řidičů.

„Především nejsme schopni u některých pendlerů dohledávat v případě nákazy kontakty,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák. Ředitelka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová doplnila, že například na Bruntálsku zajistili hygienici, že lidé různé věkové kategorie jezdili hrát přes hranici do Polska a do České republiky turnaj v ping pongu.

„Tam už jsme do dnešního dne dohledali asi osmnáct kontaktů těchto lidí. Máme i zvěsti, že na hranici dochází k obchodování s povolenkami či knížkami na přejezd hranice. To je velmi nebezpečné z epidemiologického hlediska,“ sdělila Pavla Svrčinová.

Dodala, že stolní tenisté hráli jeden den v Polsku, jeden den v Česku. Jen jeden den v týdnu nehráli. To už jste pendleři, když denně jezdíte někam hrát přes hranice stolní tenis,“ upřesnila ředitelka krajské hygienické stanice.

Některým řidičům praskly nervy a napadli policejní hlídku

Ředitel krajského policejního ředitelství Tomáš Kužel řekl, že jenom za pondělí policisté napočítali přes 11 tisíc pendlerů a za úterý zhruba sedm tisíc.

„A stoupá to. Zpočátku to byly tři tisíce, pak šest. Pendlují tam i zpátky. Což je velké číslo a pro trasování potencionální nákazy to může být velký problém. V minulém týdnu jsme zaznamenali jako Moravskoslezský kraj spolu s Královéhradeckým krajem poměrně masivní kolony na hranicích. V současné době jsou tyto kolony ve směru do Polska,“ řekl.

A dodal, že policisté zaznamenali problémy. „Prostě někomu povolí nervy, když tam čeká takovou dobu. Zajistili jsme i několik řidičů, kteří to už nevydrželi a napadli hlídku,“ řekl krajský ředitel policie České republiky.

Náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka opět vyzval všechny, kdo jezdí vlaky do práce, aby si ověřili, zda jim vlak po změnách zítra pojede. „Třetina vlaků nepojede. Chystáme i úpravu jízdních řádů autobusů, ale od 1. dubna.“

Máte-li příznaky, nechoďte do práce, vyzval hejtman

Krajský hejtman Ivo Vondrák opět po jednání krizového štábu kraje vyhlásil několik výzev obyvatelům kraje. Především žádá všechny pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách, ale i další, aby nechodili na svá pracoviště, pokud na sobě pocítí jakékoliv příznaky nákazy koronavirem.

„Tímto okamžikem se stáváte potencionálním zdrojem nákazy. To by mělo platit pro každého z nás,“ zdůraznil hejtman.

Vyzval také provozovatele sanitních služeb, aby dodržovali hygienická pravidla. „Stává se nám, že v sanitce sedí lidé, kteří nemají roušku. Prostor v sanitce musí být také dostatečně velký, musí být desinfikován. Zdravotníci musí mít roušky a rukavice. V sanitkách se vozí různě nemocní lidé a riziko nákazy pro ně může být velmi nebezpečné,“ řekl Ivo Vondrák.

Z jedenácti hospitalizovaných leží 6 na JIP

Zopakoval také, aby lidé nenavštěvovali své babičky a dědečky. „Třetí úmrtí, které bylo v Praze, bylo způsobeno právě takovou návštěvou. Pořiďte jim WhatsApp nebo Skype. Nevystavujte prarodiče riziku nákazy,“ vyzval hejtman.

Jedenáct v současnosti v nemocnicích hospitalizovaných lidí, z nichž šest leží s nemocí Covid-19 na jednotkách intenzivní péče či infekčních odděleních, považuje hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák za horší bilanci než v některých jiných krajích.

Snažil se ale uklidnit tím, že kraj je jedním z nejlépe krajů vybavených technikou, která je pro léčbu těžších případů nemoci vybavena.

„Tedy lůžky na ARO, různými dýchacími přístroji, podporou dýchání mimotělním oběhem. To vše máme v kraji skutečně na vysoké úrovni a máme i dostatek lidí, kteří tuto techniku umí obsluhovat,“ ujišťoval hejtman po zasedání krizového štábu.

Centrum nanotechnologií VŠB nabídlo kraji výrobu testů

Dodal, že kraj pokryje do konce týdne veškeré požadavky na ochranné pomůcky z druhého kola objednávkového systému, který kraj organizuje.

„Třetí kolo systému otevřeme opět v pátek a mohou se do něho opět lékaři i sociální pracovníci hlásit. Jediným problémem je, že nemůžeme zajistit respirátory typu FFP 3. Jedna paní, která vykonává terénní sociální službu, mi napsala, že jich potřebuje dvě stě padesát. To je požadavek mimo dnešní realitu,“ řekl Ivo Vondrák.

„Dobrou zprávou je, že máme v rámci asociace krajů 5 600 respirátorů a 2 200 roušek pro naše řidiče. Ty rozvezeme ještě dnes,“ řekl hejtman a dodal, že není v silách kraje vozit lékařům tyto prostředky až do ordinací. Musí si je vyzvednout sami.

Jako důležité považuje, že kraj bude pomáhat dodávkami ochranných pomůcek také soukromému sektoru, který zajišťuje zaměstnanost a chod podniků, jako je například OKD. Hospodářská komora by měla krajským úředníkům dodat seznam těchto pro ekonomiku kraje důležitých zaměstnavatelů v regionu.

Jako novinku uvedl, že kraj se domluvil s centrem nanotechnologií Vysoké školy báňské-Technické univerzity, že se pokusí pro kraj vyrábět testy, kterých se v současnosti nedostává.

„V současnosti nakupují materiál, musejí to vyvinout, my jsme jim pomohli s nákupem prášků do 3D tiskáren. Je to jen otázka toho, kdy materiál dovezou a můžou na tom začít dělat,“ řekl hejtman.

Sdílejte článek