Nejnovější zprávy: Bolt Tower nese další dvě hvězdy. K Rottrové a Štreitovi přibyli Ovčáček a Báchorek V Ostravě zahynul řidič auta, policie hledá svědky, kteří nehodu viděli

Společnost

Nárůst ve všech okresech, koronavirová nákaza stále neustupuje

Nárůst ve všech okresech, koronavirová nákaza z kraje stále neustupuje.

Ilustrační foto: Archiv

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 75 lidí nakažených koronavirem. Je to podobný počet jako o den dříve, kdy přírůstek činil 77 případů. Nárůst ve středu zaznamenaly všechny okresy.

Celkem už v regionu covidem-19 od počátku pandemie onemocnělo 4747 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Dnes v kraji opět nárůst, tentokráte ve všech okresech. Bohužel, velkou část tvoří lokální ohnisko v domovu pro seniory v okrese Frýdek-Místek. Po měsíci relativního klidu je patrný i nárůst v okrese Ostrava," uvedl Vondrák.

Nákaza koronavirem se dostala do církevního domova pro seniory v Jablunkově na Frýdecko-Místecku. Hygienici v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali 64 nemocných.

Podle hygieniků onemocnělo covidem 29 klientů domova, 30 zaměstnanců, čtyři rodinní příslušníci a další člověk pravidelně navštěvující přilehlý kostel. V Ostravě se zase nákaza rozšířila v porubském hokejovém klubu. Hygienici tam testovali hráče i členy realizačního týmu a nemoc se potvrdila u osmi z nich.

Podle chytré karantény je v regionu aktuálně 1337 nemocných, z nemoci se uzdravilo 3327 lidí a 83 jich v souvislosti s nákazou zemřelo. Hospitalizováno je 55 lidí.

Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší, důvodem jsou rovněž odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4370 pozitivně testovaných, o 73 víc než ve středu. Hygienici data o nemocných vykazují, až když s nimi ukončili epidemiologické šetření. Statistika ministerstva zdravotnictví v regionu k dnešku udává 4760 nemocných od počátku pandemie.

V kraji platí zvýšená protiepidemická opatření jako povinnost roušek v budovách i hromadné dopravě. Výjimkou je okres Bruntál, kde uvnitř lidé roušky mít nemusí, nasadit si je musí jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Restaurace a bary smí fungovat pouze do půlnoci a na umělé koupaliště nemůže více než 500 lidí najednou, opět s výjimkou Bruntálska. Zpřísněná opatření platí v celé zemi, ve většině případů jsou mírnější než moravskoslezská krajská opatření.